Ana SayfaHaberlerSpotify’dan her eve bir DJ: AI DJ!

Spotify’dan her eve bir DJ: AI DJ!

Spotify yapay zekayla geliştirilmiş yeni eklentisi AI DJ’i tanıttı. Robotik olmaktan oldukça uzak sesiyle karışımıza çıkan AI DJ, kullanıcıların müzik zevklerine, duygu durumlarına ve anılarına göre hizmet sunabiliyor.

Dünyanın en geniş kullanıcı kitlesine sahip müzik ve podcast platformu Spotify son teknolojiyle üretilmiş yeni eklentisini duyurdu. AI DJ olarak anılan yeni eklenti, yalnızca kullanıcıların müzik zevkine hakim olmakla yetinmiyor. Kullanıcıların duygu durumlarına ve geçmişte dinlenilenlerin kaydını tutarak anılarına göre hangi müzikleri çalacağını kendi belirliyor. Yapay zeka teknolojisiyle geliştirilmiş olan bu yeni kişisel DJ, tüm bu yeteneklerinin yanı sıra oldukça samimi ve “insancıl” bir sese de sahip.

Yazılı metinleri yapay zeka kullanarak gerçekçi seslere aktarma amaçlı genç bir yazılım şirket olan Sonantic, geçtiğimiz yaz aylarında Spotify tarafından satın alınmıştı. Dün yeni eklenti için yayınlanan tanıtım metninde, bu yeni kişisel AI DJ’in seslerinin yaratılmasında Sonantic’in teknolojilerinden yararlanıldığı da belirtilmiş. Eklentinin İngilizce dilindeki beta versiyonu dün itibarıyla ABD ve Kanada’daki Premium kullanıcılar için kullanıma açıldı.

Spotify’ın halihazırda kullanıcıları için kişiselleştirilmiş listeler hazırlayan bir algoritması bulunurken AI DJ’in buna farklı olarak neler getireceği şimdilik merak konusu. Yıllardır süren bu algoritma üzerinden kişiselleştirilmiş içerik hizmeti, DJ ile birlikte OpenAI teknolojisine bağlı olarak yaratıcı bir yapay zekayla birleşmiş olacak. Ayrıca DJ, çaldığı şarkıları neden seçtiğine dair gerekçeli yorumlarda da bulunabiliyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR