Ana SayfaMüzikTerazi burcu olanlar için 8 harika şarkı önerisi

Terazi burcu olanlar için 8 harika şarkı önerisi

Zodyak’ın adalet timsali Terazi burcu 23 Eylül ve 22 Ekim tarihleri arasında doğanları temsil ediyor. Hava grubunun en tatlı burçlarından biri olan Terazi aynı zamanda sonbaharı başlattığı için de öncü burçlardan biri olarak kabul ediliyor. İşte Terazi burcuysanız tam size göre, değilseniz de Terazi burcu arkadaşlarınızın çok hoşuna gidecek birkaç şarkı…

Sebla KOÇAN

Tarkan – ‘Gülümse Kaderine’

“Değer mi hiç?
Boş yere küsme düşlerine
İnan onun da yanına kalmaz
Bırak gitsin üzülme
Hayat sevenlerin yanındadır, unutma
Gülümse kaderine”

Terazi burçları değişim rüzgarlarını başlatan burçlardır. Üstelik bunu fırtınalar estirerek değil, çok nazik ve çok yumuşak bir şekilde yaparlar. Terazi burcunun ülkemizdeki en ünlü temsilcisi de 17 Ekim doğumlu megastar Tarkan! Listemize de elbette bir Tarkan şarkısıyla başlıyoruz bu nedenle… Tarkan’ın 2003 yılında yayınlanan “Dudu” albümündeki ‘Gülümse Kaderine’ şarkısı, kendi içimizdeki değişimi çok güzel anlatıyor. “Hayat sevenlerin yanındadır unutma.” diyen bu şarkı Terazi burcu için çok uygun.

Ayşe Hatun Önal – ‘Dengesiz’

“Zor artık devir zor doğru diyene
Yok mu çıkarsız sevmek nerede
Kuyumu kazanı gideni döneni
Yine bir dengesiz beni bulur”

Tabii ki Terazi hem dengeyi hem de dengesizliği anlattığı için önemli bir burç! Aşırı duygusal ve kararsız olmaları en zayıf özellikleri arasında. Haksızlık ve eşitsizliğe gelemeyen, bu konuda karnı çok hassas olan Teraziler baskın bir karaktere sahip. Ayşe Hatun Önal’ın 2017 yılında yayınladığı albümü “Selam Dengesiz”e adını da veren ‘Dengesiz’ şarkısı galiba gerçekten de Teraziler için yazılmış! Müziği Amr Mostafa’ya ait olan bu şarkının sözleri de İsra Gülümser imzalı.

 

Evdeki Saat – ‘Adalet Strasse’

Terazi burçları için en önemli şeyin adalet olduğunu söylemiştik. Adı üstünde! Cana yakın, paylaşımcı, romantik ve kesinlikle de insan ilişkilerinde adil olan Terazi burçları için adaletin tecelli ettiği bir şarkı koyalım o halde, Evdeki Saat ve Kaplan Kaplan’ın 2019 yılında yayınladığı ‘Adalet Strasse’. “Adalet yolu” anlamına gelen ve enstrümantal olan bu şarkı için Evdeki Saat Dergy’e 2020 yılında verdiği röportajda şöyle demişti: “’Adalet Strasse’ tarzı işlerin üretim kısmı kesinlikle daha keyifli ve tatmin edici oluyor. Bunun yanında  ortaya daha evrensel bir eser çıkardığınızı hissediyorsunuz.”

 

Ufuk Bigay – ‘Bir Numara’

Aşk, öldü artık diyenlere selam olsun
Hiç yaşamadan konuşanlar artık sussun
Bak,doruklar hep bizimle!
Eh zirvenin keyfi de bir başka!
Gelen giden değişmez gerçek bir numara hep sensin sen…
Yeni değil bu hep böyleydi bir numaram tek tercihim…

Demiştik ya, Terazi burcu öncü olmayı sever… Mevsimleri başlatırlar, kendilerine haslardır ve liderlik etme vasıfları vardır. Muhtemelen ilkokulda ip atlarken “Birim!” diye bağıran sınıf arkadaşınız bir Terazi burcuydu! O zaman 90’lara geri dönelim ve her şeyin birincisi olmak isteyen Terazi burçlarına kalbimizin de birincisi olduklarını bu şarkıyla söyleyelim. 1995 yılında yayınladığı ‘Bir Numara’ şarkısıyla dönemin radyolarında dinlemeye çok alışkın olduğumuz Ufuk Bigay, caz ve elektroniği birleştirdiği bu unutulmaz şarkıyla listemizde! Üstelik şarkının vokalinde de yine 90’ların efsane mertebesindeki sesi Çiler var.

 

Sertab Erener – ‘Gel Barışalım Artık’

İki gözüm seneler geçiyor
Gönül ektiğini biçiyor
Bir selam lütfet bu ne çok hasret
Gel barışalım artık

Terazi burcu insanlar güzel kitapları, bitmeyen tartışmaları ve söyleyecek çok şeyi olan insanları severler. Barışçıl ve adildirler. Yalnız kalmayı sevmezler hatta nefret ederler. Bu yüzden de onlarla kavgalı kalmanız biraz zor olur. Sulh yanlısı Teraziler barış için ilk adımı atanlardır. İnat etmekten ve inatçı insanlardan pek hazzetmeyen Teraziler de olmasaydı halimiz ne olurdu? Sertab Erener’in söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan ‘Gel Barışalım Artık’ şarkısı Erener’in 1994 yılında yayınladığı ikinci albümüLâ’lde yer alıyor. Ve Teraziler volümü biraz daha açıyor!

 

mor ve ötesi – ‘Gül Kendine’

Aslında bütün resim güzeldir
Sadece hatırlaman gerek
Gül kendine
Bak ne kadar güzelsin
Gül kendine
Dünya kadar güzelsin

Canımız Terazilerin kötü huyu neredeyse hiç yok baksanıza! Teraziler ince ruhlu insanlardır. Kabalıktan hiç haz etmezler. Estetik ve güzellik yönüyle kendilerini geliştirmişlerdir. Saf ve temiz kalplilikten yanadırlar. İyi bir konuşmacı ve iyi bir dinleyicidirler. Gülmeyi ve güldürmeyi severler. Aceleci yapıları hiç yoktur. mor ve ötesi’nin 2001’de yayınladıkları ve albümle aynı ismi taşıyan şarkıları ‘Gül Kendine’ tam da Terazilere göre bir şarkı. Bu arada mvö’nün iki üyesinin de Terazi olduklarını ekleyelim. Kerem Özyeğen 26 Eylül, Burak Güven 19 Ekim doğumlu.

 

Şebnem Ferah – ‘Sil Baştan’

Terazi burçları sıkılgandır. Sürekli bir değişiklik arayışındadırlar. Sürekli aynı ortamlar onları sıkar. Ne kadar mutlu olurlarsa olsunlar her zaman daha farklı bir hayatı hayal ederler. Yani diyebiliriz ki bazen her şeyi silmek ve baştan başlamak onlar için daha kolay olabilir. Özellikle de mutsuz oldukları bir işleri, bir ilişkileri ya da bir arkadaşlıkları varsa hayatı sıfırlamak isteyebilirler. Şebnem Ferah’ın rock tarihine damga vuran hit’lerinden ‘Sil Baştan’ Terazi burcu dostlarımız için biçilmiş kaftan kıvamında bir şarkı. Ferah’ın 2001 tarihli “Perdeler” albümünde yer alan bu şarkıyı pek çok sanatçı da coverlamıştı.

 

Simge – ‘Aşkın Olayım’

Yüzün gülünce güneş doğar ya
Gözlerimi kısarım, güller açar bir anda
İşte seninle bir ömür böyle
Güller, güneşler dolup ellerimizde
Söylenmedi hiç sana layık düşler, benden önce
Tutsak yüreğim, biliyorsun sen de ince ince
Yangın yeri hep buralar sayende, yok şikayet
Gel bir sarayım, aşkın olayım

Terazi ve aşk konusuna da değinmeden geçmeyelim. Terazi burcu kadını da erkeği de mükemmel bir aşıktır. Yani şu hayallerimizdeki romantik sevgili var ya işte tam da o! Çok güzel ilişki yaşayabilecek tiplerdir Teraziler. Büyük bir sevgi arayışına girer ve bu doğrultuda davranırlar. Sevgilisine ya da eşine sürprizler yapmayı severler: Romantik jestler, akşam yemekleri falan ne ararsanız onlarda vardır. Terazilerin aşk hayatı her zaman gündemleridir, aşksız yaşama korkuları vardır. Onurr’un söz ve müziğine imza attığı Simge şarkısı ‘Aşkın Olayım’ı Terazilere çalıyoruz o zaman… Simge’nin 2018 albümü “Ben Bazen”de yer alan bu şarkının hak ettiği ilgiye bu yıl kavuştuğunu söylemek yanlış olmaz herhalde.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR