Ana SayfaHaberlerTaylor Swift'in beyazperdedeki yolculuğu

Taylor Swift’in beyazperdedeki yolculuğu

Sadece müzik sahnesinde değil, beyazperde de dikkat çeken Taylor Swift’in bugüne kadar rol aldığı yapımlar arasında kısa bir tura çıkıyoruz.  

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Son birkaç haftadır Taylor Swift ile yatıp yine Taylor Swift ile kalkıyoruz. 10. stüdyo albümü “Midnights”ı geçen cuma günü yayınlamış olmasının yanı sıra 7 Ekim’de vizyona giren “Amsterdam” filminde de kendisini izledik. 10 parmağında 10 marifet olduğu kesin ama bir yandan da (her ne kadar günümüz dünyası tamamen görünürlük üstüne kurulu olsa da) yüzünü eskittiğini düşünüyorum ister istemez. Yeteneğini reddetmemekle birlikte biraz fazla pohpohlandığını da düşünmüyor değilim. Müzik kariyeri için eğitimini liseden sonra bırakmış olmasına karşın bu yılın başında New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden fahri doktora aldı ve hatta mezuniyet törenine katıldı. Bunlar bana biraz tuhaf geliyor. Lütfen Taylor Swift fanları da bana kızmasın. 🙂 Bunları düşünmekle birlikte 32 yaşında 11 Grammy ödülünün sahibi olmak kolay iş değil. Swift sadece şarkılarıyla değil, kendi yönettiği klipler ve rol aldığı filmlerle de dikkat çeken bir isim. Hatta “All Too Well: The Short Film” adlı kısa filminin bu yılki Oscar’lara aday gösterilme olasılığı var.

Kendi adını taşıyan çıkış albümü tam 6 sene önce bugün yayınlanmıştı. Bu albümde yer alan ‘Teardrops on My Guitar’, ‘Our Song’, ‘Picture to Burn’ gibi birçok şarkısı hit olmuş ve bütün gözleri üstüne çekmişti. İşte o günden bu yana müzik sahnesini domine eden bir isim olan Swift, oyunculuk kariyerinde de emin adımlarla ilerliyor. David O. Russell’ın son filmi “Amsterdam”dan ilk rol aldığı televizyon dizisi “CSI: Crime Scene Investigation”a Swift’in oyunculuk kariyerine kısa bir göz atıyoruz.

Amsterdam

Az önce yukarıda da bahsettiğim gibi Taylor Swift en son David O. Russell’ın kısa bir süre önce vizyona giren filmi “Amsterdam”da rol aldı. Filmin ilk başlarında görünen ve aslında bütün hikayenin başlamasına neden olan kilit isim Liz Meekins karakterine hayat verdi. Beyazperdeye yakıştığı kesin ama abartılı oyunculuğu ve doğallıktan uzak oluşu (en azından bu rolde) biraz antipatik durmuyor değil. Yine de Russell gibi önemli bir yönetmenle çalışmış olmasının ilerideki sinema kariyerini olumlu anlamda etkileyeceğini düşünüyorum.

Cats

“The Danish Girl” ve “Les Misérables” gibi ödüllü filmlerin yönetmeni Tom Hooper‘ın 2019 yapımı “Cats” filminde Bombalurina karakterini canlandıran Taylor Swift‘in performansı bence çok başarılıydı. Kendisine kedi olmanın çok yakıştığını da itiraf etmem gerekir. Bu filmle özellikle müzikal söz konusu olduğunda kendisinin her rolün altından başarıyla kalkacağını ispatlamış oldu.

Valentine’s Day

Taylor Swift‘i ilk beyazperde de izlediğimiz film 2010 yılında vizyona giren “Valentine’s Day”di. Garry Marshall‘ın romantik komedi türünde klasikler arasına giren filminde Swift, Felicia karakterini canlandırmıştı. Jessica Biel, Bradley Cooper, Anne Hathaway, Julia Roberts, Jamie Foxx gibi adeta bir yıldızlar geçidi gibi olan filmde yan rolde de yer alsa bu film onun sinema dünyasına resmi olarak adım atışı bakımından önemli bir yerde duruyor.

The Giver

“Valentine’s Day”den dört yıl sonra Phillip Noyce‘un “The Giver” filminde rol alan Swift, Rosemary karakteriyle karşımıza çıkmıştı. Film çok ses getirmemekle birlikte Swift‘in beyazperde pratiği adına önemli bir çalışmaydı. Piyano başında olduğundan mıdır emin değilim ama en abartısız oyunculuklarından birini sergilemişti ve inanılmaz doğal görünüyordu.

Swift‘in beyazperdedeki yolculuğunu odağımıza almakla birlikte kendisinin oyunculuğunu ilk ortaya koyduğu televizyon dizisi “CSI: Crime Scene Investigation”ı es geçmemem gerekiyor. 15 yıl boyunca ekranlarda yer alan bu uzun soluklu polisiye dizisinde 2009 yılında tek bir bölümde yer almış ve Haley Jones karakterine hayat vermişti. Bu ayrıca Swift‘in son dizi oyunculuğu da olmadı. Fox yapımı “New Girl” dizisinde de kendisini kısa bir rolde görmüştük. Her ne kadar bu aralar kendisini çok sık gördüğümüz için biraz gına gelmiş olsa da gerçekten müzik kariyerinde ve oyunculuğunda neler yapacağını merakla bekliyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR