Ana SayfaMüzikSon yılların en akılda kalan Türkçe cover’ları 

Son yılların en akılda kalan Türkçe cover’ları 

Müzik dünyasında cover meselesinin sonu gelmez. Her zaman “Orijinalinden daha iyi cover’lar” diye listelere rastlar, tartışmalara gireriz. Hatta akla hayale gelmez şarkıları bile cover’ları sayesinde dinler hale geliriz. Bazen de tamamen unuttuğumuz, tozlu bir rafa kaldırdığımız bir şarkı kulağımıza yeni haliyle öyle güzel tınlar ki, içinde kayboluruz. “Tüm zamanların en iyi Türkçe coverları” listesi yapmak çok zor. Bu yüzden biz rotamızı son 4 yılda dinlediğimiz en çarpıcı cover’ları düşünerek oluşturduk. Gözden kaçanlardan en popülerlerine, son yılların en akılda kalan cover’larına bir göz atın. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Uzunlar – Nükhet Duru 

Evdeki Saat’in 2020’de yayınladığı ve pandemi dönemi paniğimizin en yoğun yaşandığı dönemlerinde ruhumuza ilaç gibi gelen şarkısı ‘Uzunlar’ı Türkçe pop müziğin divalarından Nükhet Duru, Gain’in yılbaşı programı için coverlamıştı. Duru, bu harika şarkıyı söylerken adeta yeniden yaşamış, ruhumuzun en derin noktalarına kadar işleyen sıcacık sesiyle bizi bambaşka diyarlara götürmüştü. Geçtiğimiz yılın kasım ayında yeni editli versiyonuyla yayınlanan ‘Uzunlar’, cover dünyamızın müstesna bir köşesinde. Duru bu sene Model’in ‘Değmesin Ellerimiz’ şarkısını da coverladı. Ama ‘Uzunlar’ yine de bir başkaydı. 

Bir Gün Beni Arzularsan Gel – Nilipek 

Nilipek’in bu sürprizini nasıl unutabiliriz? 2021’in ekim ayında Banu Alkan’ın şehvetli yorumuyla özdeşleşen ‘Bir Gün Beni Arzularsan Gel’ şarkısı, Nilipek’in zarif sesiyle hayat bulmuştu. Alkan’ın “Çok değişik bir yorum olmuş. Kendisini tebrik ederim.” diye yorumladığı Nilipek, “Biraz seksi bir şarkı. Banu Alkan’ı ve şarkıyı onurlandırmak istedim. Üstelik çok iyi şarkı, neden ciddiye almayayım ki?” diyerek şarkıyı söylemiş, enteresan bir kliple de seviyeyi arşa çıkarmıştı. Aklımızda kaldığı yetmiyormuş gibi gönlümüzde de kalan bir cover olarak ‘Bir Gün Beni Arzularsan Gel’ listemizde. 

Sol Şeritte – Lalalar  

Saltuk Erginer’in 2009’da yayınladığı “Sisifoz Hikayeleri” albümünde yer alan ‘Sol Şeritte’ şarkısını, Lalalar 2020 yılında coverladı. Yayınlandığı günden bu yana underrated kalan, dikkatli kulakların bildiği ‘Sol Şeritte’ Lalalar’ın eşsiz yorumuyla başka bir perspektif kazandı ve daha geniş bir kitle tarafından sahiplenildi diyebiliriz. Özellikle de “Sensiz de olsam özgürüm, tek başıma sol şeritte.” bölümüyle yüreklerimizi dağlayan ama hislerimize de tercüman olan Lalalar şarkıya bambaşka bir ruh üfledi. 

Bum Bum Bum – Selin Sümbültepe 

90’ların en ünlü şarkılarından birini coverlamak cesaret isteyen iş! Selin Sümbültepe 2021 albümü “Ben Estim Sen Esme” için Seden Gürel’e ait bu şarkıyı cover’ladı. Sözleri Zeynep Talu, müziği Aykut Gürel imzalı olan ve Türkçe pop müziğin mihenk taşlarından biri olan ‘Bum Bum Bum’ için Sümbültepe şunları söylemişti: “Ben yazsam anca bu kadar severek söylerdim, o yüzden de albüme girdi 🙂 90’lardan esen bir Seden Gürel şarkısı. Hatırlayanlar kadar, hatırlamayanlar da var… Ama orijinal klipteki ikonik beyaz şapka en çok hatırlanan şey diyebilirim. Ben de küçük bir göndermeyle aynı şapkanın siyahını çalıştım.” Biz şapkanın siyahını da şarkının bu halini de çok sevdik, ya siz? 

Gamzedeyim Deva Bulmam – Gaye Su Akyol 

2019 yılında Gaye Su Akyol’un kendi şarkıları ve sevdiği TSM eserlerinden oluşan “Rakınrol Musiki Cemiyeti” klip serisini hatırlarsınız. GSA Uşşak makamındaki bu şarkıyı Anadolu rock kıvamında öyle güzel coverlamıştı ki, TSM dinlemeyenler bile bu versiyona kayıtsız kalamamıştı. ‘Gamzedeyim Deva Bulmam’ı son dönemde Dedublüman da çok güzel coverlamıştı ve hatta sosyal medyada da çok konuşulmuştu. Hatta bu eser Barış Manço’nun da unutulmaz bir yorumuyla bilinir. Biz yine de bu konuda GSA’dan yanayız. 

Jest Oldu – Karsu 

Genellikle sözleri yanlış anlaşılan şarkılardan biri olarak bilinen ‘Jest Oldu’ Mustafa Sandal’ın 1996 yılında yayınladığı “Gölgede Aynı” albümündeki en ünlü şarkılardan biri. Hatta klibinde de bir zamanların ünlü modeli Duygu Dikmenoğlu’nu bol bol izlemiştik. Karsu’nun yorumuyla yine “Kız senin halan yaşadı” yanlış anlamalarına maruz kalan ve orijinalinde “Kız seni alan yaşadı” diyen ‘Jest Oldu’yu geçen sene Hollandalı ünlü şarkıcı Anneke Van Giersbergen bile yorumlamış, Karsu’yu gözyaşlarına boğmuştu. Karsu sayesinde günümüzde de yeniden popülerlik kazanan bu şarkıya yıldızlar takıyoruz. 

Aşk Layık Olanda Kalmalı – Buray

“Bir şarkı nasıl orijinalinden daha güzel cover’lanır?” başlığına layık bir yorum Buray’dan geldi. 2018 yılında İlhan Şeşen’in unutulmaz şarkılarının yorumlandığı “Hediyem” albümünde yer alan ‘Aşk Layık Olanda Kalmalı’ Buray’ın cover’ıyla gönlümüzün şampiyonları arasında. Sıcak melodileri, mutluluğu, samimiyeti ve umuduyla içimizi bir hoş eden Buray’a bu şarkı çok yakıştı. Zira kim “Sana göre aşk laftan ibaret / Bana göre hayatın anlamı…” derken Şeşen’le bu kadar özdeşleşen bir şarkıyı kendine yakıştırabilirdi? 

Severek Ayrılanlar – Can Gox 

90’ların en ünlü gruplarından Ayna’yı hatırlayanlar el kaldırsın! 2002 yılında yayınladıkları ‘Severek Ayrılanlar’ o dönem müzik kanallarında ve radyolarda öyle çok çalmıştı ki, Ayna’nın şöhreti hiç bitmeyecek sanmıştık. Tabii, iyi şarkılar zamansızdır. Can Gox’un güçlü yorumuyla tazelik kazanan ‘Severek Ayrılanlar’ 2021 yılında yayınlandı. Zaten kendisi ne söylese yakışıyor ama bu şarkı bir başkaydı. Son dönemlerin en çarpıcı, en akılda kalan coverlarından biri oldu ‘Severek Ayrılanlar’. Severek dinliyor muyuz? Evet. 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR