Ana SayfaHaberlerSpotify podcast savaşında Apple bir adım öne geçti

Spotify podcast savaşında Apple bir adım öne geçti

Podcast aboneliklerini başlatan Spotify, içerik üreticilerine Apple Music’ten daha fazla ödeme yapacağını açıkladı. 

Spotify’ın içerik ve reklamcılık bölümü başkanı Dawn Ostroff, yükselen değer podcast yayıncılığı hakkında “Fırsatı herkesten önce gördük ve bu fırsatı herkesten çok daha uzun süredir kullanıyoruz” dedi.

WSJ’nin haberine göre Apple Music’in içerik üreticilerine tanıdığı fırsatları görüp yapılacak ödemeyi iki katına çıkardığını söyleyen Spotify, “Akışlı Reklam Ekleme” aracıyla teknolojisine büyük yatırım yaptı ve reklam teknolojisi şirketi Megaphone’u 235 milyon dolara satın aldı. Spotify bu hamlesiyle; reklamları, dinleyicilerin önceden yaptığı tercihlere ve dinlediği podcast’lere göre seçmeye başladı.

spotify-podcast

Spotify’ın yeni abonelik özelliği, içerik oluşturucu platformu Anchor üzerinden de destekleniyor. Ayrıca Spotify önümüzdeki 2 yıl boyunca abonelik gelirlerinde kesinti yapmayacak.

Analistler Spotify’ın bu hamlesine rağmen, podcast yayıncılığının başladığı yer olan Apple’ın da geri adım atmayacağı görüşünde.

Spotify,  2019’da bünyesindeki podcast sayısını 450 binden 2,2 milyona taşıdı. Özellikle karantina dönemlerinde podcast yayıncılığı hızla büyümeye devam ediyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR