Kimi zaman sabah kahvaltısının yanında bizi uyandıran, kimi zamansa akşamüstü sohbetine kıvam veren, kültürümüzün en önemli parçalarından çay, elbette şarkılarımızda da hayat buluyor.

Bazen film gibi akan bir senaryonun üzerinde masada duruyor, bazen başrolde olup üzerinde dumanlar tütüyor. Tavşan kanı mı seversiniz, paşa çayı mı bunu bilmiyoruz ama içinde çayın sıcacık tadını hissettiren bu şarkıları seveceğinizden eminiz. 

Allame, Aga B- Çay Koy 

Rap müziğe hakkını teslim eden isimlerden Allame, geçtiğimiz yıl yayınladığı yeni albümü Huzur’da, Aga B’yle “Çay Koy” adında bir düete imza attı. Çayın başrolde olduğu bu parçada, “Hadi sen boş durma da, bize bir çay koy, yapacak çok işimiz var” ana fikri göze çarpıyor. Dinlemesi çok zevkli bir işbirliği.

Çay koy
Boş yapma çay koy
Bi’ yanında ben, diğerinde Aga Cyborg
Kıyamet yakın hâlâ elinde iPhone

Tarkan- Çay Simit 

2017 güzel bir seneydi zira Tarkan’ın son albümü 10 o yıl yayınlanmıştı. Biliyoruz ki az ama öz albüm yapan Tarkan, hemen her şarkıya kendi ruhundan üfleyerek tüm şarkılarını unutulmaz yapar. 10’da yer alan bir Gülşah Tütüncü şarkısı olan “Çay Simit”, çayın en yakın arkadaşının, amiyane tabiriyle “oynaşının” da adını veriyor: Simit! Ah, bir vapurda olsak da bu şarkı çalarken demli çayımız elimizde, martılara simit atsak! 

Çayla simit gibiyiz
Gülle dikeniz ikimiz
Etle tırnak gibiyiz
Biz ayrılamayız ki

Yüzyüzeyken Konuşuruz- Konuşulacak Şeyler 

Bilin bakalım Üçüncü Yeniler ekolünden çayı en çok kim seviyor? 2020’yi tek şarkıyla kapatan Yüzyüzeyken Konuşuruz’un daha aktif dönemlerinde kaydettiği çaylı şarkılar içinde “Konuşulacak Şeyler” ve “Ateş Edecek Misin?” yer alıyor. Hatta ikinci şarkı çoğu kez “Çayı Sen Demleyecek Misin?” adıyla da internette geziyor. Biz yine de seçimimizi tıpkı bir şiir gibi akıp giden “Konuşulacak Şeyler”den yana kullanalım. Zira denize kıyısı olmayan insanları kimse sevmez… 

Tartışmaya açık bıraktım çayın altını
Hangi rafa koymuştum servis takımını bilemedim
Denize kıyısı olmayan insanları
Hiç sevemedim

Ezginin Günlüğü- Sevmek Kolay 

Tam anlamıyla akşam çayını hatırlatan, insana “Sütlü de içebiliriz ama gene de Türk çayı gibisi yok” dedirten bir Ezginin Günlüğü eseri, “Sevmek Kolay”. Köklü ekibin “Eksik Bir Şey Mi Var” parçasını da unuttuk sanmayın. “Bak çayım sigaram, her şeyim tamam/ Kalksam duraktan dolmuş gibi/ Arka koltukta unutulmuş gibi/ Terliklerimle gelsem sana/ Sonunda aşkı bulmuş gibi” diyen bu basit, yalın ve içten şarkıyı da çok seviyoruz. Ama birini seçeceksek, oyumuzu “Sevmek Kolay”a veriyoruz. 

Bir sıcak söz, bir demlik çay
İşte sevmek bu kadar kolay 

Nazan Öncel- Geceler Kara Tren 

Türk pop müziğin en büyük değerlerinden biri, Nazan Öncel. İnsanı sarsan, tokatlayan, ağlatan, güldüren ne varsa Öncel’in şarkılarında var. Tıpkı bir film gibi akıp giden şarkılarında çay da önemli bir rol oynuyor desek yeridir. “Bekledim çay bahçesinde, bekledim öylesine…” dediği “Aşıklar Parkı” gibi mesela. Gözünüzde canlanıyor değil mi? Öncel’i bu yazımızda en sevdiğimiz eserlerinden “Geceler Kara Tren” ile konuk ediyoruz. 

