Ana SayfaMüzikSpotify Wrapped 2022 açıklandı: Çıkan kısmın özeti 

Spotify Wrapped 2022 açıklandı: Çıkan kısmın özeti 

Yılın en eğlenceli zamanı geldi çattı, Spotify’da bu yıl en çok dinlediğimiz şarkılar açıklandı. Peki sizin karneniz nasıl geldi? 

Sebla KOÇAN / [email protected] 

Spotify’da 2022’de en çok dinlediğimiz şarkılar açıklanınca bu yıl da aynı şeyler oldu: Bir yandan arka arkaya Instagram story’leri attık, bir yandan da “Bana ne kardeşim senin ne dinlediğinden, çok da umrumdaydı!” diyerek konuya cephe alanları gördük. Müziği en çok konuştuğumuz dönemlerden biri olarak bir süre daha güncelliğini koruyacak olan Spotify Wrapped’e kendi listemden bakarak minik bir özet yapmaya karar verdim. Buyrun listeye…

Listedeki en kötü şarkıyı gizlemek

Spotify Wrapped gelir gelmez ne yaptınız, tabii ki dinlediğiniz en havalı şarkıları arkadaşlarınızla paylaştınız. Peki gizli gizli o şarkıyı dinlediğinizi bilmiyor muyuz? Elbette biliyoruz! Kendimi ifşa edeyim, benim listemdeki en fena şarkı Murda’nın “Rarri”si. Bence dünyanın en boş ve en eğlenceli şarkısı. O kadar boş ki her dinlediğimde kendimden aynı anda hem utanıyor hem de gerçekten çok eğleniyorum. 

Listedeki o Uzi şarkısı

Neredeyse çoğumuzda olan bir gerçek, listemizdeki o Uzi şarkısı. Şimdiden sosyal medyada “listesinde Uzi dinleyen o kız” meme’leri aldı yürüdü. Aklınıza hemen kalaşnikof, Gaziosmanpaşa, siyah camlı aşırı lüks araba, eşofman giymiş bir grup adam ve Uzi traşı gelmesin. Veya gelsin. Çünkü Uzi’nin hip hop’a getirdiği ruhu öyle ya da böyle kabul etmemiz gereken an bu andır. Üstelik o artık Spotify’da Türkiye’nin en çok dinlediği rapçi… Hip hop sokaklardan gelir. Benim listemde ‘Krvn’ hala var. İlk dinlediğimde burun kıvırmıştım üstelik. Şimdiyse “Şirketim giydiriyo’ dızoları Nike’tan…” Nereden nereye.

Listedeki biten ilişkiye adanan şarkı

Elbette dinlediğimiz her şey ruh halimizle çok paralel. Mutlaka ve mutlaka takılı kaldığımız bir şarkımız vardır listede. Tam olarak 2022’nin neresinde ne yaparken dinlediysek, o an gözümüzün önüne gelir ve şarkı kafamızda bir klip gibi dönmeye başlar. Bu yaz gittiğim Assos’ta nasıl bir sıfır noktasına ulaştıysam, Adamlar’ın ‘İçimizdeki Canavarlar’ına takılı kaldım mesela. Çünkü “İstemem ben aynı yerde kal, kal / Kaldıkça başta alevler har”dan ötürü.

Ruh hastası gibi sürekli dinlenen o şarkı

İşin içine YouTube ya da Apple Music’te dinlediğimiz şarkılar da girse olayın boyutu değişecek kuşkusuz. Çünkü benim YouTube’um otomatik olarak Foo Fighters’la açılıyor. Spotify listemde ise 1 numaram Güneş’ten ‘Suçlarımdan Biri’. Şarkının yayınlandığı nisan ayım hareketli geçmiş anlaşılan. Pahalı ayakkabıları düşünüyorumdur herhalde başka bir açıklaması olamaz. 

Listedeki bütünlüğü bozan seçimler

Şimdi tabii herkesin listesi kendine ama eminim ki hiçbirimizin listesinde tek başına yükselen bir janra yoktur. Bende rock ve Türkçe hip hop birbirine girdiği ve özetimi aşureye döndürdüğü için şaşırmıyorum. Öyle olmasa şaşardım. Rammstein’ı en çok dinlediğim bu sene 2 numarada Güneş, 3 numarada Khontkar var. Kimbilir nasıl bir sırayla dinlemişimdir… Bilmek istemiyorum.

Listedeki manidar Ezhel şarkısı

Ezhel bu yıl da aldı yürüdü. Zaman zaman aynı şarkıyı üç beş farklı şekilde kaydedip yayınlasa da dinleniyor mu, dinleniyor. Hepimizin 2022’deki ruh halini de yanısıtıyor. Kendisi de sanatçı sonuçlarını açıkladı, yarım milyar dinlenme oranını kutladı. Seviyoruz ne yaparsa, yalan yok. Benim listemde Ezhel ve Ufo 361’in birkaç sene önce yayınladığı ‘Wir Sind Kral’ var. Çünkü Almanca öğrenmeye çalışıyorum. Ve başaramıyorum. 

Listedeki ilk 3 şarkıya anlam yüklemek

Duygu durumumuz neyse dinlediğimiz şarkılar da o yönde ve bunun kaçarı yok. Fakat bendeki ilk 3’te Güneş’ten ‘Suçlarımdan Biri’, Khontkar ‘Geldiğim Yer’ ve Rammstein ‘Angst’ var. Bu nasıl bir duygu durumu ben şu an hiçbir anlam yükleyemiyorum. İşin şakası tabii, müziğin herhangi bir mesaj vermesi şart değil. O an en çok onu dinlemişiz işte. ‘Geldiğim Yer’in flow’una hastayım, ‘Angst’ın riff’lerine müptelayım. ‘Suçlarımdan Birine’ yine girmeyelim.  

Listedeki kimsenin bilmediği o şarkı

Bu işin en eğlenceli kısmı bence. Neredeyse kimsenin bilmediği, kelalaka bir ülkeden bir şarkı varsa listenizde sizi tebrik ederiz, siz bir maceracısınız! Bendeki o şarkı Mantua’nın ‘Void’i. Mantua Danimarkalı bir pop rock grubu. ‘Void’ de grubun 2016’da yayınladığı 4 dakikalık bir şaheser. Bana en yakın arkadaşım bir gece vakti dinletti, sonra şarkıdan çıkamadık. 3’üncü dakikasından sonra şarkı şarkı olmaktan çıkıp füzeye dönüşüyor çünkü. 

Listenizdeki 2022 şarkısı

Tamam bu liste 2022 yılının özeti ama biz yine de en çok sevdiğimiz şarkıları döndürdük durduk, değil mi? Listenizde bu yıl yayınlanmış şarkılardan en çok kaç tane var? Benim listemin 2022 yıldızı Wet Leg. Özellikle de Harry Styles’ın ‘Wet Dream’ cover’ından sonra İngiliz grubun yıldızı gerçek anlamda parladı. Albümdeki şarkılar o kadar rahat, o kadar gamsız ki muhtemelen içindeki nihilizm beni benden alıyor. Grammy alsalar da rahat etsek diyor ve ‘Wet Dream’i buraya bırakıyorum. 

Yolda giderken dinlediğiniz şarkı

Yola çıkarken sol anahtarı gibi ilk açtığınız şarkı hangisi? Ben genelde geçmişe tutunuyorum. İliklerine kadar bildiğim bir albümse kendimi güvende hissettiriyor. E malum, yolda başımıza ne gelecek belli değil. The Offspring’in 1998 tarihli “Americana” albümünü baştan sona döndürüyorum. (Lisede yaptığım gibi.) En çok da ‘Americana’yı çünkü içinde bol bol “F…k you” geçiyor. Nasıl bir rahatlama anlatamam. Trafikte açın dinleyin kuş gibi olursunuz. 

Bu yılın Spotify Wrapped kazananları

  • Arkadaşlarımın listesinde en çok gördüklerime bakarak Spotify Wrapped’in tacını mor ve ötesi’ne takıyorum. Yıllar sonra gelen “Sirenler”i çok dinlemişiz. Hakkıdır!
  • Grammy ödüllü Arcade Fire’ın “We” albümü çok dinlenmiş. Fakat solist Win Butler’ın cinsel istismar haberleri mevzuya gölge düşürdüğü için konuyu bununla bağımsız düşünmek mümkün değil. 
  • Editors, Arctic Monkeys, Muse yeni albümleriyle Wrapped’in candamarları. 
  • Madrugada da unutulmaması gereken önemli bir değerimiz. Norveçli ekibin 14 yıl sonra yayınladığı “Chimes at Midnight” albümü listelerdeki yerini almış.  
  • Türkiye’nin bu yıl en çok dinlediği isimlerde bu yıl 2018’den beri ilk kez Ezhel zirveyi Uzi’ye kaptırdı. Lvbel C5, cakal ve Sefo da listeye girdi. En çok dinlenen kadın sanatçı ise yine Sezen Aksu oldu. Güneş, Taylor Swift, Zeynep Bastık ve Melek Mosso da listedeki diğer isimler. 
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR