Ana SayfapopSertab'dan "Sakin Ol"a her dem yeşil versiyon

Sertab’dan “Sakin Ol”a her dem yeşil versiyon

Türkçe pop müziğin köklü isimlerinden Sertab Erener, 1992 yılında yayınlanan “Sakin Ol” şarkısını “Her Dem Yeşil” versiyonuyla yayınladı. 

“Sakin Ol” şarkısı, aynı zamanda Sertab Erener’in ilk albümüne de adını veren şarkıydı. Sezen Aksu prodüktörlüğünde yayınlanan bu albümde Uzay Heparı, Aysel Gürel, Garo Mafyan gibi pop müziğin dev isimleri de yer alıyordu. “Sakin Ol”un müziği ve düzenlemesi de 1994 yılında geçirdiği motosiklet kazasıyla aramızdan ayrılan Uzay Heparı imzalı.

Erener, “Sakin Ol”un Her Dem Yeşil versiyonunu ve albümün hikâyesini yıllar sonra şu sözlerle anlatıyor:

” (…) İyileşmeyen kolitime rağmen başlamıştı albüm kayıtları. Konservatuvarda öğrenciydim, kendi grubumun solistiydim. Reklam müziklerinin sesiydim ve Sezen ile beraber vokalisti olarak sahneye çıkıyordum. Ailenin alkışlanan şarkıcısı, vokalisti olarak öyle bir yük yüklemiştim ki omuzlarıma, albümün sonunu getiremeden hastanelik olmuştum. Şimdi geriye dönüp baktığımda ilk albümünün adının Sakin Ol olması baya ironikmiş aslında. Beni dinleyecek olanlara sesimi beğendirmem, öğretmenlerime şarkıcılığımı ispatlamam ve başarılı olmam… Bunların hepsi beni hiç de sakin biri yapmıyordu o zamanlarda.

Bugün, ilk albüme ait arşiv görüntülerini tekrar seyrettiğimde kendime, o kız çocuğuna bakıyorum ve teşekkür ediyorum. Beni ben yapan herkese ve her şeye… Soru: 30 yıllık bu şarkıya nasıl bir düzenleme yapmalıydık veya ben nasıl söylemeliydim? Besteye ve söze, yaşadığımız zamanın rengini, tavrını, bu çağın soluğunu koymalıydık. Zaten Sezen her dem yeşil şarkılar yapar, bunu hepimiz biliyoruz. Şimdi Uzay yaşasaydı, şarkıya aynı bu şekilde yaklaşırdı. Ruhu şad olsun. Onu çok özlüyorum…”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR