Ana SayfaHaberlerTaylor Swift'in 2022 yılındaki başarıları

Taylor Swift’in 2022 yılındaki başarıları

Taylor Swift 2022 yılına öyle bir damgasını vurdu ki bu listeyi hak etti. Yeni yaşına başarılarla dolu bir yılı geride bırakarak giren Swift’in neler yaptığını bir hatırlayalım.

2022 Taylor Swift‘in yılı oldu desek, abartmış olmayız. Fahri doktora almasından rekorlar kıran yeni albümü “Midnights”a hatırı sayılır başarılara imza attı. Bugün 33 yaşına basan pop yıldızı kendi adına büyük bir yıl geçirdi. Dün verdiği bir röportajda ise 20’li yaşlarına göre yaratıcılık anlamında artık çok daha özgür hissettiğini dile getirdi ki yapım şirketi Searchlight Pictures ile birkaç gün önce yaptığı anlaşma da bunun kanıtı niteliğinde.

Swift, senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstleneceği ilk uzun metraj filminin duyurusunu yaptı. Bugüne kadar beyazperdede oyuncu olarak karşımıza çıkan Swift‘in “All Too Well: The Short Film” ile elde ettiği başarı sonrasında hem yönetmen hem de senarist olarak nasıl bir iş orataya koyacağını merak etmiyor değiliz. Gelin sadece 2022 yılına hangi başarıla sığdırdığını kısaca hatırlayalım.

Ona artık Dr. Taylor Swift diyoruz

Bu yılki ilk başarısı aşk ve kalp kırıklığı üstüne yazdığı şarkılarına dair değil de bambaşka bir alandaydı. Mayıs ayında New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından kendisine fahri doktora verildi. Hatta okulun mezuniyet törenine de katılıp bir konuşma gerçekleştirdi.

doktora

Film festivallerinin onur konuğu oldu

Çektiği kısa filmi “All Too Well: The Short Film” ile Haziran ayında Tribeca Film Festivali’nin onur konuğu oldu. Bundan üç ay sonra ise Toronto Film Festivali’nde filminin prömiyerini yaptı ve oradaki konuşmasında, “Bebek adımlarını ilerletmek istiyorum ve şu an öyle bir noktaya geldim ki bir sonraki bebek adımı bebek adımı olmayacak” diyerek bu konudaki iddiasını da ortaya koydu.

Yılın Video Klibi ödülünü aldı

Bu yıl düzenlenen Video Müzik Ödülleri’ne damgasını vuran bir isim varsa, o Taylor Swift‘ten başkası değildi. Yılın Video Klibi ödülünü aldı ama asıl yaptığı konuşma sırasında yeni albümü “Midnights”ı duyurarak gecenin en bomba haberine de imza atmış oldu. Ayrıca Swift bu ödülü üçüncü kez alan ilk sanatçı oldu.

vma

“Midnights” ile rekor üstüne rekor kırdı

Taylor Swift‘in 21 Ekim’de albümünü yayınlamasıyla birlikte rekorlar adeta domino taşları gibi birbirini takip etti. Tek bir hafta içinde Hot 100 listesindeki ilk 10’un tamamını işgal etti. 2.6 milyondan fazla albüm satışı gerçekleşti. Tek bir albümden 10 hit şarkı çıkararak bu rekoru elinde tutan Drake‘in önüne geçti. Ayrıca 2017’de yayınladığı “Reputation” albümüyle elde ettiği bir haftada bir milyondan fazla albüm satış rekorunu kırmış oldu. ‘Anti-Hero’ şarkısıyla dokuzuncu kez Billboard Hot 100 listesinde ilk sırada yer aldı. MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde En İyi Sanatçı, En iyi Video, En İyi Pop Şarkısı ve En İyi Uzun Video dallarında dört ödül alarak gecenin en çok kazanan ismi oldu.

2023 Grammy Ödülleri’ne 4 adaylık

Taylor Swift‘ten başka kim 4 Grammy adaylığı kazanabilirdi? Hali hazırda 11 Grammy’si bulunan Swift, 2023 Grammy Ödülleri’nde Yılın Şarkısı, En İyi Country Şarkısı, Görsel Medya için Yazılmış En İyi Şarkı ve En İyi Müzik Videosu ödüllerine aday gösterildi.

Turne için tarihi bilet satışı

Bu başarı, milyonlarca hayranını aşırı derecede kızdırsa da yine de büyük bir başarı olduğunu inkar edemeyiz. Taylor Swift, Eras Tour’un yalnızca ön satışı sırasında 2 milyon koltuğu doldurarak, bir turne sanatçısı tarafından tek bir günde satılan en çok bilet rekorunu kırdı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR