Ana SayfaMüzikTaylor Hawkins'i bize kazandıran isimler

Taylor Hawkins’i bize kazandıran isimler

Bundan tam 1 yıl önce Taylor Hawkins aramızdan ayrıldı. Müzik dünyasını yasa boğan bu vedanın ardından adına düzenlenen konserler, hakkında söylenen güzel sözler ve ardında bıraktığı anılarla kendinden her daim söz ettirmeye devam edeceği aşikar.

Geçtiğimiz son birkaç sene birçok müzisyenin aramızdan ayrılmasıyla son buldu. Bazı yıllar var ki insan “yok artık!” diyor kayıplara. Tıpkı Prince’in, George Michael‘in aramızdan ayrıldığı yıllar gibi. 2022 de o yıllardan bir tanesiydi ve birçok efsane müzisyeni kaybettik. Gelin aramızdan ayrılışının birinci yılında Hawkins‘i, etkilendiği 3 davulcu ile hatırlayalım.

Stephen Perkins – Jane’s Addiction

Taylor Hawkins Steven Perkins‘e olan hayranlığını Steve Perkins‘in üzerimde büyük etkisi oldu. Onu Jane’s Addiction ile izlediğimi hatırlıyorum… Davulun arkasındaki bir hayvan gibiydi. Düşündüğüm kadar sert değildi hatta benden daha hafif bir dokunuşu vardı davula. Bana Gene Krupa‘yı (1920’li yıllarda film yıldızı da olan bir davulcu) hatırlatıyor. Gerçekten yaratıcı. Çok şanslıyım, liseden hemen sonra Steve Perkins, Matt Cameron, Dave Grohl ve Jimmy Chamberlin‘im oldu. Kendilerine has şeyleri olan, çok harika, çok yaratıcı ve çok fazla duyguya sahip olan inanılmaz stil sahibi davulcular.” sözleriyle anlatıyor Modern Drummer dergisine 2011’de.

stephen perkins

Phil Collins – Genesis 

Genesis şahane bir grup ve harika şarkıları var ama solo Phil Collins‘in de yarattığı bambaşka duygular var. Özellikle ‘In The Air Tonight’ın aşağıdaki canlı versiyonunu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Taylor Hawkins Prog dergisine verdiği röportajda Phil Collins‘e olan sevgisini Genesis‘e girmem Rush sayesinde oldu. Neil‘i dinledikten sonra 1977’de çıkan “Seconds Out” canlı albümünü satın aldım. Phil Collins‘in sadece davul çalmasını değil, aynı zamanda şarkı söylemesini de duymak harikaydı. Peter Gabriel ayrıldıktan sonra görevi devralmaya ‘cüret ettiği’ için bazı insanlardan gerçekten kötü bir eleştiri aldı, ancak nasıl sound ettiğini duyuyorsunuz.” şeklinde anlatmıştı.

Neil Peart – Rush 

Sevilen rock ve metal müzik dergilerinden Kerrang!‘a 2021’de verdiği röportajda “Ben ve Dave, Rush‘ı severek büyüdük. Çocukken, olabildiğince çok öğrenmeye çalıştığınız zamanlar için harika bir grup. Birinin bir Rush kaydından öğrenebileceği çok şey var.” şeklinde Neil Peart‘a çocukluktan beri duyduğu sevgisini anlatan Hawkins, The Police‘ten Stewart Copeland‘a ve Queen‘den Roger Taylor‘a olan hayranlığını da sık sık dile getiriyor.

neil Peart

Bir döneme damgasını vuran, Foo Fighters ile birçok müziksever ve müzisyenin kalbini kazanan Taylor Hawkins birçok önemli müzisyenden etkilendiğini sık sık dile getiren isimlerden biriydi. Muhtemelen Hawkins‘in dönemine tanıklık eden ve onu dinleyerek büyüyen nice geleceğin müzisyeni de bir gün ondan aynı şekilde bahsediyor olacak.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR