Ana SayfaMüzikStranger Things’le hayatımıza yeniden giren 7 dönem şarkısı

Stranger Things’le hayatımıza yeniden giren 7 dönem şarkısı

Stranger Things“in 4. sezonunu izlemeyen kaldı mı? İkinci kısmı 1 Temmuz’da Netflix’te yayınlanacak olan “Stranger Things”, yine büyülü atmosferi, heyecan dolu senaryosu ve bizi 80’lerin tam ortasına ışınlayan şahane şarkılarıyla aklımızı başımızdan aldı. Öyle ki, 80’lerin ünlü saçları, makyajları ve kostümleri, elden ele gezen walkmen’ler, ankesörlü telefonlar derken kendimizi bir anda “Stranger Things”in ters düz (upside down) evreninde buluverdik. Sayesinde de playlist’lerimiz bol bol 80’ler şarkılarıyla şenlendi. Disko toplarınız hazırsa “Stranger Things”le hayatımıza yeniden giren o ünlü şarkıları bir kez daha hatırlayalım.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Kate Bush- ‘Running Up That Hill’

1985 yılında yayınlanan ‘Running Up That Hill’, Kate Bush’u 37 yıl sonra yeniden listelerin zirvesine taşıdı. Hatta dizinin Z kuşağını Kate Bush’la tanıştırdığı yorumları da yapıldı. Bu şahane şarkı, “Stranger Things”in 4. sezonunun ilk kısmında Vecna’nın Max’i yakaladığı anda çalıyor. Max’in şarkısı olan ‘Running Up That Hill’ Max’i anılarında geri götürüyor ve Max bu şarkıya tutunarak gerçek dünyaya geri dönüyor. Tüyler diken! Şarkının Placebo cover’ını da mutlaka dinleyin.

 

The Beach Boys – ‘California Dreamin’’

Eleven’ın babasının küçük bir prototipini yaparak okul ödevi hazırladığı sahnede duyduğumuz ‘California Dreamin’ 1986 yılında tozu dumana katmıştı. Orijinali the Mamas & Papas imzalı olan şarkı ilk kez 1965 yılında yayınlanmıştı. “California Sound” akımının en popüler şarkılarından biri olan ‘California Dreamin’in 60’lar gençliği üzerinde epey bir etkisi var. Zira bu akım 60’larda plaj kültürü ve gençlik temaları üzerinden doğup sonrasında politik öğeler ve farkındalık içeren diğer şarkılarla büyüyerek devam etmişti.

 

Dead or Alive – ‘You Spin Me Round (Like A Record)’

4. sezonun ikinci bölümünde duyduğumuz bir diğer şarkı da Dead or Alive’ın ‘You Spin Me Round’u. 1985’te synth pop ve new wave’in en ünlü örneklerinden biri olan bu şarkı İngiliz grubun “Youthquake” albümlerinde yer alıyor. Efsane şarkı, yayınlanır yayınlanmaz İngiliz listelerinde zirveyi görmüş, Billboard Hot 100’de de 11’e kadar çıkmıştı. 2003’te Q dergisi tarafından tüm zamanların en iyi şarkılarından biri olarak gösterilen ‘You Spin Me Round’ defalarca da coverlandı tahmin edebileceğiniz gibi.

Talking Heads – ‘Pysco Killer’

Bir diğer zamansız klasik, ‘Pysco Killer’ da “Stranger Things” sayesinde dilimize yeniden dolanıverdi. Aslında bu şarkının hiç unutulmadığını söylemek mümkün, bugüne kadar sosyal medyada viral olmuş pek çok fotoğraf ve videoda bu şarkıya olan göndermelere rastladık. 1977 yılında yayınlanan  ‘Pysco Killer’, “Psyco” filmindeki Norman Bates karakterinden ilham alarak yazılmış. Hatta ekip bu şarkıyı Alice Cooper gibi çalmak ve söylemek istemiş. Grubun bu büyük başarıdan sonra “Tamamen şaka olsun diye yazdığımız bu şarkı nasıl bu kadar tuttu biz de anlamadık” dediklerini de not düşelim!

 

KISS – ‘Detroit Rock City’

Son sezonun en sevilen karakterlerinden Eddie’nin müzik sevdasına hepimiz şahit olduk. Ekibin birlikte FRP oynadığı ve Vecna’yla ilk karşılaştığımız o sahnede, fonda KISS’ten ‘Detroit Rock City’ çalıyordu. 1976 yılında yayınlanan bu şarkının gerçek bir hikâyesi var. Şarkı, Detroit’teki KISS konserine giderken trafik kazasında ölen bir genci anlatıyor. KISS’ten Paul Stanley “Konser gibi hayatın kutlaması olan bir şeye giderken hayatını kaybetmek çok garip” diyerek ‘Detroit Rock City’i kaleme almış. Hatta şarkının 1999 yapımı bir filmi de var.

Toto – ‘Africa’

Amerikalı rock grubu Toto’nun 1981 yılında yayınladığı şarkısı ‘Africa’“Stranger Things”te 1. sezonda duymuştuk. Yayınlandığı yıl Billboard listelerinde zirveyi gören bu şarkı daha sonra 90’larda yeniden popüler olmuştu. Afrika’nın güzelliğinden bahseden bu şarkıda aslında oraya hiç gitmeyen, okuduğu bir makaleyle Afrika’dan etkilenen beyaz bir çocuğun hikâyesi anlatılıyor. 80’lerin mihenk taşı şarkılarından biri olan ‘Africa’yı dünyaca ünlü Amerikalı rock grubu Weezer de coverlamıştı ve şarkı bu sayede 2010’larda da yeniden gündem olmuştu.

 

Louis Armstrong & Ella Fitzgerald – ‘Dream a Little Dream of Me’

Caz tarihinin en klasik şarkılarından biriyle kapanışı yapalım. Orijinali Ozzie Nelson’a ait olan ve 30’larda yayınlanan bu şarkı, 60’larda tam bir geri dönüş yapmış ve o dönem Doris Day, The Mamas & the Papas, Ella Fitzgerald, Nat King Cole gibi pek çok yorumcu tarafından coverlanmıştı. Dünyanın en özel aşk şarkılarından biri olarak kabul edilen bu şarkı Fabian Andre ve Wilber Schwandt tarafından bestelendi ve Gus Kahn tarafından yazıldı. “Stranger Things”in trailer’ında çalan ‘Dream a Little Dream of Me’ 80’lerde de bir klasik olarak listelerin baş köşesinde yer alıyordu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR