Uzun zamandır yeni bir single yapmayan ama müzikten de kopmayan Stromae’ye ne oldu? İşte dünyaca ünlü Belçikalı müzisyen hakkında bilmeniz gerekenler...

Hip hop ve elektronik sahnenin on parmağında on marifet isimlerinden biri de Paul Paul Van Haver ya da sahne adıyla Stromae. Belçikalı şarkıcı ve söz yazarı Stromae, “Alors on Danse (Öyleyse Dans Ediyoruz)” şarkısıyla 2009 yılında önce Belçika’da, 2010’da ise tüm dünyada büyük bir patlamaya sebebiyet vermişti. Uzun zamandır yeni bir single veya albüm yayınlamayan, kendisini yazmaya ve diğer sanat projelerine adayan Stromae’yi çok özledik. İşte dünyaca ünlü müzisyen hakkında bilmeniz gerekenler….

[td_smart_list_end]

1YENİ ŞARKILAR NE ZAMAN GELECEK? 

Racine Carrée, Belçikalı müzisyen Stromae’nin ikinci stüdyo albümü. 16 Ağustos 2013’te yayınlandı. Yalnızca Avrupa’da 2 milyondan fazla sattı. İçinde “Formidable (Mükemmel)” ve “Papaoutai (Neredesin Baba?)” gibi hitleri barındıran albüm böylece bugün bile ne kadar zamansız bir albüm olduğunu kanıtladı. Stromae’nin yeni single’ı ne zaman gelecek bilmiyoruz ama Julian Perretta ile yeni şarkılar üzerine çalıştığını biliyoruz. Sanatçı, “Gurur duyduğum birkaç iş yaptım ama bunların bana baskı oluşturmasını istemiyorum” diyor.  

2STROMAE NE DEMEK? 

Stromae, “Öğretmen” anlamına gelen “Maestro”nun bir anagramı. Bir dönem YouTube’a “Dersler” adında videolar yükleyen sanatçının bu yüzden lakabı “Öğretmen”. 2000’de ise “Opsmaestro” takma adıyla bir rapçi olarak tanındı. 18 yaşında “J.E.D.I.” isimli bir rapçiyle “Suspicion” isimli bir rap grubu kurdu. Pek çok şarkısını Fransızca ve Flemenkçe seslendiriyor. 

3AFRİKA TURNESİNDE HASTA OLDU

Stromae, albümlerinin büyük başarısından sonra Glastonbury, Sziget ve Rock Werchter gibi çok önemli festivallerde sahne almıştı. Ancak son 5 yıldır aktif olarak konser vermiyor. Stromae’nin bu kadar uzun süre ara vermesinin sebeplerinden biri, 2015’te Afrika’daki bir turnesi sırasında yakalandığı sıtma nedeniyle aldığı ilaçlardan kaynaklanan yan etkiler. Bu ilaçlar sanatçının uzun zaman uykusuzluk, kafa karışıklığı ve halüsinasyon görmesine sebep olmuş. Kardeşi ve eşi sayesinde hayata tutunan Stromae, “Muhtemelen onlar olmasaydı ben çoktan intihar etmiş olurdum” diyor. Bu turneden sonra Stromae bir daha festivallere katılmadı. 

4“PAPAOUTAI” ŞARKISININ HÜZÜNLÜ HİKÂYESİ 

Çok renkli bir kişilik olan ve stilini her zaman dans ve hareketli ritimler üzerine kuran Stromae’nin ona büyük başarı getiren “Papaoutai” şarkısı, “Neredesin baba?” anlamına geliyor. Sanatçı aslında korkunç bir çocukluk geçirmiş. Belçikalı bir anne ve Ruandalı bir babadan dünyaya gelen Stromae’nin babası bir mimarmış. Ruanda’da 1994 yılında yaşanan soykırım sırasında suikaste kurban gitmiş. Bu yüzden Stromae babasını tüm hayatı boyunca 20 kereden az görmüş.

5SON ŞARKISI KENDİ MODA MARKASI İÇİN YAPTI 

Şarkıları kadar stiliyle de çok konuşulan Stromae’nin kendisine ait bir moda markası var. Adı: Mosaert. Bu isim de Stromae’nin bir anagramı. Sanatçı, en son şarkısı “Défiler (Kaydırma)”i de markasının reklam filmi için besteledi. 2018’de yayınlanan ve 9 dakika uzunluğunda olan şarkı Stromae hayranlarını bir hayli sevindirdi. 

6GİZLİ KAMERAYLA ÇEKİLEN KLİP: “FORMIDABLE” 

Stromae’nin sevgilisinden ayrılan sarhoş bir adamı canlandırdığı video klibi “Formidable” gizli kameralarla çekilmişti. İnsanların cep telefonlarıyla onu çektiği, onun ayarsız hareketlerinden rahatsız oldukları, ayağa kalması için ona yardım ettikleri klipte polisler de gelip kendisine yardıma ihtiyacı olup olmadığını sormuşlardı. Stromae, klibin yayınlanmayan bölümlerinde polislerin yeniden geldiklerini ve onlara bunun bir klip olduğunu izah ettiğini söylemişti. Stromae daha sonra bu şarkısını icra ettiği bazı konserlerinde de sarhoş taklidi yaparak sahne aldı. 

7STROMAE ABD’Yİ BÖYLE ELE GEÇİRDİ 

Stromae, 2015’teki ABD turnesi öncesi bir seri videoyla “Stromae ABD’yi ele geçiriyor” adı altında çok yaratıcı bir fikirle uluslararası sulara açılmıştı. Bu serinin ilkini Pitchfork yayınlamış, daha sonra The Fader, Time, Billboard gibi dünyaca ünlü prestijli mecralar da serinin devamını kendi kanallarında yayınlamıştı. YouTube’a “Stromae Takes America” yazarak videoların tamamını izleyebilirsiniz. 

8EVLENDİ VE BABA OLDU

5 yıldır ortalarda gözükmeyen Stromae, geçen zaman içinde evlendi ve baba oldu. Stilist Coralie Barbier ile evlenen ünlü sanatçı, Mosaert markasını eşiyle birlikte yönetiyor. 2 yaşında bir oğlu olan sanatçı, 2018’in eylül ayında baba oldu. Ancak özel hayatını büyük bir mahremiyet içinde yaşadığı için, oğlunun adını kimse bilmiyor. 

9COLDPLAY’LE BİRLİKTE ÇALIŞTI

Stromae aslına bakarsanız müzikten çok da kopmadı. Belki kendi adına bir şeyler yayınlamıyor ama prodüktör olarak harıl harıl çalışıyor. En son, Coldplay’in Everyday Life albümünde yer alan “Arabesque” şarkısının prodüktörlüğünü üstlendi. 

KAYNAKLAR: Virgin Radio, The Bulltein, Festileaks, Pure People, Europe1.fr, Useless Daily
Görseller: Universal Music Turkey, Instagram