Ana SayfaHaberlerSpotify verilerine göre en çok dinlenen tür Türkçe pop

Spotify verilerine göre en çok dinlenen tür Türkçe pop

Spotify’ın Güney Avrupa Müzik Direktörü Melanie Parejo, platformun Türkiye’deki kullanıcıları ile ilgili konuştu. 2020’nin ilk 6 ay verilerine göre Spotify’da en çok dinlenen tür Türkçe pop.

Milliyet’ten Gülden Öktem’in haberine göre, 2013 yılında Türkiye pazarına giren Spotify, Türkiye’de hala en çok dinlenen türün Türkçe pop olduğunu söylüyor. Parejo:

“Müzik türleri arasındaki sınırlar her geçen gün daha da görünmez oluyor. Rap ve pop birbirine daha da yaklaşıyor ve artık hangi şarkının hip hop hangisinin pop olduğunu söylemek o kadar da kolay değil. Sonuç olarak bugünün lokal müziği, pop ve hip hop’un güçlü konumlarıyla ve daha da önemlisi bu iki müzik türünün organik füzyonu ile hayat buluyor diyebiliriz. Bu durum aynı zamanda, farklı müzik türlerinden sanatçılar arasındaki düetlerin artışında ve bizim Spotify olarak birden fazla müzik türünü içeren çalma listelerimizde de kendisini gösteriyor. Pop sanatçısı Edis’in RnB/trap soul tarzındaki şarkısı ya da ünlü rapçi Anıl Piyancı’nın Indie grubu Perdenin Ardındakiler ile birlikte çıkardığı single çalışması ve yine Murda ve Zeynep Bastık’ın reggaeton nüansları ile pop müzik türünün bir harmanı olan ‘Güneş’ adlı şarkıları… Bunlar sadece birkaç örnek.”

EN ÇOK BÜYÜYEN TÜR HIP HOP

Spotify Turkce rap

Spotify’ın Ocak-Haziran 2020 verilerine göre en çok dinlenen müzik türü pop. Pop müziği, rock, rap ve arabesk, Karadeniz müziği gibi türleri de içinde barındıran halk müziği takip ediyor. Hip hop ise yüzde 20 ile en çok büyüyen müzik türü.

Kullanıcıların oluşturduğu nostalji temalı çalma listelerinde yüzde 54’lük bir artış yaşandı. Yeni podcast’lere ilgi arttı, ebeveynler çocukları için müzik ve podcast yayınlarını açtılar, dinleyiciler daha çok chill müzik moduna yöneldi, kullanıcılar karantinadan önceki aya göre daha çok spor odaklı çalma listesi oluşturdu ve takip etmeye başladı. Koşu, yoga, doğa sesleri ile meditasyon çalma listelerinin dinlenmeleri arttı.

Temmuz ayında kullanıcılar, daha önceki aylara kıyasla daha hareketli ve tempolu müzikler dinledi. Bu durumda, temmuz ayını bugüne kadar 2020 yılının “en mutlu” ayı olarak kabul edersek, nisan ayını müzikseverlerin “daha mutsuz”  oldukları ya da düşük tempolu müzik dinledikleri ay olarak gösterebiliriz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR