Ana SayfaMüzikSözlerinde Dahmer’a atıfta bulunan 7 ünlü şarkı

Sözlerinde Dahmer’a atıfta bulunan 7 ünlü şarkı

Başrolünde Evan Peters’ın yer aldığı Netflix’teki “Dahmer” dizisi son günlerin en çok konuşulan yapımlarından biri. Yayınlandığı günden bu yana en çok izlenen ve merak edilen Dahmer bugüne kadar hem dizilerde hem de şarkılarda yer aldı. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Netflix’te yer alan “Dahmer”ı muhtemelen izlemişsinizdir. Tabii mideniz ne kadarını kaldırdı bilemeyiz ama seri katil Jeffrey Dahmer, korkunç cinayetleriyle tarihe adını yazdırmış olan en ürkütücü isimlerden biri olmasıyla ünlü. Başrolünde “American Horror Story” serisinden tanıdığımız aktör Evan Peters’ın harikalar yarattığı bu dizinin yanı sıra Dahmer bugüne kadar pek çok şarkıda da yer aldı. Gelin birkaç tanesine bakalım. 

‘Dark Horse’ – Katy Perry & Juicy J

Katy Perry’nin 2013’ün sonlarında yayınladığı özgüven patlaması şarkısı ‘Dark Horse’u ve unutulmaz klibini hatırlarsınız. Bu şarkıda rapçi Juicy J tam da şöyle diyordu: “Uh, she’s a beast/ I call her Karma (come back)/ She eats your heart out like Jeffrey Dahmer (whoa!)” Türkçe olarak bu sözleri şöyle çevirebiliriz: “O bir canavar / Onu Karma diye çağırırım (Geri gel)/ Kalbini tıpkı Jeffrey Dahmer gibi yer!” Bunun ne anlama geldiğini söylememize gerek yok herhalde, oldukça açık ve net görünüyor. 

‘Must Be The Ganja’ – Eminem

Dünyaca ünlü rapçi Eminem ‘Bagpipes from Baghdad’, ‘Things Get Worse’ gibi pek çok şarkısında Dahmer’a referans verdi. Bunlardan biri 2009’daki albümü “Relapse” içinde yer alan ‘Must Be The Ganja’. Buradaki sözler şöyle: “Faced with a dilemma: I can be Dalai Lama/ And be calm or bring drama, a step beyond of Jeffrey Dahmer” (İkilemle yüzleştim: Dalai Lama olabilirim / Ve Jeffrey Dahmer’ın bir adım ötesinde sakin olabilir veya dram yaratabilirim.”) Eminem 2014 albümü “Slaughterhouse”da yer alan ‘Psychopath Killer’ şarkısında da kendini yine Dahmer’a benzetiyor: “I’m Dahmer-like when I’m on the mic, I’m not gonna lie / I perform like I’m gonna die at the end of a song so it’s hard for the rhyme to end…” Yani, “Mikrofonda Dahmer gibiyim, yalan yok / Bir şarkının sonunda ölecekmiş gibi yapıyorum, bu yüzden kafiyenin bitmesi zor…”

‘Cannibal’ – Kesha 

Kesha’nın kariyerinin başlarında elinde viski şişesi, akmış göz makyajı ile çok “rock’n roll” durduğunu ve iddialı şarkılar söylediğini biliyoruz. 2010 yılında yayınlanan ‘Cannibal’ da bunlardan biriydi. İnsanları kullanıp atmak konusunda şov yapan Kesha, burada “insan yemek” gibi bir metafor kullanıyor. Haliyle Jeffrey Dahmer’a referans vermesin de ne yapsın? “Use your finger to stir my tea / And for dessert I’ll suck your teeth / Be too sweet and you’ll be a goner / Yeah, I’ll pull a Jeffrey Dahmer…” Yani, “Çayımı karıştırmak için parmağını kullan / Tatlı olarak dişlerini emeceğim / Çok tatlıysan gidicisin / Evet, Jeffrey Dahmer’ı harekete geçireceğim.” 

‘Jeffrey’ – Juice WRLD

21 yaşında hayatını kaybeden ödüllü rapçi Juice WRLD, 2018 yılında kaydettiği ‘Jeffrey’ adlı şarkısında da yamyam seri katil Dahmer’dan bahsediyor. Hatta kendini ona benzetiyor. “Keep my stick on me, make you bleed / Would have never shot you if you let me be / Young Rich Nigga, that’s a guarantee / I be with them killers like Jeffrey…” Bunu da şöyle çevirebiliriz: “Sopamı üzerimde tut, kanamanı sağla / Olmama izin verseydin seni asla vurmazdım / Genç Zengin Zenci, bu bir garanti / Jeffrey gibi katillerin yanındayım!” Şarkıda da olsa, korkutucu! 

‘Electric City’ – Black Eyed Peas

Bir zamanların en gözde gruplarından Black Eyed Peas’in 2009’a damga vuran albümleri “The E.N.D”in içinde ‘I Gotta Feeling’, ‘Boom Boom Pow’ gibi 2000’lerin marşı haline gelen şarkılar vardı. Bu albümde bir de ‘Electric City’ adında bir şarkı vardı ki, sözleriyle oldukça tartışma yaratmıştı. Az bilinen bu şarkı “Hiç gerek yokken Amerika’nın en ünlü seri katilinden neden bahsetmeleri gerekti?” diye özetleyebileceğimiz yorumlar almıştı. Şarkıda şöyle bir referans var: “La dee dee dee deedeedeedee la dee da / Killer on the loose like I’m Jeffrey Dahmer…” Yani, Jeffrey Dahmer’mışım gibi başıboş bir katil…” Gerçekten de şarkının bütününe bakarsanız gereksiz bir gönderme olduğunu anlayacaksınız. 

‘Transformer’ – Future & Nicki Minaj

Rap kraliçesi Nicki Minaj 2018’de Future imzalı ‘Transformer’ şarkısında ünlü seri katile şöyle bir göndermede bulunmuştu: “All his friends tryna kill it, eat it J.A. Dahmer”. Basitçe “Tüm arkadaşları onu öldürmeye çalışıyor, ye onu J. A. Dahmer” olarak çevirebileceğimiz bu satırlar Future’ın Juice WORLD’le olan ortak albümleri “WRLD ON DRUGS”da yer aldı. Bu şarkıda, albümün adından da anlayabileceğiniz gibi genel olarak uyuşturucudan bahsediliyor. Dahmer da ortaya bir çeşni olsun diye konmuş herhalde. 

‘Trigger Inside’ – Therapy? 

Özellikle 90’larda büyük başarılar elde etmiş dünyaca ünlü İrlandalı rock grubu Therapy?’nin özgüvensiz birinin bir şeylerin ters gittiğine dair duygularını anlattığı şarkısı ‘Trigger Inside’da da Dahmer göndermesi var. Şarkıda “Here comes a girl with perfect teeth / I bet she won’t be smiling at me / I know how Jeffrey Dahmer feels / Lonely, lonely” satırları geçiyor: “İşte mükemmel dişleri olan bir kız geliyor / Bahse girerim bana gülümsemeyecek / Jeffrey Dahmer’ın nasıl hissettiğini biliyorum / Yalnız, yalnız…” 

  • Netflix’te “Dahmer” haricinde izleyebileceğiniz “Conversations with a killer: Jeffrey Dahmer” mini dizisi 7 Ekim’de yayınlanacak. 
  • Seri katillerle ilgili belgeseller izlemek ilginizi çekiyorsa yine Dahmer’ın da aralarında olduğu “Inside the Criminal Mind” belgeseline de göz atabilirsiniz. 
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR