Ana SayfaHaberlerSinéad O'Connor'a veda...

Sinéad O’Connor’a veda…

Sinéad O’Connor 56 gibi gencecik bir yaşta hayatını kaybetti. O’Connor’ın ailesi, yaptığı açıklamada, “Sevgili Sinéad’ımızın vefatını duyurmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Ailesi ve arkadaşları perişan durumda” dedi.

1990 yılında çıkardığı “I Do Not Want What I Haven’t Got” albümü ve Prince’in ‘Nothing Compares 2 U’ şarkısının başarılı cover’ı ile uluslararası üne kavuşan eşsiz şarkıcı ve söz yazarı, geçen yıl 17 yaşındaki oğlu Shane’in ölümünden sonra hastaneye kaldırılmıştı. Ama aslında 2021 yılında -henüz oğlunu kaybetmeden- verdiği röportajlardan da biliyoruz ki 6 senesi zaten akıl hastanesi ve evi arasında mekik dokuyarak geçmişti.

2017 yılında, New Jersey’de yalnız yaşadığını Facebook sayfasında paylaşmıştı. “Tamamen yalnızım, hayatımda hiç kimse yok” demişti. Hiçbiri ‘Nothing Compares 2 U’ şarkısının başarısına erişemese de kariyeri boyunca O’Connor, 10 stüdyo albümü kaydetti. Son albümü ise 2014 yılında çıkan “I’m Not Bossy, I’m the Boss” idi.

Çalkantılı bir hayat

Sinéad O’Connor her zaman provokatif bir kişilik olarak tanındı. 1991 Grammy Ödülleri’ni gösterinin ticari amaçlı olmasına tepki göstererek boykot etti ve ‘Saturday Night Live’da Papa II. John Paul’ün fotoğrafını yırtarak izleyicilere “gerçek düşmanla savaşmalarını” söyledi. Aile hayatı ve duygusal sağlığı ise zaman zaman sıkıntılıydı.

İddiaya göre, İrlandalı gazeteci John Waters ile yaşadığı açık bir tartışmadan sonra 1999’da intihar girişiminde bulundu (bu gazeteci aynı zamanda kızının babasıydı). O’Connor 2007 yılında bipolar bozuklukla yaşadığını açıkladı. 2015 yılında, O’Connor’ın bir köprüden atlamakla tehdit ettiği Chicago polisine rapor edildi. O’Connor, zihinsel sağlık mücadeleleri hakkında her zaman açıkça konuşmaya devam etti.

Trajediler…

2018 yılında, Magda Davitt takma adıyla ‘Milestones’ adlı şarkısını yayımlayarak dört yıl aradan sonra ilk yeni şarkısını çıkardı ve uzun bir süredir ilk tur tarihlerini duyurdu. 2021 yılında O’Connor, zorlu çocukluk dönemini, zihinsel sağlık zorluklarını ve popüler müziğe yaptığı önemli katkıları anlatan anı kitabı “Rememberings”i yayımladı.

2022’nin başlarında, 17 yaşındaki oğlu Shane‘in trajik bir şekilde kaybıyla karşılaştı. Oğlunun birkaç gün önce kaybolmasının ardından öldüğü haberi geldi. Oğlunun ölüm haberinin ardından O’connor’un endişe verici sosyal medya gönderileri yazdıktan sonra hastaneye kaldırıldığı rapor edildi.

Her ne kadar henüz kesin ölüm nedeni açıklanmamış olsa da, hayatına ve yaşadığı zorluklara bakınca yapılan yorumlar hep intihar olduğu yönünde. 1987’de çıkardığı ilk albümü “The Lion and the Cobra”dan bu yana ardında bıraktığı 10 albüm, onlarca güzel şarkı ve naifliğiyle asla unutulmayacak bir sanatçı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR