İşte Liverpool’dan dünyaya açılan, müzik dünyasının en önemli ekiplerinden The Beatles hakkında bilmeniz gerekenler…

Mir Demir DEMİRER 

BEATLES İSMİNİ NASIL ALDI? 

The Beatles adını Buddy Holly ve The Crickets’ten aldı. Grubun oluşumundan önce tek tek ayrı ayrı yerlerde konser veren The Beatles üyeleri ilk John Lennon ve Paul McCartney’nin karşılaşması ile toplanmaya başladı. John Lennon ve Paul McCartney farkı farklı isimleri gruba aldı ancak hiçbiri tutunamadı. Ringo Starr ve George Harrison’ın girmesi ile bugünün The Beatles’ı o zamanların The Sickless’ı ortaya çıktı. Her şey oturduktan sonra The Sickless ismine ısınamayan Paul, “Arkadaşlar bizim ismimiz The Sickless. Bu böyle olmaz! Yeni bir isim düşünmemiz lazım. Bence ‘Beat’ kelimesine bir gönderme olsun’’ dedi ve kelime oyunları yapmaya başladılar. Müzik yapmak yerine grup ismi arayan The Sickless, grup ismi aramak yerine müzik yapan The Beatles ismini buldu. The Beatles, yani Böcekler…  

SON KONSERLERİNDE POLİSLER GELDİ

Artık ismini de bulan The Beatles ilk konserini kayıtlara göre 17 Ağustos 1960’da Hamburg’un gece kulüpleriyle ünlü olan Reeperbahn’daki Indra’da verdi. Tabii bu grubun Hamburg’a son uğraması değildi. The Beatles iki buçuk yılda Der Kaiserkeller kulübünde 280 den fazla konser verdi. Adım adım başarı, kucak kucak ödül alan grup, dağılma evresinde son konserlerini vermek için 30 Ocak 1969 yılı Londra’daki Apple Records’un çatı katını seçti. Onca hoparlör, ses sistemi taşındı, kuruldu, test edildi, seyirciler geldi, alan konsere hazırdı. The Beatles konsere ‘’Get Back’’ şarkısı ile başladı, konser tam tamına 42 dakika sürdü ancak izinsiz olarak konser verdikleri için güvenlikler ve polisler tarafından konserin ortasında The Beatles sahneden indirildi. 

“LET IT BE” NASIL YAZILDI?

The Beatles 1960 yılından 1969 yılına şarkılar yaptı, konserler verdi. Son şarkıları bilgilere göre “Let It Be’’ idi. Gariptir ki The Beatles, ”Let It Be’’ şarkısının kaydını son konserlerini verdikleri ve sahneden indirildikleri Apple Records plak şirketinde aldı. ”Let It Be” şarkısını  Paul McCartney yazdı. Paul McCartney, şarkıda kullandığı sözlerin ilhamını ölen annesi Mary ile gördüğü bir rüyadan aldığını söyledi.

Şarkının sözleri şöyleydi:

Kendimi sıkıntıda hissettiğim zamanlarda
Meryem Ana gelir bana
Bilgece kelimelerle konuşarak;
Akışına bırak

SOLO PROJELER DEVAM ETTİ 

The Beatles dağıldıktan sonra tüm grup üyeleri müzik yapmaya devam etti. Paul McCartney 6 Aralık 2021’deSlidin’ (EOB Remix)’’ı, Ringo Starr 22 Ekim 2021’de “Rock Around The Clock’’ı ve George Harrison yayınlanma tarihi olarak 15 Aralık 2021’ de “My Sweet Lord’’u yayınladı. 

JOHN LENNON BİR HAYRANI TARAFINDAN VURULDU

Tabii ki Beatles’ın makus kaderi sadece grubun dağılması değildi. Grubun solisti, o zamanlar 40 yaşında olan John Lennon, 8 Aralık 1980’de New York’da evine girerken Mark David Chapman tarafından çok güçlü bir tabancayla yakın mesafeden tam dört kez vuruldu. Çok kanaması olan Lennon hastaneye götürülmek üzere bir arabaya bindirildi ancak hastaneye varmadan hayatını kaybetti. Peki olay nasıl olmuştu? Chapman Lennon’dan önce bir imza aldı, sonra ona ateş etti ve polisler olay yerine gelene kadar gönüllü olarak bekledi. 7’den 70’e tüm John Lennon ve The Beatles hayranları yas tuttu, grup arkadaşları ise oldukça soğukkanlı davrandı. Bu olay ile ilgili Cranberries’in ünlü şarkısı  “I Just Shot John Lennon” ve “The Killing of John Lennon’’ gibi filmler yapıldı.

chapman

KAPANIŞ SAATİNDEN SONRA YALNIZ BEATLES’A AÇIK OLAN MAĞAZA

The Beatles, kapanış saatinden sonra Harrods mağazasında alışveriş yapma imkanı kazanan tek gruptu. The Beatles’ın müzik listelerinde zirvede olduğu bu dönemde bunun normal olduğunu düşünebilirsiniz, ki bu çok doğru, ama asıl olay bu mağazaya giren tek grup olmaları değil. O zamanlarda The Beatles’ın karanlık işler çevirdiğini düşünen bir kitle vardı. AVM kapandıktan sonra içeride karanlık planlar yaptıkları düşünülüyordu ama sadece alışveriş için gittikleri ortaya çıktı. 

PAUL MCCARTNEY DE ÖLDÜ MÜ? 

Müzik tarihinin en büyük dedikodularından biri de Paul McCartney’in de öldüğü iddiasıydı.  İddialara göre Paul McCartney 1966’da stüdyodan sinirli bir şekilde çıktı, trafik ışıklarını görmedi ve bir arabanın altında kalarak can verdi. Satışlardan endişe duyan plak şirketi ise olayın üstünü kapatmak için Paul’a benzeyen solak bir gitarist buldu. Bu olayı sindiremeyen grup üyeleri oldu, o yüzden albüm kapaklarına gizli şifreler koydular. Abbey Road albümünün kapağında Paul ayakkabı giymiyordu, bu hareket Hint kültüründe ölüleri simgeler. Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albümün kapağında yer alan mezarın üstünde Paul yazıyordu. “I’m So Tired’’ şarkısının sonundaki konuşma tersten çalındığında “Paul is a dead man miss him miss him” (Paul ölü bir adam onu özledim özledim) mesajı çıkıyordu. Tabii ki bunların bir doğruluğu yok, bunlar sadece dedikodular. Belki de albüm daha çok satsın diye yapılmış şeylerdi! 

beatles

KISA KISA 

  • John Lennon’un babası, hayatının ilk yıllarında yoktu, ancak oğlu ünlü olduğunda ortaya çıktı.
  • John Lennon’un kahramanı Elvis Presley’di ama onunla tanıştığında hayal kırıklığına uğradı.
  • Beatles, ABD’de popüler olacaklarını hiç düşünmüyordu.
  • John Lennon Liverpool’da adı Strewberry Fields olan bir yerin yakınlarında büyüdü. Tıpkı “Strawberry Fields Forever”da olduğu gibi…
  • Ringo Starr’ın gerçek adı Richard Starkey’dir.
  • Vladimir Putin’in en sevdiği Beatles şarkısı “Yesterday”.
  • Aynı adlı 2019 yapımı filmde Beatles’ın hiç varolmadığı paralel bir dünya anlatılıyor.
  • “While My Guitar Gently Weeps”teki gitar solosu Eric Clapton’a aittir.

BONUS

Bu fotoğrafın hikayesi bir başka! Erkin Koray’ımız, John Lennon’a Cannes topraklarında, henüz yayınlanmayan şarkısını takdim ediyor: “Mesafeler”. Söylenenlere göre John Lennon pek bir seviyor bu şarkıyı! Tabii, gazeteci Arda Uskan’ı es geçmek olmaz. Erkin Koray ile birlikte oldukları bu masadan memlekete haberi uçuruyor. ‘Mesafeler’ de tam iki yıl sonra yuvada yerini buluyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

dergy (@dergycom)’in paylaştığı bir gönderi