Evlere yeniden kapandığımız ve mis gibi havalara pencereden bakarak iç çektiğimiz bu dönemde belki de hiç olmadığı kadar sosyal medyanın dibine düştük.

Her gün farkında olmadan elimizde telefon, bazen yatmadan önce, bazen yemek yerken binlerce video izleyip zamanın akıp gitmesini istiyoruz. Sosyal medyanın kendine has bir dünyası ve bir dili var. Elbette bu dünyanın şarkıları da bazen çok farklı olabiliyor. Karantina dünyanın çoğu ülkesinde etkili olurken evlerde çekilmiş videoların fonunda bu şarkıları dinliyor, çoğu zaman da “Bu şarkı ne acaba?” diye düşünüyor ve Google’lamaya üşeniyoruz. Huzurlarınızda dev bir hizmet! Sosyal medyada çok ünlü olan, tabii ülkemizde de aynı başarıyı sağlayan şarkıları bir bir sıraladık. İşte hem global ölçekte ünlü olan hem de ülkemizde çok sevilip sahiplenilmiş olan günümüzün en popüler 7 viral şarkısı. 

Capone- Oh No

Şimdi bir yaraya parmak basmak üzereyiz. Instagram’da ve TikTok’ta hemen her felaket sonlu gördüğümüz komik videonun fon müziği olarak kullanılan “Oh No” nereden çıktı? Gerçekleri açıklıyoruz: Bu şarkı aslında, 1964 yılında The Shangri-Las tarafından seslendirilen “Remember (Walkin in the Sand)” şarkısı! Düşün şarkının adı bile “Oh No” değil. Üstelik çok da farklı bir şarkı. İşte bu şarkıda yer alan “Oh No”lu kısmı Capone alıyor ve daha tiz bir sesle sample olarak kullanarak bugün videoların yüzde 80’inde duyduğumuz “Oh no! Oh no! Oh no no no no no!”lu o şarkıyı ortaya çıkarıyor. ABD’li rapçi Capone aslında bu şarkıyı 2005’te yapıyor.  Ama şarkı ne hikmetse 15 yıl sonra TikTok’ta fenomen oluyor. Tahminen patlaması 2020’nin eylül ayına denk geliyor. Şu an kafanızda çalmaya başladı bile, değil mi? 

İşte şarkının orijinali:

Masked Wolf- Astronaut in the Ocean 

Her ne kadar biz bu şarkıyla dans edip eğlensek de aslında Masked Wolf bu şarkıda hüzünlü bir hikaye anlatıyor. Avustralyalı rapçi Masked Wolf’un 2019’da yayınladığı bu şarkı da gerçek patlamasını iki sene sonra yaptı. TikTok ve Instagram’da fenomen oldu. Şarkı Billboard Global 200 listesinde üçüncü sıraya, Billboard Hot 100 listesinde ise 12’nci sıraya yükseldi. Peki neden astronot okyanusta? Yani, ait olmadığı bir yerde? Masked Wolf, çektiği bir videoda şarkısının hikâyesini şöyle anlatıyor: “Bir astronot uzayda olmalı. Ama ben okyanustayım. Olmak istediğim yerde değilim.” Masked Wolf aslında bu şarkıda depresyonla olan mücadeleden bahsettiğinin altını çiziyor. Ama sanatçı, şarkısı eşliğinde eğlenen insanları gördüğü için olumsuz bir yargıda bulunmadığını da sözlerine ekliyor. 

Sawetiee, Doja Cat- Best Friend 

Ocak ayında yayınlanan Sawetiee ve Doja Cat düeti “Best Friend” için tam anlamıyla bir 2021 şarkısı diyebiliriz. Zira sosyal medyada en iyi arkadaşını kapan bu şarkı eşliğinde bir sürü video çekti. Sawetiee ve Doja Cat gerçek hayatlarında da “en iyi arkadaşlar” mı sorusuna gelince, evet arkadaşlar ama sadece son iki yıldır. Saweetie Doja’nın hayranı ve onunla tanıştığında bağımsız kadınlarla ilgili bir şarkı yapmak istediğini fark ediyor. Doja da kabul ediyor ve bol twerk’lü bir şarkı çıkıyor ortaya. “Best Friend”, “İşte bu benim en iyi arkadaşım, o gerçekten kötü bir sürtük/ Kendi parası var birine ihtiyacı yok/ Dans pistinde iki üç tek attı” gibi sözlerle gerçek bir “en iyi arkadaş marşı” kategorisinde. Dolayısıyla “Best Friend” arkadaşlarını doya doya övmek isteyen herkesin sosyal medyada severek kullandığı bir şarkı. 

Tones and I-  Dance Monkey

Avustralyalı bir şarkıcı ve söz yazarı Toni Watson’ın solo projesi Tones and I pandemi döneminde yükselişe geçen isimlerden biri oldu. Özellikle de “Dance Monkey” TikTok ve Instagram’daki dans videolarında çok popüler oldu. Bu şarkı aslında mayıs 2019’da yayınlanmıştı. Ama gerçek başarısını eve kapandığımız bugünlerde kazandı. Makyaj vloggerları da “Dance Monkey”i çok sahiplendi diyebiliriz. Yani eyeliner çekerken de kafamızda “Dance Monkey” çalıyor. Şarkı esas popülaritesini Will Smith’in kafasını duvara vurur gibi yaptığı videolarla kazandı. Buyurun 2.2 milyon kez izlenen o video… 

Bu da o şarkı:

Uzi- Krvn 

Biraz da bizden sulara yelken açalım. Sosyal medyada “Helikopter” olarak bilinen ve çoğu zaman bu sözle aranan şarkı, Uzi’nin son albümü Kan’da yer alan ve adı “Krvn” olan şarkı aslında. Uzi bu şarkıyla hem Spotify Haftalık Top 100’ün zirvesinde hem de Viral Şarkılar listesinde 2 numarada. Bu albüm çıktığı andan itibaren deyim yerindeyse o kadar tuttu ki, birkaç sene önce Ben Fero’nun yaptığı şeyi şu an Uzi yapıyor. Yakında sokaklara döküldüğümüzde her arabadan bir Uzi duyacağız galiba. Sert bir şarkı “Krvn”. Daha klibi bile olmadan audio haliyle YouTube’da 15 milyon dinlenmesi var. Sosyal medyanın sert çocukları için.

Ege Can Sal- Başa Sar 

Aslında Ege hakkındaki en iyi özeti bir hayran yorumu yapmış: “Onların Shawn Mendes’i varsa bizim de Ege Can Sal’ımız var”. Sahiden de öyle. Hem duygusal, hem çok yakışıklı, hem sporcu ve daha bir sürü şey… Ege Can Sal nisan ayının başında “Başa Sar”ı yayınladı. Şarkı “Sen Çal Kapımı” dizisinde çalınca bir anda büyük bir ilgi gördü ve sosyal medyada en çok sahiplenilen şarkılardan biri oldu. Ege 1999 doğumlu genç bir sanatçı. Sporcu bir aileden geliyor ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği okuyor. Mor ve Ötesi, Sezen Aksu, Coldplay, Queen, John Mayer dinliyor. Şu an “Başa Sar” şarkısı Spotify Viral 50- Turkey listesinde 1 numarada. Bakalım bundan sonra hangi şarkıları dilimize dolanacak? 

Edis- Martılar 

Evet bu oldu, Edis başardı. Yılların “yazın şarkısı ne olacak” bahislerini “Martılar”la şimdiden kapattı Edis. Norm Ender bu konuda ne düşünüyor bilemiyoruz ama Edis’in dünya trendlerini takip ederek Latin rüzgarları estirdiği “Martılar”ı sosyal medyada ortalığı yıktı geçti. Başlattığı “dans meydan okuması” da bunda etkili oldu şüphesiz. Cardi B’nin “WAP” için yaptığı şeyi bir çeşit Edis de kendi takipçilerine uyarladı. Bugün Edis dinleyicisi olmayan sosyal medya kullanıcıları bile “Martılar”la dans ediyor. İşte bu da sosyal medya gücüdür! Edis’in bir Tarkan olmaya ihtiyacı olmadığını ve günümüz pop müziği için çoğumuzu etki altına alacağı işler yapacağını da bir kez daha görmüş olduk böylece.

 

Yabancı örnekler için kaynaklar: Knowyourmeme, Sabah, Posta, Cosmopolitan, The Sun 
Yerli örnekler için kaynak: Spotify Viral 50