Ana SayfaDünyadanSnoop Dogg'dan Death Row Records'a NFT güncellemesi

Snoop Dogg’dan Death Row Records’a NFT güncellemesi

Snoop Dogg, kısa süre önce satın aldığı efsanevi hip-hop plak şirketi Death Row Records’u bir NFT şirketine dönüştürmek istiyor.

Rapçi, 14 Şubat Pazartesi günü bir Clubhouse sohbet odasında, NFT dünyasına girme planlarını açıkladı. Sohbet sırasında Snoop, Death Row’un sanatçılarını ‘metaverse müzik evrenine geçireceğini’ söyledi.

Snoop, bu ayın başlarında Death Row Records’un resmi sahibi oldu. 1991 yılında Suge Knight, Dr. Dre ve Michael “Harry O” Harris tarafından kurulan Death Row Records plak şirketi aracılığıyla ilk iki albümü ”Doggystyle” ve ”Tha Doggfather”ı çıkarmıştı. Bununla ilgili şöyle konuştu:

“Kariyerimin başında ve kurucu üyelerden biri olarak parçası olduğum etiketin sahibi olmak iyi hissettiriyor. Bu benim için son derece anlamlı bir an.”

Aynı zamanda Snoop Dogg son albümü ‘BODR’ (Bacc On Death Row)’u Gala Music ile rekor bir anlaşma yaparak NFT koleksiyonu haline getirdi.

17 NFT şarkısından oluşan albümün tamamını toplayan müzik hayranları, Snoop’un Los Angeles’taki evinde özel bir parti, sadece NFT sahiplerine yönelik bir konser ve diğer sınırlı sayıdaki özel bir parti gibi ödüller alacak.

NFT nedir?

NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dir ve “Değiştirilmesi mümkün olmayan para” olarak tercüme edilebilir. Fakat bu tanımda söz konusu para, bildiğimiz tanımların dışında değerli olan herhangi bir varlık olabilir. NFT sayılabilecek varlıklar bir sanat eseri, video, tweet, bir internet sayfası, görsel ve daha pek çok şey olabilir. Tüm bu dijital varlıklar, gerekli şartları sağladıklarında birer NFT olma özelliği taşıyabilir.

NFT altyapısı, sanatçıların şarkılarının gelirleri ve istatistik takibi gibi konularda daha çok kontrol sahibi olmasını sağlıyor. Bu yönüyle özellikle bağımsız şarkıcı ve gruplar için devrim niteliğinde bir gelişme.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR