Ana SayfaHaberlerTaylor Swift’in hareketinin yarattığı değişim

Taylor Swift’in hareketinin yarattığı değişim

Plak şirketleri, yeni sanatçılarla imzalanan sözleşmeleri gözden geçirmeye başladı. Sanatçıların müziklerini, plak şirketlerinden ayrıldıktan 10 yıl veya daha sonra tekrar kaydetmelerini kısıtlayan bazı sınırlamalar getiriliyor. Neden mi? Çünkü Taylor Swift bunu yaptı!

Taylor Swift‘in albümlerini yeniden kaydetmeye başlaması ve bunun başarılı olmasının ardından -şaşırdık mı?- Billboard’a göre, Universal Music Group, Sony Music Entertainment ve Warner Music Group, sözleşmeleri yeniden gözden geçirerek bu sınırlamaları yenileyen üç büyük plak şirketi arasında.

Bu konu üzerine çalışan ve sanatçıları koruyan avukat Josh Binder şunları söylüyor: “Plak şirketlerinin pozisyonu, ‘Eğer seninle bu markayı yaratmak için büyük bir para harcayacaksak, o zaman bize karşı rekabet etmeye çalışmamalısın’ şeklinde. Buna karşı çıkmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğunca kısa yapmaya çalışıyoruz”

Bu uygulamalar nedeniyle, bazı sanatçıların lisans anlaşmalarına doğru ilerlediği söyleniyor ki ülkemizde de artık genel olarak gidişat bu yönde. Bu anlaşma modelinde, sanatçılara kayıtlarının daha fazla sahipliğini sağlarken plak şirketi genel olarak dağıtımı ele alıyor. Ancak geleneksel plak anlaşmalarında, sanatçılar kayıtlarının haklarını belirli bir süre için plak şirketine devrediyordu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR