Ana SayfaHaberlerSpotify, CD satışlarından elde edilen geliri sağlayamıyor

Spotify, CD satışlarından elde edilen geliri sağlayamıyor

Spotify her sene büyüme kaydetmesine rağmen, halen kâr elde edebilmiş değil. Sanatçıların finansal durumunda ise, eskiden CD satışından elde edilen gelir Spotify ile sağlanamadığı için kötüye gidiş söz konusu.

Bloomberg HT’den Erol Oytun Ercan’ın haberine göre, Spotify müzik şirketlerinin gelirlerinin yeniden artmasında önemli bir rol oynarken son beş senede hiç net kar açıklayamadı. Orta ölçekli sanatçılar içinse kitlelere ulaşmak daha kolay hale gelmesine rağmen hayatlarını idame ettirebilecek bir gelir elde etmek daha da zorlaştı.

2000’lerden sonra korsan olarak müzik indirme alışkanlığını kökünden değiştiren Spotify’ın bugün ücretli 144 milyon abonesi bulunmakta.

College of Music Müzik Yönetimi Bölümü Eski Başkanı ve Avukat John Kellogg, Spotify’ın insanlar için erişimi kolaylaştırıp korsan tüketimi durdurmanın yanında gelirinin büyük bir kısmını şirketlere aktararak sektörün finansal sürdürülebilirliğini sağladığını belirtiyor. MIDiA Research Center Yönetici Direktörü ve Müzik Sektörü Analisti Mark Mulligan da “Genel olarak, Spotify gelirinin yüzde 70’ini telif haklarını elinde bulunduran şirkete ödüyor fakat büyük bir şirketin sanatçısıysanız şirkete ödenen paranın yüzde 15-20’sini alabiliyorsunuz” diyor. Yani bağımsız sanatçılar için durum halen iç açıcı değil.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: VE BEKLENEN LİSTE! SPOTIFY YILIN “EN”LERİNİ AÇIKLADI

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR