İşte Avustralya’dan global müzik dünyasına transfer olan, ülkemiz sınırları içinde de kayıtsız kalamadığımız Tame Impala hakkında bilmeniz gerekenler. 

Biraz saykedelik pop rock, biraz synth, biraz disko… Tame Impala’nın uzun zamandır listeleri domine eden şarkılarının sırrı ne? Şarkılardaki utangaçlık, kapalı kutular, dans melodileriyle harmanlanmış karanlık sözler belki de Tame Impala’ya kendimizi yakın hissetme sebeplerimiz. Son dönemin en popüler projesi Tame Impala’yı biraz daha yakından tanıyalım. 

GRUP MU TEK BAŞINA BİR MÜZİSYEN Mİ? 

Merak edip Google’a ismini yazınca da karşınıza bu soru çıkıyor. Tame Impala bir grup mu? Yanıtı hemen verelim, hayır değil. Tame Impala’ya Avustralyalı multi-enstrümantalist Kevin Parker’ın müzik projesi demek daha doğru. Çünkü Parker tüm şarkıları yazan, kaydeden, vokalini yapan ve tüm prodüksiyonunu üstlenen kişi. Parker’a turnelerinde gitar ve synthesiser’da Dominic Simper; vokal, gitar ve synth’de Jay Watson; bas gitarda Cam Avery ve davulda Julien Barbagallo eşlik ediyor. 

ÜNÜ AVUSTRALYA SINIRLARINI AŞTI

2007 yılında Avustralya, Perth’de oluşan proje, bir grup single ve EP’nin ardından, 2010’daki ilk albüm Innerspeaker’la iyice büyüdü. 2012’deki Lonerism’in ünlü Avustralya’yı da aştı ve En iyi Alternatif Müzik Albümü kategorisinde Grammy ödülü kazandı. Tame Impala’nın üçüncü stüdyo albümü Currents ise 2015’te yayınlandığında deyim yerindeyse ortalığı yaktı, tozu dumana kattı. “Let It Happen”, “The Less I Know the Better”, “Yes I’m Changing”, “New Person, Same Old Mistakes” gibi hitler işte bu albüm içinde yer alıyordu. 2020’nin şubat ayında ise Slow Rush albümü yayınlandı. 

ÜNLÜ BİR ROCKSTAR AMA…

Kevin Parker, aslında Avustralya’nın en ünlü rock yıldızı. Oldukça ilginç özellikleri var. Örneğin, başka kimseyle birlikte müzik yapamıyor. Mükemmelliyetçi ve kontrol manyağı olduğunu söylüyor. Ve sürekli kendisini eleştiren yalnız bir insan olduğunu söylüyor. Sahnede olduğu anlar ise, nadiren mutlu olduğu anlardan biri. Aslında Parker’in bu duvarlarla örülü iç dünyası, Tame Impala şarkılarında kendini alenen belli ediyor. 

UTANGAÇLIĞINI VE YALNIZLIĞINI MÜZİĞİN ARKASINA SAKLADI

Parker’ın bu kadar yalnız olmasında, hatta kendini tek kişilik dev bir grup olarak lanse etmesinde ailesinin payı var. Babası Zimbabveli bir muhasebeci, annesi Güney Afrikalı özgür bir ruh. Parker daha 4 yaşındayken boşanmışlar. Bir gün babası onu, arkadaşlarıyla uyuşturucu kullanırken yakalamış. Ve bir daha onlarla görüşmesini yasaklamış. Bu yüzden, müziği bir tür merhem olarak kullanmış. Utangaçlığını ve yalnızlığını müziğin sihrinin arkasına gizlemiş. 

BU ŞARKI BABASI İÇİN YAZILDI

Parker’ın babasıyla olan ilişkisi, son albümde yer alan ve büyük başarı kazanan “Posthumous Forgiveness” şarkısında ortaya çıkmış. Şöyle diyor, Parker: “Babamı bundan 10 yıl önce, biraz daha gençken kaybettim. O babam olduğu için yürüdüğü yollara tapıyordum, ama bazı kararları sırf zayıf olduğu için aldığı hiç aklıma gelmemişti. Cesur biri değildi. Şarkının sonunda, onları affetmemiz gerektiği söyleniyor. Çünkü onlar yalnızca insan…” 

I wanna say it’s alright
You’re just a man after all
And I know you have demons
I got some of my own
Think you passed them along
Wanna tell you ’bout the time
Wanna tell you ’bout my life
Wanna play you all my songs
And hear your voice sing along

***
Bir sorun olmadığını söylemek isterim
Sen de sadece bir insansın sonuçta
Biliyorum içinde kötü tarafların da vardı
Benim de kendime göre var
Sanırım onları bana ilettin
Sana o zamanı anlatmak isterim
Sana hayatımı anlatmak isterim
Sana tüm şarkılarımı çalmak isterim
Sesini duymayı, benimle birlikte söylemeni

DUA LIPA ONA, O DAFT PUNK’A HAYRAN!

Kevin Parker, Tame Impala’nın kayıtları sırasında da Travis Scott, Mark Ronson, Lady Gaga gibi isimlerle çalışmış bir müzisyen. Fakat Currents‘in başarısından sonra, Rihanna’nın 2016’daki Anti albümünde “New Person, Same Old Mistakes” şarkısını “Same Ol’ Mistakes” adıyla coverladığını, Kanye West’in de Ye albümünde “Violent Crimes”da Parker’la işbirliği yaptığını belirtelim. A$AP Rocky ile birlikte Coachella’da sahne aldıklarını da söyleyelim. Dua Lipa’nın “En çok Kevin Parker’la, Tame Impala ile işbirliği yapmak isterdim” dediğini ve Parker’ın da birlikte çalışmak için Daft Punk’ı adres gösterdiğini de ekleyelim. 

TAME IMPALA İLE STREETS İŞBİRLİĞİ

Tame Impala’nın işbirliklerinden sonuncusu, nisan ayında yayınlanan Streets şarkısı “Call My Phone Thinking I’m Doing Nothing Better” oldu. Parker, Streets solisti Mike Skinner’ın hayranı olduğunu ve onunla Belçika’da bir festivalde tanıştıklarını söylüyor. “2 ay sonra Los Angeles’taki evime gelmiş çekim yapıyordu!” diye de anlatıyor. Şarkı, “Daha iyi bir şey yapmadığımı düşünerek beni ara” dediği için, Parker bu şarkının tam bir nokta atışı olduğunu söylüyor: “Bana, beni arayan ve benim geri aramadığım insanları hatırlattı” diye de ekliyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=wsqz0kI255E&feature=emb_title&ab_channel=TheStreetsVEVO

KAYNAKLAR: NME, Esquire, Stereogum
GÖRSELLER: Universal Music Turkey, Instagram/tameimpala