Ana SayfaMüzikSolo kariyeriyle dikkat çeken isimler

Solo kariyeriyle dikkat çeken isimler

Bugün hayatımızda olan ve şarkılarına bayıldığımız birçok ismin geçmişte bir grubun üyesi olduğunu biliyor muydunuz? Sadece bu saydığımız isimler de değil hem de…

Geçmişinde en az solo kariyerleri kadar ses getiren grupların birer üyesi olan yerli ve yabancı isimleri gelin beraber keşfedelim.

Yerli sahne

Emre Aydın

Emre Aydın‘ın en sevilen şarkılarından ‘Git’i hepiniz hatırlarsınız. Her ne kadar kendisinin ilk solo albümü “Afilli Yalnızlık”ta yer alsa da ‘Git’ aslında Onur Ela ile birlikte 1999 yılında kurdukları 6. Cadde‘nin kendi adını taşıyan ilk albümünde yer alıyordu. 2003 yılın Ela‘nın müziği bırakma kararı üzerine 6. Cadde‘yi rafa kaldıran Aydın, bu tarihten itibaren solo kariyerine başladı ve Emre Aydın olarak Türkçe rock sahnesinde hatırı sayılır bir yere ulaştı. Hala da verdiği konserlerde bazen 6. Cadde şarkılarını seslendirerek o günleri dinleyicileriyle birlikte hep bir ağızdan yad ediyor.

Onurr

1999 yılında kurulan bir diğer grup ise Sakin‘di. Yerli sahnenin sevilen isimlerinden biri haline gelen Sakin, 2008 yılında “Hayat” adlı 11 şarkıdan oluşan bir albüm yayınladı. Bu albümde yer alan ‘Denek Hayatım’ ve ‘Edepsiz Komedya’ aradan yıllar geçmiş olmasına karşın hala severek dinlediğimiz parçalardan. Grup 2011 yılında vizyona giren “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” filminin müziklerini de yaptıktan sonra ayrılma kararı aldı. İşte bu ayrılık kararı grubun solisti, gitaristi ve söz yazarı olan Onur Özdemir‘in solo kariyerine başladığı nokta oldu. 2015 yılında ‘Artist’ şarkısını hemen ardından da “Aşıklar Ölmez” EP’sini yayınlayan Onurr, o günden bu yana üretimine devam ediyor. Hatta kısa bir süre önce Sony Music Türkiye ile anlaşmasıyla yakın dönemde kendisinden güzel haberler de alacağımızı düşünüyoruz.

Fatma Turgut

2010 yılında “Perili Sirk” albümüyle hayatımıza giren ve hemen ardından “Diğer Masallar” albümünü yayınlayan Model, yerli müzik sahnesine öyle hızlı bir giriş yaptı ki bir anda en çok dinlenenlerden biri haline geldi. 2016 yılına kadar müzik yolculuğunda birlikte yol alan grup dağılma kararı aldı. Bunun ardından grubun solisti Fatma Turgut solo kariyeri için çalışmalara başladı. ‘İlkbaharda Kıyamet’ adlı teklisini aynı yıl yayınlayan Turgut, ilk solo albümünü ise “Elimde Dünya” ismiyle 2019’da çıkarıyor. En son geçtiğimiz günlerde ‘İkimizden Biri’ teklisini yayınlayan Fatma Turgut‘un şu anda yeni albüm hazırlığında olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Ceylan Ertem

Müzik kariyerinin başlangıcını çocuk ve gençlik korosunda yer alışı olarak düşünürsek, Ceylan Ertem bu sene müzik hayatının 30. senesini kutluyor oluyor. Ama tabii Anima‘dan itibaren düşünecek olursak da tam 22 sene! 2000’de Murat Çopur‘la beraber kurdukları Anima‘nın ilk albümünü 2006 yılında “Animasal” adıyla çıkarıyorlar. Fakat grup 2007’de dağılıyor ve Ceylan Ertem‘in solo kariyerinin ayak sesleri de bu vesileyle geliyor. İlk solo albümünü 2010’da “Soluk” ismiyle yayınlıyor ev ardından 7 albüm daha yayınlıyor ki en sonuncusu geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Duyuyor Musun?”

Yabancı sahne

Justin Timberlake

Şöyle bir gerçek var ki, N*Sync‘ten doğan tek yıldız Timberlake oldu. Bir yandan eleştirel, bir yandan başarılı, bir yandan yaratıcı olmayı başaran yegane isim oldu ve büyük kitlelerce tanınmayı başardı. 1995 – 2002 yılları arasında süren N*Sync macerasının hemen ardından solo kariyerine geçiş yapan Justin‘i seviyoruz! Yalnız 4 senedir albüm yayınlamayan kendisinden de yeni bir albüm bekliyoruz.

Gwen Stefani

No Doubt‘ın ‘Don’t Speak’ videosu adeta grubun sonunun videosu oldu diyebilir miyiz? Stefani‘nin çok daha popüler olup grup arkadaşlarını gölgede bırakması gerçeğini doğrudan gösteriyordu. Sonunda Stefani, No Doubt‘tan ayrılıp solo kariyerine adım attı ve büyük bir pop yıldızı olma yoluna çıktı. En son 2017 yılında konsept bir Christmas albümü yayınlayan Gwen Stefani‘nin ne zaman yeni albüm yayınlayacağı bilinmez ama Benjamin Button misali her gün gençleştiği bir gerçek.

Sting

The Police, ‘Every Breath You Take’ de dahil olmak üzere birçok popüler şarkıyı müzikseverlerle buluşturdu. Bununla birlikte, hepimizin Sting olarak bildiği Gordon Matthew Thomas Sumner‘ı grubun en popüler üyesi olarak görmemek de imkansızdı. Kendisi çıkardığı birçok solo albümün yanı sıra 2018 yılında Shaggy ile “44/876” adını verdikleri bir albüm de çıkardı.

Harry Styles

Bizde Birkaç İyi Adam dışında pop müzik yaban “boyband” hiç olmadı ama Amerika bunun membası. İşte bu “boyband” furyasının son dönemlerine denk gelen ekip One Direction‘dı diyebiliriz. Beş kişilik bu grup, kaçınılmaz olarak bölünecekti. Ya da bizler bu bölünmelere alıştık. Hepsi solo birşeyler yaptı ancak Harry Styles grubun en büyük yıldızı oldu. En son “Harry’s House” albümünü yayınlayan Styles, son olarak ‘Music for a Sushi Restaurant’a çektiği videosu ile epey konuşuldu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR