1998 doğumlu Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Shawn Peter Raul Mendes, ülkemizde de çok sevilen bir müzisyen. İşte son single’ı “Wonder”la alkış alan Mendes hakkında bilmeniz gereken 7 şey… 

NEREDEN ÇIKTI BU ÇOCUK? 

Shawn Mendes aslında bir Vine fenomeni. İlk önce buraya çektiği cover videolarını koyan Mendes, burada popüler olmaya başlayınca, yetenek avcısı Andrew Gertler’in dikkatini çekti. Daha 15 yaşındayken Billboard listelerine girmeye başladı. 2015 yılında Handwritten adındaki ilk albümünü yayınladı ve Billboard 200 listesinde 1 numaraya kadar yükselmeyi başardı. 2014 yılında Taylor Swift’in turnesini açan Mendes, 2015’te yayınladığı “Stitches” ile ciddi bir başarı elde etti. 

 

BELGESELİ NETFLIX’TE YAYINLANACAK

Shawn Mendes’in hayatını anlatan belgeseli de 23 Kasım’da Netflix’e geliyor. “In Wonder” adını taşıyan belgeselde genç sanatçının gündelik hayatından kesitler izleyebileceğimiz filmin yönetmeni Grent Singer. Mendes’in yeni albümü de 4 Aralık’ta yayınlanacak. 

 

BİR GÜNDE 200 SELFIE ÇEKTİRİYOR! 

Tam bir “poster çocuğu” olarak tanımlanan Mendes’in videoları 6 milyar izleniyor. Instagram’da 42 milyon takipçisi var. Bu da haliyle onun yaşam standartlarının hepimizden “birazcık” farklı olduğu anlamına geliyor. Mendes’in bir gün için üç kuralı var. 1) Spor salonuna gitmek. 2) Vokal derslerini aksatmamak. 3) Bir hayranın selfie isteğine asla ve asla “hayır” dememek. Bir günde 200 selfie çektirmişliği var. 

shawnmendes 2

YOUTUBE SAYESİNDE GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENDİ 

Mendes, Ontario’daki küçük Pickering kasabasında kendi kendine YouTube dersleri aracılığıyla gitar çalmayı öğrendi. İlk halka açık performanslarından biri Portekiz’deki bir plazadaydı. Annesi Karen, İngiliz bir emlakçı, babası Manny, Portekizli bir işadamı ve bir de küçük kız kardeşi var: Aaliyah. Ailecek gittikleri bir tatilde, Mendes bir heykelin yanına zıpladı ve bir Bruno Mars şarkısı çaldı. “Terliyordum ve ‘Dostum, şarkıcı olmak istiyorsan en azından bu heykelin üzerinde durup şarkı söyleyebilmelisin’ ‘diye düşündüm” diyor. Her zaman çok girişken ve enerjik olduğunu söylüyor. 

shawnmendes4 2

SOKAKTA YÜRÜRKEN KİMSE BENİ TANIMAZSA BİR ŞEYLER YANLIŞ DEMEKTİR 

Mendes’in şöhret konusundaki fikri şu: “Sokakta yürüyorken kimse beni tanımazsa, bir şeylerin yanlış olduğunu hissederdim. Gerçekten gençken şöhret olmak kim olduğumu değiştirdi. Normalleşecek olsaydı bana normal gelmezdi.” Shawn Mendes bu yaşadıklarını Britney Spears veya Justin Bieber’ın yaşadıklarına benzetiyor. “Bazen endişeleniyorum ama tüm bunların dışında normal bir hayat yaşıyorum. Kendi çantalarınızı taşımak, kendi arabanızı kullanmak ve halktan korkmamak için çaba sarf etmelisiniz. Bir restorana gidip yemek yemenin ne kadar korkunç olabileceğini anlıyorum çünkü birinin fotoğrafını çekmesinden korkuyorsunuz” diyor. 

 

YEMEK YAPMAYI VE ÇAMAŞIR YIKAMAYI ÖĞRENDİ 

Shawn Mendes’in kız arkadaşı da, yine bir pop yıldızı olan Camila Cabello. Mendes, karantinada birlikte kaldıklarında ilk kez yemek yapmayı ve çamaşır yıkamayı öğrendiklerini söylemişti. “”Benim için gerçekten zor oldu, ama [aynı zamanda] şaşırtıcıydı. Turneden çıktım ve bir albüm yazmak istedim, sonra karantina oldu. Camila ile yemek yapmayı ve çamaşır yıkamayı öğreniyorduk, ki kulağa çok aptalca geliyor ama 15 yaşından beri dünyayı gezerken, bu daha önce hiç yapmadığınız bir şey” diyor. Ancak büyük ölçekte korku ve endişe yaşadığını da itiraf ediyor. 

shawnmendes3 2

KENDİNİ GİZLEMEK İSTİYOR

Daha önce Hailey Bieber ile flörtleştikleri haberleri basına yansıyan Mendes, son derece duygusal ve “çok açık” biri olduğunu söylüyor. Yine de gerçekten sevdiği biriyle ilişkisi olduğunda, ki burada şimdiki kız arkadaşı Camila Cabello’yu kastediyor, kendisiyle ilgili algısının tamamen değiştiğini söylüyor. Bu ilişki sayesinde “büyük egosunun” olduğunu fark etmiş. Ve duygularını, onu kıran, inciten şeyleri saklamak istemiş. Bu gizliliğin de ilişkisine zarar verdiğini düşünüyor. Mendes’in değişen ruh hallerini şarkılarında görmek mümkün. Son şarkısı “Wonder”da şöyle diyor: Merak ediyorum eğer gerçeksem/ Kendi doğrumu mu konuşuyorum yoksa nasıl hissettiğimi mi filtreliyorum/ Merak ediyorum, hoş olmaz mıydı/ Siyah beyaz olmayan bir dünyanın içinde yaşamak?” 

KAYNAKLAR: The Guardian, Vikipedi, Popcrush, Republic World
GÖRSELLER: Universal Music Turkey