Ana SayfaMüzikSpike Jonze'un kısa film tadındaki video klipleri

Spike Jonze’un kısa film tadındaki video klipleri

“Her” filmiyle en iyi senaryo Oscar’ını kapan Spike Jonze’un aslen müzik videoları üstüne uzman olduğunu ve 90’lı yıllara damga vurduğunu biliyor muydunuz?
Ortaya koyduğu her filmle izleyiciyi düşünmeye sevk eden yönetmen Spike Jonze, kariyerine aslen müzik videoları çekerek başladı. Wax, Weezer, Sonic Youth, Beastie Boys, R.E.M. gibi 90’lı yıllara damgasına vuran birçok grubun şarkılarının klipleri onun elinden çıktı. Biz ise onu 1999 yapımı ilk uzun metrajı “Being John Malkovich” filmiyle tanıdık. Aktör John Malkovich‘in kafasının içine doğru bir yolculuğa çıktığımız bu filmi, başrolünü Nicholas Cage, Meryl Streep ve Chris Cooper‘ın üstlendiği “Adaptation” adlı film takip etti.
Bundan sonraki süreçte kısa dokümantasyonlar ve müzik videolarıyla üretimine devam etti, ancak 2013’e geldiğimizde izleyiciyi afallatan, yapay zeka uygulamalarının günümüz dünyasına etkilerinin neler olacağını gözler önüne seren “Her”ü çekti. Ve bu filmle Akademi Ödülleri’nde en iyi senaryo ödülünü kazandı. Kendisinin yeni bir uzun metrajla karşımıza çıkması için sabırsızlanmayanınız yoktur diye tahmin ediyoruz. Ne varki bugün konumuz filmlerinden ziyade 30 yıldan fazladır çektiği müzik videoları.
Hoparlörlerinizin sesini sonuna kadar açın ve Spike Jonze imzası taşıyan video kliplerden hazırladığımız seçkiyle müzik yolculuğuna başlayın.

Beastie Boys – Sabotage

90’lı yılların efsane gruplarından biri olan Beastie Boys‘un 1994 yılında yayınladığı “Ill Communication” adlı dördüncü stüdyo albümündeki birçok şarkının klibinde Spike Jonze imzası bulunuyor. Bunlar arasında ‘Sabotage’ şarkısının klibi ise bir adım öne çıkmakla birlikte, Jonze‘un grupla ilk kez bir araya gelmesi 1993 yılında ‘Time for Livin” parçasıyla oldu.

R.E.M. – Crush with Eyeliner

R.E.M.‘in dokuzuncu stüdyo albümü olan “Monster”daki şarkılardan biri olan ‘Crush with Eyeliner’ parçası için Jonze kamera arkasına geçmişti. Bu Jonze‘un grupla tek çalışması da olmadı. 1996’da yayınladıkları ‘Electrolite’ parçasının klibinde de Jonze imzası bulunuyor.

Daft Punk – Da Funk

Ve Daft Punk‘ın doğuşuna ışınlanıyoruz. Ayrıldıkları için hala üzgün olduğumuz Fransız elektronik müzik ikilisi Daft Punk, 1995 yılında ‘Da Funk’ adlı ilk teklisini yayınlamıştı. Bu şarkının da dahil olduğu ilk albümleri “Homework”ün 1997’de yayınlanmasıyla birlikte soluğu Spike Jonze‘da aldılar ve ilk şarkılarının klibini kendisine emanet ettiler.

The Chemical Brothers – Elektrobank

The Chemical Brothers 1997’de ikinci stüdyo albümü “Dig Your Own Hole”u yayınladığında ‘Elektrobank’ adlı şarkısının klibini Spike Jonze‘un çekmesini istedi ve ortaya kısa film tadında bir klip çıkmış oldu.

Fatboy Slim – Praise You 

90’lı yıllarda büyük bir popülarite yakalayan gruplardan biri olan Fatboy Slim, ‘The Rockafeller Skank’, ‘Gangster Tripping’, ‘Praise You’ ve ‘Right Here, Right Now’ gibi hit şarkıları içeren ikinci stüdyo albümünü 1998 yılında çıkarmıştı. 1999 yılında ise ‘Praise You’ şarkısının klibi için Spike Jonze‘la bir araya geldiler. 2001 yılında ise grubun efsanevi klibi ‘Weapon of Choice’u çekti.

Björk – It’s in Our Hands

Björk‘ün fantastik ve karanlık dünyasını izleyiciye aktaran en akılda kalıcı kliplerden biri olan ‘It’s in Our Hands’ karşınızda. İlk olarak 1995 yılında ‘It’s Oh So Quiet’ şarkısı için bir araya gelen Björk ve Spike Jonze ikilisi, işbirliklerini 10 yıldan uzun bir süre devam ettirdiler ve ortaya Jonze imzalı birçok klip çıktı.

Arcade Fire – The Suburbs

Arcade Fire‘ın 2010 yılında yayınladığı albümüne de adını veren ‘The Suburbs’ şarkısının klibini çeken Spike Jonze, 2013 yılında YouTube Music Awards’da ‘Afterlife’ın canlı versiyonu için de yine kısa film tadında bir klip çekmişti.

 

Jay-Z & Kanye West – Otis 

Spike Jonze‘un yolu şu sıralar yarattığı skandallarla gündemden düşmeyen Kanye West ile de kesişti. West‘in Jay-Z ile bir araya geldiği ‘Otis’ şarkısının klibini çeken Jonze‘un 2015 yılında Paul McCartney ile Kanye West‘in ‘Only One’ şarkısının kısa videosunda da imzası var.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR