Yerli sahnede alternatif müziğe synth-pop tınılarıyla hayat veren ve mutlaka dinlemeniz gereken albümlere imza atan ekipleri hatırlayalım. 

Son dönemde müzik dünyasındaki en başarılı grupların yerli synth-pop icracıları olduğunu söylesek, yanılmayız herhalde. 80’lerde Depeche Mode’un yolunu açtığı bu müzik türünde genellikle yalnızlık, çöküş, özlemler, evden çıkmak istememe gibi temalar işleniyor. Yer yer bu türün, daha aydınlık şarkılarını yapan ekipler de çıkabiliyor elbette. “Sentezleyici” olarak da bilinen synthesizer’ın baş aktör olduğu synth-pop’un mutlaka dinlemeniz gereken ekiplerine bir göz atalım. 

Jakuzi- Fantezi Müzik

2015 yılında kurulan synth-pop ve darkwave grubu olan Jakuzi, ilk albümleri Fantezi Müzik’i 2017 yılında yayınladıklarında yerli underground sahneyi kökünden değiştiren bir müzikal anlayışın ilk temsilcilerinden olacaklarını biliyorlar mıydı acaba? Kutay Şenocak ve Taner Yücel’in kurduğu Jakuzi, Yücel’in ayrılması ve dört yeni üyenin katılımıyla müzik hayatını sürdürüyor. Disko, post punk, krautrock gibi türlerden de etkilenen Jakuzi’nin ilk albümü, bu türün kilometre taşı sayılabilecek albümlerinden biri oldu. “Koca Bir Saçmalık”ın sözleri de sosyal medyada slogan oldu. 

Tuğçe Şenoğul- Gölgelerine 

Daha önce Gaye Su Akyol’la birlikte Seni Görmem İmkansız grubunda olan Tuğçe Şenoğul, grubun dağılması ve üyelerin solo kariyerlerine odaklanmasıyla kendini synthpop dünyasına attı. Jakuzi’den Taner Yücel ve Bubituzak’tan Görkem Karabudak prodüktörlüğünde ilk solo albümü Gölgelerine’yi 2017’de yayınladı. Alaturka ama sert melodiler, naif bir vokal, akılda kalıcı ve şiir ruhu taşıyan şarkı sözleriyle Tuğçe Şenoğul kendini yerli müzik sahnesine kabul ettirdi. Özellikle “Kaptan” şarkısı büyük infial yarattı. 

Palmiyeler- Akdeniz 

Genellikle karanlık olmasına alışkın olduğumuz synth-pop türünün en aydınlık ekiplerinden biri de Palmiyeler. İki elemanı daha önce İzmir’de kurulan Kilink grubundan olan ekip, yaz ruhu taşıyan aydınlık şarkılarını dinleyicileriyle tanıştırdığında yıl 2015’ti. Palmiyeler 2017’de II (Venus) ve 2018’de Akdeniz albümlerini yayınladı. Özellikle Akdeniz albümünde yer alan aynı adı taşıyan parça, Bartu Ben’in jenerik müziği olunca geniş kitlelere yayıldı. ABD turnesi yapan, konserleri sold out olan Palmiyeler, yakın zamanda Ben-Hür adında yeni albümlerini de yayınladı. 

BANNER 13

She Past Away – Belirdi Gece 

80’ler sound’u üzerine darkwave öğeler ekleyerek kendine has bir sound yaratan She Past Away, post punk müziğin gitarlı dönemine imza atacak işler ortaya çıkarttı. Son derece kişiselleştirilmiş nihilist tavırlar, kusursuz gitar tonları ve Türkçe sözlü minimal şarkı sözleriyle benzerlerinden ayrıldı. Bildik bir tını üzerine bugünün kaygılarına değinen şarkılar kaydeden She Past Away, 2006 yılında kuruldu. Ekibin 2012’de yayınladığı Belirdi Gece albümlerinde yer alan “Kasvetli Kutlama”nın listelerdeki tırmanışını unutmuyoruz elbette. 

Elz and The Cult- Bloodline 

Goth-elektronik müziğin en sağlam ekiplerinden biri de Elz and The Cult. Müzik dünyasında karanlık bir dünyadan çarpıcı şarkı sözleriyle ördükleri şarkılarıyla kendilerine has bir yeri olan Elz and The Cult, 2013 yılında kuruldu. New-wave esintili ilk şarkıları “I Did This to Myself”le hem yerli hem de global sahnede başarı elde etti. Canlı performanslarıyla da alkış alan Elz and The Cult, 2018’de Psychodrama ve 2020’de Bloodline adında iki albüme imza attı. 

Brek- Ölüpop

Tüm şarkılarını tek başına kaydeden İstanbullu müzisyen Brek, TV Juice LP’si ve Mikrodalga Sörfü EP’siyle dikkatli kulakların radarına girdi. 80’ler post punk ve synth-pop’un başarılı sentezleri olan şarkılarıyla Brek; dağınık, karanlık, yer yer boğucu sound’uyla fark yarattı. “Tesadüfen Hayatta”nın başarısına bakılacak olursa, Brek artık rüştünü ispatladı. Ölüpop ve TV Juice, yerli synth-pop sahnesi dendiğinde mutlaka dinlenmesi gereken albümler. Brek’in önümüzdeki sene içinde yeni albümü Beyaz Dalga’yı yayınlamayı planladığını da ekleyelim. 

Lin Pesto- Son 

Dibine kadar synth-pop mu dediniz? Ankaralı gizemli müzisyen Lin Pesto, önce ünlü pop şarkılarını kendine göre coverlayarak dikkatleri çekti. Bülent Ersoy’un meşhur “Yananı Görür Allah”ından Ebru Gündeş’in “Ceza Mı?”sına bu şarkıları trip hop esintili birer başyapıta dönüştürdü. Sonrasında kendi şarkıları geldi… 2019 yılında yayınladığı ilk EP’si Son mutlaka dinlenmesi gereken albümlerden biri. Türkçe synth-pop’un ne kadar başarılı olabileceğine “Bir Düşün”, “Bu Partide Yalnızsın”, “Yazlık” gibi Lin Pesto şarkılarını dinlemeden karar vermemelisiniz.