Alternatif pop dünyasının yetenekli müzisyenlerinden Susel, yeni şarkısı “Dünyanın Sonu”nu 5 Kasım’da yayınlayacak. Genç yıldızı Dergy’de konuk ettik.

Sebla KOÇAN/ [email protected]

22 yaşındaki genç şarkıcı Susel Ateş; “Gitmiştin Baktığımda”, “Bak Yine”, “Jayus”, “Özledim” gibi şarkılarıyla çoktandır dikkatli kulakların radarına girmişti. 7 yaşında Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik eğitimi alan Susel, lise bittikten sonra müzik kariyerine başlamış bir yetenek. Lisedeyken çello eğitimi de almış aslında. Belki ilerde bir gün bir çalışmasında çello çalabileceğinden bahsediyor. Universal Müzik Türkiye etiketiyle yeni şarkısı “Dünyanın Sonu”nu 5 Kasım’da yayınlayacak. Genç sanatçıyı Dergy’de ağırladık.

Sanatın her dalına merak saldığınızı söylemiştiniz, hem tiyatro hem müzik.. Peki müzik yapmak için doğru zamanın geldiğini nasıl anladınız? O cesareti içinizde hissetmenize neden olan kırılma anı nasıl bir andı? 

Müzik yapmaya doğru zamanın geldiğini hissederek başlamadım. Öyle bir his var mı ondan da emin değilim.

Kendi şarkılarınızı kendiniz yazıyor ve besteliyorsunuz, peki size şarkı yazdıran şeyler neler? 

Anlık hislerimi ve yaşadığım bir takım olayları yazmayı seviyorum. Yazdığım şarkılar kişisel ve kesinlikle disiplinle yazılmıyorlar.

Bir zamanların pop yıldızları ulaşılmaz olurlardı, sizce hala günümüzde starlık diye bir kavram var mı? İçinde bulunduğunuz dönemi düşündüğünüzde kendinizi şanslı görüyor musunuz? 

Sosyal medya sayesinde herkesin belli bir üne kavuşabildiği bu dönemde, “star” kavramının eskisi kadar güçlü olduğunu tabii ki düşünmüyorum. Eski dönemleri gözlerimle görmedim, o yüzden daha şanslı hissediyorum diyemem. Ama büyük ihtimalle öyleyizdir.

susel dergy rop2

Instagram hesabınızda “Make MTV great again” diyen Nirvana fotosunu görünce sormadan edemedim, size ilham veren bir dönem miydi 90’lar ve grunge rock dönemi? 

Evet ilham aldığım bir dönem. Yeraltı müziğin popüler olması fikrini seviyorum. Medyadaki kurallara uymalarına gerek kalmıyor. 90’lar döneminden Hole, Sonic Youth, Babes in Toyland seviyorum diyebilirim fakat yüksek derece etkilendiğim grup Nirvana.

“BİR DİĞER TUTKUM OYUNCULUK”

Başarı kavramı sizin için ne ifade ediyor? 

Başarının ne demek olduğunu bilmiyorum. Bitmek tükenmek bilmeyen bir güç, belki de sevgi arayışından kaynaklanan bir istek mi? Sanırım bunlardan arınabilseydim kendimi “başarılı” hissederdim.

Çello çaldığınızı biliyoruz. Bundan sonraki planlarınız içinde çelloyu da duyabileceğimiz şarkılarınız olacak mı? 

Şu an öyle bir proje yok belki ilerleyen günlerde olur.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

SUSEL (@suselates)’in paylaştığı bir gönderi

Müzikten başka tutkularınız da var mı? 

Sevdiğim çok şey var fakat içlerinden tutku diyebileceğim sadece oyunculuk.

Gözlerinizi kapatıp mükemmel bir konser sahnesini hayal edin: Neredesiniz? 

Ruh halime göre değişiyor. Bazen underground sahnede punk konseri verdiğimi hayal ediyorum, bazen binlerce kişilik bir sahnede telefon flaşlarına baktığımı. Sabit biri değilim, hayallerim de öyle kalamıyor.

KISA KISA 

  • Son dönemde takılı kaldığım şarkı The Taxpayers- I Love You Like An Alcoholic ve Poorstacy- Don’t Look At Me.
  • En çok dinlediğim müzik türü trap pop punk ve endüstriyel.
  • Bu aralar içinde bulunduğum ruh hali kararsız.
  • Müziğimi 3 kelimeyle anlatacak olsam bunlar sakin, hoş, sevgi dolu olurdu.
  • Sürekli dinleyerek büyüdüğüm müzisyen çok fazla değişti ama sanırım Pink diyebilirim.
  • Bugüne kadar izlediğim en iyi konser küçükken Michael Jackson’ın bir konserinden çok etkilenmiştim ama hangi konser olduğunu hatırlamıyorum.