Günlerdir kapımı, kimseler çalmıyor
Göğsümden içeri, yokluğun sızıyor
Bir demlik çayım var
Tütünüm de geçiyor

Kolpa- Evet Aynen 

Kolpa’nın 2018 yılında yayınladığı “Evet Aynen” single’ı, kapağında da taşıdığı çay görseliyle bizi şöyle teselli ediyor: “Hayatta başınıza istemediğiniz şeyler gelebilir ama üzülmeye değmez, çok üzülüyorsak bile bir çay koyar, acımızı hafifletiriz.” Sahiden de öyledir, bir çay koymak derdimizi alır, bizi toparlar, bildiğimiz güvenli bir limanın kollarına bırakır. 

Bak gör üç beş gün bile sürmez
Aşk üzüldüğüne değmez
Gün gelir elbet yine güleriz
Evet aynen evet aynen
Baktık olmadı çay içeriz

Moğollar- Çaya Kaç Şeker 

Hani şu meşhur “Çay var içersen, ben var seversen” cümlesini biliyorsunuzdur. Kime ait olduğunu bilinmiyor ama Moğollar’ın 2009 yılında Umut Yolunu Bulur albümünde yer alan bu şarkı, bu cümleyi getiriyor akıllara. Yalnızlığın dikenli yollarını kendi usülünde çok güzel anlatıyor. “Hayatınızda çaya kaç şeker alacağınızı soran biri varsa kıymetini bilin” diyor, özetle. Tabii, çayı şekersiz içiyorsanız o başka! 

Yoksa, zor değil, hiç zor değil,
Demli çayı bardakta karıştırıp, bir başına yudumlamak doyasıya.

Ama; “Çaya kaç şeker alırsın?”
Diye bir ses sormalı ya ara sıra…

Adamlar- Kendime Çaylar 

Geride bıraktığınız bir torba dolusu anınız mı var? Merak etmeyin, hepimizde var. Eski isimleri Halimden Konan Anlar, ama şimdi bildiğimiz isimleriyle Adamlar’ın en kendine dönük şarkısı “Kendime Çaylar”. Bu şarkıda bir çay sohbeti yok, aslına bakarsanız. Tam da tersine, mutlu olmak için asfalttan bile boy veren çiçeğe gülümseyen bir şarkı var. Yani sizi mutsuz eden bazı şeylerden kurtulduysanız, kendinize de demleyebilirsiniz o çayları… İşte Adamlar’ı bu yüzden çok seviyoruz.   

Dışarda çok ses var içerde uzay 
Kendime çaylar demliyorum 
Arkada kaldı gömdüğüm hikayeler 
Çiçek asfalttan çıkar, yüzüm güler 
Çiçek asfalttan çıkar gün döner

Göksel- Bi’ Seni Konuşurum 

Göksel’in dinledikçe beyin hücrelerinize zamk gibi yapışan, dilinize dolanan, üç beş gün boyunca sakız gibi çiğnediğiniz şarkısı “Bi’ Seni Konuşurum”, girişindeki tatlı hikâyesiyle ince belli bardakta içilen tavşan kanı bir çayı canlandırıyor hafızalarımızda. Göksel’in 2005 yılında yayınlanan en başarılı albümlerinden Arka Bahçem’de yer alan bu şarkı da, henüz yeni aşık olmuş ve sevdiceğinden başka söz bilmeyen bir kadının çay eşliğinde söylediği bir şarkı. 

Akşam üstü uğradım sahildeki kahveye 
Oturup arkadaşların yanına, 
Sıcak bir çay söyledim 
İnce belli bardakta 

Sertab Erener- Yolun Başı 

Herkes ince bellide çay içecek diye bir kaide yok. Bazen de karakterimizi yansıtan bardaklarda yaşayabiliriz çay keyfimizi. Sertab Erener’in yaşanan bir ayrılık sonrasını seslere döktüğü “Yolun Başı” şarkısı kendi adını taşıyan 1999 tarihli albümünde yer alan şarkılardan biri. Eski sevgilinin kokusu, giydikleri, sevdiği şarkı ve çay içtiği bardağın yavaş yavaş toparlandığı ve ortadan kaldırıldığı bu şarkı da, kalbimizi ikiye bölmeyi başarıyor. 

Önce resimleri duvardan kaldırdım 
Çay içtiğin bardağı rafa sakladım 
Giydiğin ne varsa bir bir katladım 
Bir damla yaş düştü, çok ağlamadım 

Kapak fotoğrafı: Hasan Albari