İşte yerli elektronik sahneden, 2020 içinde yayınlanmış en gaza getiren 7 spor yapma şarkısı… 

2020 genel olarak pek parlak bir yıl olmadı, bunda hepimiz hemfikiriz. Ancak, belki de karantinanın da verdiği sıkışmışlık hissiyle, yerli elektronik sahne oldukça hareketli şarkılara ev sahipliği yaptı. Evde ya da spor salonlarında çalışırken kulak vermek, ya da evde spor yapıp ter dökerken dinlemek için 2020 içinde yayınlanmış yerli elektronik şarkılardan birkaç tanesini sizler için listeledik. Kulaklığınızın sesini açmayı unutmayın. İyi sporlar! 

Bedük- Push The Button

Bu yılın en güzel haberlerinden biriydi, Bedük’ün Intergalactic albümü. Yıllar sonra Sony Müzik Türkiye’yle bir araya gelen Bedük, haziran ayında yayınladığı Intergalactic albümünün çıkış şarkısı olarak “Push The Button”ı seçmişti. Spora başlamak için bundan daha enerjik başka hangi şarkı olabilir? Uyuşukluğu bırakıp enerji dolmak için harika bir seçim olan “Push The Button” spor listenizde mutlaka olmalı. 

BEDUK BANNER

Melis Güven – Kum (Kedimari Remake) 

Alternatif sahnenin en iyi seslerinden biri olan Melis Güven’in 2019 yılında yayınladığı “Kum” şarkısına, ünlü YouTuber Kedimari bir remake yaptı. Bu yeni versiyonuyla “Kum” spor salonlarının tozunu attırabileceğiniz bir altyapıya sahip oldu. Neredeyse orijinalinden daha iyi diyebileceğimiz “Kum”u dinlerken cardio yapabilirsiniz.  

https://www.youtube.com/watch?v=lB-hu-LWG-o&ab_channel=RIKODISCO
MELİS GÜVEN BANNER

Moawk, Canozan, Bill Batt- Feels Like 

Dolu Kadehi Ters Tut’tan tanıdığımız Mürsel Oğulcan Ava’nın elektronik projesi Moawk, 2020 içinde oldukça başarılı şarkılar yayınladı. Ama şüphesiz, bir motivasyon listesi yapacak olsanız, listenize almanız gereken şarkıları Canozan ve Bill Batt’ın da işbirliğiyle yayınlanan “Feels Like” olurdu. Parçada Moawk ve Canozan ikilisinin, modern dijital EDM sound’una analog synth öğeleri de ekleyerek uluslararası sahnede geniş yeri olan ancak Türkiye’de henüz kök salmamış bir türü benimsedikleri söylenebilir. 

mo avaBANNER

Sezer Uysal, Mehmet Özbek- Black Mesa 

Elektronik sahnenin tartışmasız parlayan yıldızı, Mahmut Orhan’ın başı çektiği Sibourne oluşumu. Sibourne’un bir parçası olan Sezer Uysal da insanı gaza getiren şarkılar yapmakta usta bir isim. Uysal’ın Mehmet Özbek’le birlikte 15 Ekim’de yayınladığı, henüz dumanı üzerindeki Black Mesa EP’si, koşu bandında ter dökerken size ilaç gibi gelecek. 

SEZER UYSAL BANNER 4

CHOSSN – Hate

Berke Tan Tabak 17 yaşında bir DJ ve prodüktör. Hatta 12 yaşından beri prodüktörlük yapıyor. Bu yıl yayınlanan ve içinde birbirinden yetenekli DJ’lerin olduğu Sibourne Talents Vol.1 albümünde yer alan isimlerden biri olan CHOSSN, “Ruhumu müziğe adadım” diyerek müzik tutkusunu anlatıyor. CHOSSN’ın bu albüm içinde yer alan “Hate” şarkısı, ağırlık kaldırırken size müthiş hissettirecek. 

Dramaphone, Canozan- Niko 

Umut Döven’in elektronik müzik projesi Dramaphone, bu yılın başlarında Canozan’la birlikte “NIKO” şarkısını kaydetti. Elektronik ve deneysel sularda yüzen bu şarkı, ilk dinlediğinizde sizi kalpten yakalayacak. Zira, sadeliği ve enerjisiyle yüzünü tamamen Batı’ya dönmüş bu şarkıyla gurur duymamak mümkün değil. Pilates sırasında veya hafif bir yürüyüş yaparken kulaklığınızdan eksik etmemeniz gereken bir şarkı. Tavsiye ederiz! 

CANOZAN BANNER

Eytan, Ceren Kaan, Impala- Her Seferinde 

Her ne kadar bu listeye elektronik desek de, bazı şarkılar rap ve elektroniğin tam orta yerinde buluşuyor ve renkleri birbirine karışıyor. İşte böyle bir şarkı, “Her Seferinde”. Rap sanatçıları Eytan ve Impala, alternatif sahnenin duru seslerinden Ceren Kaan ile elele verince, ortaya bu şarkı çıktı. Bisiklete binmeyi seviyorsanız bu şarkının pedal çevirirken çok iyi gittiğini söyleyebiliriz. 

IMPALA BANNER