Ana SayfaDünyadanSofi Tukker hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Sofi Tukker hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Yeni şarkıları “Emergency”yi bu cuma yayınlamaya hazırlanan, karantina döneminde her gün verdikleri online konserlerle kalbimizde taht kuran Sofi Tukker ikilisini daha yakından tanımaya ne dersiniz? 

“Drinkee” ve “Best Friend” gibi şarkılarıyla tanıdığımız elektronik müziğin çılgın ikilisi Sofi Tukker’ı çok seviyoruz. Hatta Spotify’da en çok dinlendikleri ülkeler arasında biz de yer alıyoruz. Onlara olan muazzam düşkünlüğümüz sonunda geçtiğimiz yıl konser vermeye de geldiler. Hatta Instagram hesaplarında İstanbul’u paylaşmaya doyamadılar! İşte, yeni şarkıları “Emergency” öncesi dünyaca ünlü ikili hakkında bilmeniz gereken 7 şey… 

BİR DAHA HİÇ AYRILMAYAN İKİLİ 

Sofi Tukker’ı ilk duyduğumuzda bir kişiden bahsediliyor sanıyoruz. Hayır, onlar iki kişi! New York çıkışlı Sophie Hawley-Weld ve Tucker Halpern’ın elektronik müzik projesi. İkili, üniversitede tanışmış. Sophie o zamanlar Brezilya bossa nova tarzı müzik yapıyormuş. Tucker ise house müzik DJ’iymiş. “İkimize de aynı etkinlikte çalmamız istendi. Tucker sonunda Sophie’nin şarkılarından birinin remiksini yaptı. O günden sonra hiç ayrılmadık” diyorlar. 

HER YERDE ONLARI DUYUYORUZ 

Soft Animal EP’sinde yer alan “Johny” parçası ünlü konsol oyunu FIFA’nın 2017 sürümünde yer aldı. Ancak Sofi Tukker’in henüz ulaşmadığı dans pistlerine taşıyacak gelişme gene 2017’de yayınlanan “Best Friend” parçasının Apple tarafından iPhone X reklamlarında kullanılmak üzere seçilmesiyle gerçekleşti. Dünya teknoloji devinin getirdiği tanıtım desteği ile isimleri dalga dalga yayılmaya başlayan Sofi Tukker’in Amerikalı ikili The Knock, Avustralyalı ikili Nervo ve Japon şarkıcı Alisa Ueno ile beraber kaydettiği “Best Friend”, dahil olan tüm gruplara ilk kes listelerde bir numaraya oturma keyfini yaşattı.

Son olarak geçtiğimiz sene Treehouse isimli ilk stüdyo albümlerini Ultra Records etiketiyle yayınlayan Sofi Tukker, bu albümle de en iyi dans/elektronik albüm dalında bir Grammy adaylığı kazandı. 

Ekran Resmi 2020 08 20 17.05.35

SOPHIE AYNI ZAMANDA YOGA EĞİTMENİ 

Sophie, müzik dışında yogayla ilgileniyor. Eğitmeni olduğu yoganın müziğini çok etkilediğini söylüyor: “Yoganın ilham verici olduğunu düşünüyorum. Mantraların ardı ardına tekrar etmesi beni etkiliyor. Yoga sayesinde düşünme evresinden hissetme evresine geçiyorum. Kendime yakınlaşıyorum bu sayede.”

Ekran Resmi 2020 08 20 17.07.32

İSTANBUL’A HAYRAN KALMIŞLARDI 

Sofi Tukker’ın en çok dinlenildiği şehirlerin başında İstanbul geliyor. İkili, “Bu bizim için çok önemli ve daha önce hiç olmadığı kadar kendimizi Türkiye’ye bağlı hissediyoruz” demişlerdi. 

Sofi Tukker’ın 2019 yılının mart ayında İstanbul’da verdikleri konser de çok konuşulmuştu. İkili, hayran oldukları İstanbul konseri hakkında “İstanbul unutulmazdı. Bugüne kadarki en büyük headline şovumuzdu. Bu sevgi için hepinize teşekkürler. Tüm turne çok özeldi. Gittiğimiz tüm yerlere ve tanıştığımız tüm insanlara inanamıyoruz” demişlerdi. İkili sonrasında Ayasofya’yı ziyaret etmiş, Tucker de şunları söylemişti: “Okulda sanat tarihi ve mimarlık eğitimi aldım ve Aya Sofya benim için hep bir hayaldi. Müziğime beni buraya getirdiği için minnettarım” demişlerdi.

https://www.instagram.com/p/BvupN5sAuuU/
https://www.instagram.com/p/Bvoh7s1gzdX/

SANATÇI KOLEKTİFİ KURDULAR 

Sofi Tukker’ın Animal Talk adını verdikleri bir sanatçı kolektifine önderlik ediyor. 

“Seyahat ederken ve gezerken, birçoğu gerçekten çok yetenekli olan ve hayallerini gerçekleştirmek için biraz cesaretlendirmeye ve bir topluluğa ihtiyaç duyan çok sayıda inanılmaz sanatçı ile tanıştık. Birbirimizi destekleyip, birbirlerini kaldıran, birbirlerini kaldıran bir sanatçı kültürü oluşturmak istedik” diyorlar. Oluşumun bu şekilde ortaya çıktığını söyleyen ikili, aralıklarla bu ekiple partiler de düzenliyor. 

SOPHIE VE TUCKER BİRLİKTE Mİ? 

Haklarında en merak edilen şeylerden biri de bu ikilinin birlikte olup olmadığı. Onlar bu soruyla her karşılaştıklarında “Hayır” diyorlar ve ekliyorlar: “Birlikte değiliz. Biz müzik için bir araya gelmiş iyi iki arkadaşız.” 

Ekran Resmi 2020 08 20 17.09.05

KARANTİNADA MAHMUT ORHAN’LA BULUŞTULAR 

Sofi Tukker, karantina dönemi boyunca her gün Instagram’dan canlı yayında DJ setleri yaparak hayranlarını eğlendirmişti. Bir gün ise Zorlu PSM’nin Instagram hesabından bir canlı yayın gerçekleştirdi. Bu yayına dünyaca ünlü Türk DJ Mahmut Orhan da katıldı. Yetenekli DJ, ikilinin “Swing” adlı şarkısı için yaptığı remix’i çaldı. Bu sırada çılgın ikili de şarkıya eşlik edip dans etti. Yayının sonunda da Mahmut Orhan’a sevgilerini iletip tekrar birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

KAYNAKLAR: L’Officiel , Zorlu PSM, Redbull, New York Post, Sabah
Görseller: Instagram/sofitukker

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR