Ana SayfarockTaner Özgür ve Serap Yağız'dan Anadolu rock çıkartması

Taner Özgür ve Serap Yağız’dan Anadolu rock çıkartması

2007’den bu yana birlikte çalışmalar yapan Taner Öngür ve Serap Yağız, 3 Derdim Var adını verdikleri 9 şarkılık bir cover albüme imza attı. 

Bu albümde Tülay German’ın Yunus’tan Nazıma albümünden “Yeniliğe Doğru”, “Urganda Gerdan İniler” ve “Mapusun İçinde” şarkıları var.

İlk kez 70’lerin ortasında, Ersen ve Dadaşlar tarafından çalınan ve gruba şöhretin kapılarını açan “Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm” de yine bu albümde yer alıyor. Sözleri Karacaoğlan’a ait olan şarkının bestesi ve Fender Strato Sound’lu unutulmaz gitar solosu Dadaşlar’ın gitaristi Fehiman Uğurdemir’e ait. Oldukça etkileyici olan ilk düzenlemesine ise tüm grup katkıda bulunmuş. 9/8’lik ritme eşlik eden ilginç ve melodik bas gitar riffleri ile Taner Öngür, davulu ile Mehmet Gözüpek, org süslemeleri ile Kılıç Danışman ve elbette güçlü yorumu ile Ersen. 70’lerin ikinci yarısında Anadolu Rock tarzının unutulmaz şarkılarından biri olan ”Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm”e, Taner Öngür ve Serap Yağız orijinal düzenlemenin ruhuna sadık kalarak yeni bir yorum getiriyor.

Dervişan bas gitaristi iken Taner Öngür’ün yine Can Yücel’in şiirine 1976’da yaptığı bir beste olan “İşçi Marşı”, o yıllarda hem Cem Karaca’nın güçlü yorumu hem de güçlenen işçi hareketi sebebiyle büyük ilgi görmüştü. Şarkıyı, Taner Öngür bu günlerde yeniden seslendirilmesinin doğru olacağını düşündüğünden, albüme onu da katıyor. Fakat tek Can Yücel şarkısı bu değil albümün. 90’larda başlayıp, yıllarca süren ve gerçekten başarılı olan, anti-nükleer mücadeleye, hediye olarak yazdığı “Sonsöz” şiiri de Taner Öngür tarafından bestelenerek yine albümde yerini alıyor

Söz ve müziği, halk ozanı Muhlis Akarsu’ya ait bir türkü olan “Obur Dünya”, 
Türk halk müziğinin en lirik destanlarından biri olan “Alageyik Destanı” gibi eserler de yer alıyor.

Albümde Batucan Işık beş, Kemal Küçükbakkal üç, Ediz Hafızoğlu ise bir şarkının davullarını çalıyor. Haluk Önol’un da iki şarkıda gitar solosu çaldığı albümde geri kalan her şeyi, Taner Öngür, Heybeliada’daki evinde, karantina günlerinde çaldı, kaydetti ve miksledi.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR