Parti hazır, yiyecekler hazır, konuklar tamam… Peki ya çok önemli bir şeyi unutmadınız mı? Tabii ki partiyi ısıtacak, sonra da coşturacak bir DJ!

Bazen iyi müzik zevki olan bir arkadaşınızı setin başına geçirirsiniz, istekleri peçeteye yazarsınız ve dansın tadını çıkarırsınız. Bazen de o gerçek DJ gelir sizi bulur, içinizden geçen tüm şarkıları çalar, sizi öyle bir havalara uçurur ki o partiyi hayatınız boyunca unutmazsınız. Müzik dünyasındaki bazı şarkılar da, DJ’in kendisine hitap ederek işte bu nefes kesen eğlenceyi hatırlatıyor bizlere. İşte DJ’in bu kez başrolde olduğu o şarkılar içinden seçtiklerimiz…

Rihanna- Pon de Replay 

Barbados adasının resmi dili İngilizce fakat yerli bajanlar “Şarkıyı tekrar çal”ı işte böyle diyor: “Pon de Replay”. Bu şarkı, 2005 yılında Rihanna’nın müzik dünyasına girdiği ve Billboard Hot 100’de 2 numaraya çıkarak Rihanna’ya ilk Top 5’ini vermiş olan şarkı. Rihanna’nın ilk albümü Music of the Sun’ın da çıkış şarkısı. Klibinde de çok çekingen, utangaç bir Riri’yle karşı karşıyayız. Bir kulübe giderek “Hey bay DJ, lütfen müziği kökle, pistteki herkes biraz daha istiyor!” diyen Rihanna 4 milyona yakın satmış ve geleceğin süperstarı olacağını daha o yıllarda bile belli etmişti. 

Jennifer Lopez- Play 

Yaşlanmayan kadın Jennifer Lopez’in 2001 tarihli J.Lo albümünde yer alan “Play”, elektronik altyapılı bir pop hiti. Elektrik gitarlar, funky beat’ler eşliğinde J Lo, DJ’e “Şu benim lanet şarkıyı çal da dans edeyim, bu bir suç mu?” diye soruyor. Madonna’nın 2000’ler dönemi pop anlayışına çok benzeyen bir sound’u olduğu gözle görülen “Play” yayınlandığı yıl iyi bir liste başarısı da elde etti. J Lo’nun güzelliğinin doruğunda olduğu dönemde bir uçakta geçen klibini de az izlemedik tabii.

Robbie Williams- Rock DJ 

2000’lerdeki çocukların müzik kanallarını izlerken denk gelirse kesinlikle travma yaşayacağı bir kliple, huzurlarınızda Robbie Williams! 90’ların en büyük boyband’lerinden Take That’ten ayrılması ve solo albümleriyle 2000’ler pop dönemine en “British” haliyle damga vuran ve kendini kesinlikle okyanus ötesine de kabul ettiren Robbie Williams, o yıl Sing When You’re Winning albümünün en dikkat çeken şarkısı “Rock DJ”i de yayınlamıştı. Bir grup paten kayan kadın arasında DJ’i soyunarak etkilemeye çalışan ve “Hayır DJ, rock yapmak istemiyorum” diyen Robbie, bunun yetmeyeceğini anladığı noktada derisini, kaslarını da yırtıp atmış ve iskeletiyle kalmıştı. Klibin sonunda da “Bu videoda hiçbir Robbie zarar görmemiştir” yazıyordu hatta!

Madonna – Music 

Madonna’nın 2000 yılında yayınlanan yedinci stüdyo albümüyle aynı adı taşıyan “Music” de “Hey bay DJ, şu kaydı koy ve bebeğimle dans etmek istiyorum” diyen bir şarkıydı. Disko, elektronik-funk ve dans pop öğeleri taşıyan “Music”in klibinde de İngiliz komedyen Sacha Baron Cohen’in canlandırdığı Ali G karakteri oynuyordu. Madonna’nın bu klipte giydiği kovboy şapkası ve stili de bu sayede çok popüler olmuştu. Madonna bu şarkıyı gittiği bir Sting konserinden ilham alarak yazmış. Müziğin insanları bir araya nasıl getirdiğini fark etmesi için kendi konserleri yetmemiş anlaşılan! 

Indeep- Last Night A DJ Saved My Life 

Bir 80’ler klasiğiyle devam edelim. Disko ve hip hop öğeleriyle birleşerek tam bir “One-Hit-Wonder” olan “Last Night A DJ Saved My Life”ın bugüne kadar yüzlerce remix’ini dinlemişizdir herhalde. Indeep 1991 yılından beri aktif değil ama bu şarkı kesinlikle günümüzde de yaşamaya devam ediyor. “Beni dün gece bir DJ kurtardı” diyen şarkıda DJ de dile geliyor ve bir ara şöyle diyor: “Çözemeyeceğim hiçbir problem yok, bunların hepsini mix yaparak hallederim, ve erkeğin sana problem çıkarıyorsa, koşar adım çık git!” Dertlerimizin devasısın DJ! 

Green Day- Kill The DJ 

Olan biten ne varsa zavallı DJ’lerin başında patlıyor. Green Day’in 2012 tarihli Uno albümlerinden yayınlanan “Kill The DJ”inde neyse ki durum bunun tam aksi. Zira neden zavallı DJ’in öldürüldüğünü anlamayan fanlara Green Day solisti Billie Joe bir açıklama yapmıştı: “Bu gerçekten de bir DJ’i kastetmiyor. Mesela TV izlerken hissettiğimiz duyguları anlatmak için kullandığımız bir metafor. Hani tüm o saçmalıklara ‘Kapa çeneni!’ dersin ya, ‘Bana lanet olası bir huzur ver adamım!’ Aslında durum tam da bu.” Benzer şekilde The Smiths şarkısı “Panic”te de “Hang the DJ” (DJ’i asın) ifadeleri kullanılıyordu. Aman DJ’erimize bir şey olmasın!

Lil Wayne- Go DJ 

2009 yılında yayınlanan Lil Wayne şarkısı “Go DJ” rap dünyasının en iyi beat’lerinden birine sahip diyebiliriz. Bir kez dinleseniz bile unutulmayacak bir beat bu. Lil bu şarkıda Mannie Fresh’le düet yapıyor. Zaten aslında Mannie, bu şarkıdaki DJ’in kendisi olduğunu söylüyor. “Bastır DJ, bastır Mannie, işte bu benim DJ’im” gibi bir gaza getirme var yani bu şarkıda. Lil Wayne, Time’ın “Yaşayan en iyi rapçi” ödülünü almıştı ve eski ABD başkanı Obama’nın da en sevdiği rapçiler içinde yer alıyor.