Ana SayfaHaberlerSpotify'da en çok dinlenen podcast'ler meditasyon ve sağlık alanında

Spotify’da en çok dinlenen podcast’ler meditasyon ve sağlık alanında

Spotify verilerine göre Dünya ve Türkiye genelinde en popüler podcast yayınları listesi de açıklandı. Türkiye’de en çok dinlenen sağlık podcast’i Kendine İyi Davran.

Spotify verilerine göre, sağlık ve audio içeriklerin bir araya gelmesiyle birlikte yeni bir trend ortaya çıktı. Trendin yükselişinin de devam etmesi bekleniyor.

Spotify ses dünyasının kendimiz için nasıl olumlu bir etki yarattığını anlamak için , 2020 yılında sağlık odaklı dinlenmeleri analiz etti ve pek çok kullanıcının sağlık, meditasyon ile kişisel gelişim odaklı podcast yayınlarına yöneldiklerini ortaya koydu.

Örneğin, dünya genelinde 2020 yılında meditasyon odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısında yüzde 250’den fazla artış yaşandı. Türkiye’de ise bu oran şaşırtıcı derecede bir patlamayı gözler önüne seriyor. Türkiye’de 2020 yılında meditasyon odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısında yüzde 886 oranında bir artış görüldü.

Spotify verilerine göre, sağlık ve kişisel gelişim alanındaki dinlenmeler de arttı:

2020 yılında, dünya genelinde sağlık odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısı yüzde 160 oranına arttı. Bu oran Türkiye’de yine oldukça yüksek. Türkiye’de sağlık odaklı podcast yayınlarındaki tekil dinleyici sayısı, yüzde 370’lik bir oranla dünya genelinin iki katından fazla.
2020 yılında kişisel gelişim odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısındaki artış ise yüzde 90’dan fazla. Türkiye’de bu artış yüzde 46 dolaylarında.
Yeni yılın ilk gününde 2020 yılının ilk gününe kıyasla dünya genelinde Spotify podcast dinlemelerindeki tekil kullanıcı sayısı yüzde 82 arttı, bu oran Türkiye’de ise yüzde 350.

TÜRKİYE’DE POPÜLER YAŞAM VE SAĞLIK PODCAST YAYINLARI
(Ekim-Aralık 2020 verilerine göre)

Kendine İyi Davran
Merdiven Altı Terapi
Yeşim’in Şifa Evi
Psikiyatri ve Duvarın Ardı
Unicornun Gozuyle Olumlu Dünya
Yakın İlişkiler
Doğan Cüceloğlu
Mindfulness
Terapi de 10’uncu Köy

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR