Ana SayfaDünyadanTaylor Swift hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Taylor Swift hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Son albümü folklore ile dinleyicilerine sürpriz yapan Taylor Swift, her sene gündemde kalmayı başarıyor. İşte ünlü müzisyen hakkında bilmeniz gereken 8 şey. 

İlk şarkısını 12 yaşında besteledi. Okulda hep başarılı ve çalışkan bir öğrenciydi. Not ortalaması hep yüksek oldu. Bugüne kadar 10 Grammy, 1 Emmy, 23 Billboard Müzik Ödülü ve 12 Country Müzik Ödülü kazandı. Magazin dünyasını hem aşklarıyla, hem ünlü arkadaşlarıyla peşinden koşturdu. Time dergisi onu iki kez “Dünyanın en etkili 100 insanı” listesine seçti. İşte müzik dünyasının en üretken isimlerinden Taylor Swift hakkında bilmeniz gereken 8 şey…

VARLIKLI BİR AİLEDEN GELEN PARLAK BİR KIZ ÇOCUĞU

Taylor Swift, alıştığımız yaşam hikâyelerindeki gibi parçalanmış bir aileden ya da düşük gelirli mahallelerden gelmiyor. Annesi finans şirketlerinde yöneticilik yapıyordu. Babası ise yatırım bankacısıydı. Ailesi her zaman onun yanında oldu. Taylor’ın hayatı boyunca cinsiyeti yüzünden ayrımcılığa uğramaması için ona şarkıcı James Taylor’dan esinlenerek, üniseks bir isim koymuşlardı. 9 yaşında gittiği okullarda müzikallerde oynamaya başladı. 

taylor 1

FAITH HILL ONUN HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Bir gün Faith Hill hakkında bir belgesel seyretti. Ve bu belgesel, küçük Taylor’ın hayatını değiştirdi. Müzik üzerine çalışmak için Nashville’e gitmesi gerektiğini düşünüyordu. 11 yaşındaydı. Annesinin elinden tuttu ve country müziğinin kalbinin attığı Nashville’e doğru bir yolculuğa çıktı. Dolly Parton ve Dixie Chicks cover’ları yaptığı bir demosu vardı. Ancak bu demo reddedildi. Taylor o gün, “Benim gibi herkes bu işi yapmak istiyor. Farklı olabileceğim bir yol bulmalıyım” dedi.

“PARMAKLARIM KANAYINCAYA KADAR ÇALACAĞIM”

Reddedilmesine rağmen, bu onun içindeki müzik aşkını öldürmedi. “Günde 4 saat, parmaklarım kanayıncaya kadar gitar çalıyordum. Bir çocuk bana başaramazsın, demişti. Yapabilirdim. Bana böyle söylendiğinde tam tersini yapmak için harekete geçiyorum…” Gerçekten de başardı. İlk bestesini 12 yaşında yaptı. 2006 yılında ise kendi adını taşıyan ilk albümü yayınlandı. 

taylor2 1

FOLKLORE ZİRVEYİ KİMSEYE KAPTIRMIYOR

Taylor’ın pek çok dinleyici tarafından sürpriz olarak nitelendirilen son albümü folklore, Billboard 200 albümler listesinin zirvesinde 6 hafta geçirdi. Bu başarı onu Whitney Houston’la aynı seviyeye taşıdı. Her iki isim de, listenin zirvesinde en uzun süre kalan kadın sanatçılar oldu. Taylor, yoplamda 8 stüdyo albümüyle Billboard 200’de 46 hafta geçirdi. Bugüne kadar Billboard 200’de en uzun süre kalan isimse 132 haftayla The Beatles. 

MAGAZİN DÜNYASI ONU ÇOK SEVİYOR

2008’in yaz aylarında Joe Jonas’la üç ay sürecek romantik bir ilişkiye başladı. Bu ilişki, Taylor Swift’in inişli çıkışlı ve hep konuşulacak hareketli aşk hayatının daha ilk tomurcuklarıydı. Taylor ilerleyen günlerde magazin basınının en sevdiği isimlerden biri olacaktı. Jake Gylanhaal, Calvin Harris, Tom Hiddleston, Harry Styles, John Mayer gibi pek çok ünlü erkekle ilişkisi oldu. Swift, 2017’den beri İngiliz aktör Tom Aldwyn ile birlikte. Taylor, bu ilişkilerini referans olarak gösterdiği pek çok hite de imza attı. 

D8 000066170008

TAYLOR VE KANYE: NE SENİNLE NE DE SENSİZ

Taylor’ın yolu ünlü rapçi Kanye West’le de hep bir şekilde kesişti. İlk olayı hatırlarsınız:2009’da katıldığı MTV Müzik Ödülleri gecesinde, aldığı ödüle teşekkür konuşması yaparken Kanye West sahneye fırladı ve “Bu ödül Beyoncé’nin hakkıydı!” diye feveran etti. Herkes şok oldu. Ve günlerce o geceyi konuştu. Ama Taylor o gece hanımefendiliğinden hiç ödün vermedi. Kanye defalarca Taylor’ı hedefe aldı, sonra barıştılar, sonra Kim Kardashian devreye girdi. Son olarak, Taylor’ın ilk 6 albümünün hakkına sahip olan müzik yapımcısı Scooter Braun ile arasının bozulması üzerine Kanye “Ben senin için gidip master kayıtlarını o adamdan alacağım” diye tweet attı. İkili arasındaki sular durulmuşa benziyor. 

IMG 2468 2

O ŞARKININ GİZLİ KAHRAMANI TAYLOR’DAN BAŞKASI DEĞİLDİ

2015’te Taylor, İskoç DJ Calvin Harris’le büyük bir aşk yaşamaya başladı. Forbes dergisi çifti gelmiş geçmiş en zengin çiftlerden biri ilan etti. 2016 yılında Swift ve Harris, Rihanna için “This is What You Came For”u besteledi. Ancak Taylor bu şarkı için ismini Nils Sjöberg takma adıyla gizledi. Şarkı listelerde tozu dumana kattı. Nils Sjöberg’in Taylor’ın mahlas olduğunun ortaya çıkması epey bir zaman aldı. 

TAYLOR VE KATY: KILIÇLAR KININDA, HER ŞEY YOLUNDA 

2017’de yayınladığı albümü Reputation‘ın ilk şarkısı “Look What You Make Me Do” tartışmasız Swift’in kariyerindeki en iyi pop hitlerinden biri. Bu hit, aslında uzun zaman arasının açık olduğu pop yıldızı Katy Perry’e de bir göndermeydi. Yılan simgesinin açıkça ana fikir olduğu klip Taylor için artık silkinme, toparlanma ve yeniden ayağa kalkma zamanı, diyordu. Katy Perry ve Taylor Swift’in 2018’de barışmasının ardından Katy, Taylor’ın 2019 yılında yayınlanan albümü Lover’ın LGBTİ haklarına odaklanan ikinci single’ı “You Need to Calm Down”ın klibinde rol aldı. İkili şimdi çok iyi arkadaş.

KAYNAKLAR: BBC, Elle, Republic World, Billboard, Vulture, Ellen DeGeneres
GÖRSELLER: Universal Music Turkey


BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR