Ana SayfaMüzikŞipşak! Dakikalar içinde yazılan 5 şarkı

Şipşak! Dakikalar içinde yazılan 5 şarkı

Çok bilinen, çok sevilen şarkılar bazen uzun yıllarda yazılabilir, bazen ise dakikalar içinde. Kaç dakikada yazıldığını öğrenince şaşıracağınız beş şarkı.

Aybüke Ebinç

‘Sweet Child O’Mine’ – Guns N’ Roses

Guns N’ Roses’ın 1987 tarihli “Appetite for Destruction“ albümünün en popüler parçalarından ‘Sweet Child O’Mine’ birkaç gitar riff’iyle dakikalar içinde bestelenmiş. Slash ve Izzy Stradlin’in gitarından çıkan ritimleri duyup parçayı dakikalar içinde ortaya çıkarmış Axl Rose. Grubun basçısı McKagan, HitParader’a verdiği röportajda, parçanın beş dakika içinde yazıldığını, bu yüzden grup üyeleri tarafından ilk zamanlar çok da umursanmayan bir parça olarak kaldığını aktarmıştı.

‘Rap God’ – Eminem

Dünyaca ünlü rap şarkıcısı Eminem, ‘Rap God’ parçasını 6 dakika içinde yazdığını söylüyor. İlk olarak aklında dolaşan bir ritimden yola çıkan ve dakikalar içinde parçayı tamamlayan Eminem, şarkıyı “The Marshall Mathers LP2“da yayınlamıştı.

‘What I’d Say’ – Ray Charles

Ray Charles’ın bu bilinen parçası ise konser sırasında ortaya çıkmış. Dört saatlik bir konserin sonunda repertuvardaki parçalar bitince o anda Charles’ın emprovizasyonu ve orkestrasının onu takip etmesiyle yaratıldı ve sahnede, performans sırasında, 15 dakika içinde tamamlandı.

‘Wannabe’ – Spice Girls 

90’ların en popüler gruplarından biri olan Spice Girls’ten bir parça var sırada. Stilleri, şarkıları, konser performanlarıyla döneme ve 90’lar pop müziğine damgasını vuran Spice Girls’ün 1996 çıkışlı “Spice” albümünün hit parçalarından ‘Wannabe’, yarım saat içinde yazılmış. Grubun prodüktörü Richard Biff Stannard’ın anlattığına göre, grup ve prodüktörlerle beraber hızlıca bestelenmiş.

‘Hometown Glory’ – Adele

Son parça, hüznün kraliçesi Adele’in “19“ albümünden geliyor. “19“un kapanış parçası olan ‘Hometown Glory’yi, 10 dakikada odasında gitarıyla bestelemiş Adele. Henüz 16 yaşındayken annesi ile üniversiteye gitmek istediği şehir hakkında tartıştıktan sonra odasına kapanıp bu şarkıyı yazmış Adele. Yıllar sonra Billboard’a verdiği bir röportajda, şarkının o anda kariyer hayalleri ve Londra hakkındaki duygularını anlattığını aktarmıştı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR