Ana SayfaHaberlerSquareplatz’dan 90’lara farklı bir selam

Squareplatz’dan 90’lara farklı bir selam

Münih merkezli Squareplatz 90’lı yılların elektronik dans müziğine bir saygı duruşu albümüyle dinleyiciyle buluşuyor.

Üç yıl önce Münih’te tanışan Sezgin İnceel (Türkiye) ve Stan Mishchenko’dan (Ukrayna) oluşan ikili çocukluk ve ilk gençlik yıllarında dinledikleri tınıları sandıktan çıkartıyor, onları bugünün ritimleriyle tanıştırıyor. 

Grup dönemin zengin ve yaratıcı müziğini kutlarken, aynı zamanda bu on yıla eleştirel bir gözle bakmayı da ihmal etmiyor. Kadınlar, LGBTİ+ ve etnik azınlıklar gibi dönemin fazla dillendirilmeyen ve anlatılmayan hikayelerinden ilham alan ikili, yaptıkları müzikle kapsayıcı ve evrensel bir dil yaratmaya çalışıyor. 

Müziklerini şehir meydanlarında karşılaşan, bir araya gelen insanlara benzeten ikili grubun adını da bu buluşmaların yaşandığı yerden almış. Squareplatz İngilizce ve Almanca’da “meydan” anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor. Dünyanın bütün meydanlarında dil, din, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim fark etmeksiniz, herkesin özgürce dans edebilmesini arzulayan şarkılar İnceel ve Mishchenko’nun köklerinden de besleniyor. 

Ineffable, Voodoo, Nostalgia ve Humming isimli dört yeni şarkının yer aldığı albümün sürprizi ise 90’ların en büyük hitlerinden biri olan “Barbie Girl”. Şarkı, 1997 yılında yayınlandığında büyük bir ilgi görmüştü.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR