Geçtiğimiz günlerde Hey! Douglas’la elele vererek yayınladıkları “Ayrılık Olsa Bile”yla alkış toplayan The Ringo Jets, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

The Ringo Jets’in 11 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan ve geçen sene bu zamanlarda yayımlanan Yadigâr EP’deki 4 şarkının Remix, Canlı, Demo, Enstrümantal versiyonlarını içeren Yadigâr 4×4 Keepsake Edition albümünün ilk ve lokomotif teklisi “Ayrılık Olsa Bile” yayınlandı. The Ringo Jets kariyerinde ilk kez Hey! Douglas (VEYasin) ile işbirliği yaptı. Öncesinde Yadigar EP’ye özel bir live session kaydeden ve bunları YouTube’da yayınlayan The Ringo Jets’in hedefi, 2021’de yeni bir albüm yayınlamak. Ülkemizin medar-ı iftiharı ekip, Dergy’nin konuğu oldu.

Son single’ınız Esmeray cover’ı “Ayrılık Olsa Bile”den başlayalım, Hey! Douglas ile birlikte Ringo Jets’i elektronik sularda dinlediğimiz bir single, bu. Hey! Douglas’la yollarınız nasıl kesişti, beraber çalışmaya nasıl karar verdiniz? Bu işbirliği sürecek mi?
Lale: Yasin’le birkaç sene önce bir festivalde tanışmış, biribirimizin müziğini beğendiğimizi ve bir gün beraber ortak iş çıkarsak ne kadar güzel olacağını konuşmuştuk. Menajerimiz Can, ortaya remix fikrini atınca aklımıza gelen ilk isim Yasin oldu haliyle.
Tarkan: Devamı gelebilir, neden olmasın.
Deniz: Klip çekimi günü boyunca -ki kendisinin doğum günüymüş-, güzel bir muhabbet yakaladık, bir şeyler yapalım dedik, dolayısıyla devamı gelebilir evet.

Yadigâr 4×4 Keepsake Edition albümünden biraz bahseder misiniz? Kimlerle çalıştınız bu albümde, her şarkının bir remix’i mi olacak, neler olacak?  
Lale: The Light için Ozan Çanak, Black Sheep için Memet İncili, Yadigar Ejder için Kaan Düzarat ve bildiğiniz gibi Ayrılık Olsa için Hey! Douglas’la çalıştık.
Deniz: Ayrıca şarkıların Demo ve Enstrümantal verisyonlarıyla Live Session olarak videolarını da koyduğumuz canlı kayıtları var.

the ringo jets

“Yadigar Ejder” The Ringo Jets’in yayınlanan ilk Türkçe şarkısı. İkincisi de “Ayrılık Olsa Bile” cover’ı oldu. Peki Türkçe şarkıların devamı gelecek mi? Yoksa içinizden geldiği gibi kimi zaman İngilizce kimi zaman Türkçe yazmaya devam mı edeceksiniz? 
Tarkan: Tam olarak öyle yapmayı düşünüyoruz, fakat gözden kaçan bir ayrıntı var, Yadigar Ejder, Ringo’nun ilk Türkçe şarkısı değil. Dirty Hasan’da ilk defa Türkçe sözler kullanmıştık.
Deniz: O zaman da içimizden gelmişti, haliyle, bundan sonra da içimizden geldiği gibi çıkacaktır, daha önce de demiştim; Japonca şarkı bile yapabiliriz. Kimse şaşırmasın.

Klip de tıpkı şarkı gibi 70’lerin hissinde renklerle, geçişlerle ilerliyor. Klibin fikri kimden çıktı, çekimler nerede oldu? 
Tarkan: Klibin fikri menajerimiz Can Sertoğlu’ndan çıktı.
Deniz: Çekimleri de İstanbul’da bulunacak ender orman yollarından Belgrad Ormanı civarında yaptık.

https://www.youtube.com/watch?v=ZmwoNvNN4Vs&ab_channel=THERINGOJETS

“HİÇBİR ZAMAN KUSURSUZ ŞARTLARDA KONSER VERMEDİK AMA HEPSİNİ BİR ŞEKİLDE OLDURDUK”

“Ayrılık Olsa Bile” neşeli tınlayan, eğlenceli, yüksek ve pozitif bir parça. Oysa yaşadığımız bu yıl son derece kasvetli geçti. Bu yüzden bize iyi geldi bu şarkı… 2020 nasıl geçti sizin için? İçinize mi kapandınız, birlikte vakit geçirebildiniz mi, en çok neleri özlediniz? 
Lale: Festivallerde, konserlerde çalmayı özledik, malum ortak derdimiz.
Deniz: Konser fazla fazla bütün özlediğimiz deneyimleri karşılıyor; sevdiğimiz insanlarla beraber müzik eşliğinde iyi vakit geçirmek. Çok fazla bir araya da gelemedik. Az da gelmedik ama sonuçta yeterli değildi. Mecburen biraz içimize kapandık.
Tarkan: 2020 oldukça tatsız geçti diyebiliriz, çok sevdiğimiz insanları kaybettik, Eddie Van Halen ve Maradona gibi.

TRJxHD pp1 1 2

Danimarka’da, Fransa’da, Macaristan’da pek çok yerde çaldınız. Sizin için tedirgin geçen, diğerlerine göre daha kötü olduğunu düşündüğünüz performansınız hangisiydi? Neden? 
Tarkan: Hiç yok.
Lale: Öncesinde ses, vb şartlardan tedirgin olduğumuz konserler olmuş olablir ama sonrasında kötü geçti dediğimiz olmadı.
Deniz: Benim de aklıma gelmiyor.
Tarkan: Her zaman çok kusursuz şartlarda konser vermedik ama hepsini bir şekilde oldurduk.

Öncesinde Yadigar EP’nizden “Black Sheep”, “The Light” ve “Yadigar Ejder” gibi şarkılarınızın live versiyonlarını birer video eşliğinde paylaştınız. Bu live session’ların devamı gelecek mi, diğer parçalarınızı da benzer şekilde çalıp paylaşma niyetiniz var mı? 
Lale: Ara ara stüdyodan live kayıtlar yayınlamayı düşünüyoruz ama henüz belli bir şarkı ismi yok, izlediğiniz dörtlü Live Session, Yadigâr EP’ye özeldi.
Tarkan: Düşünüyoruz, niyetimiz var tabi.
Lale: Sevdiğimiz coverları çalmak da dahil, arada canlı yayın bile açabiliriz, belli olmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=DfwkEbZXO9M&ab_channel=THERINGOJETS

Ve tabii bunu sormadan olmaz, tamamen sıfır kilometre The Ringo Jets şarkılarını ne zaman dinleyeceğiz? 2021 için planlarınızın içinde neler var? 
Deniz: Albüm planımız kesin var ama hayat öyle bir yere evrildi ki, plan yapmak artık imkansız. 2021 için bizim dileğimiz yeni bir The Ringo Jets albümü kaydedip yayınlamak diyelim.

KISA KISA 

DENİZ

 • Eğer yurt dışında yaşamam gerekseydi, yaşamak isteyeceğim ülke Küba veya İtalya olurdu. 
  En son döne döne dinlediğim, bir türlü durduramadığım albüm The Strokes’un The New Abnormal albümü oldu.
 • Ne zaman TV başına geçsem, sürekli izleyebileceğim dizi Game of Thrones.
 • Bana göre gelmiş geçmiş en iyi soundtrack İyi, Kötü, Çirkin – Ennio Morricone’dır. 
 • İzleyicisi olarak gittiğim ve asla unutamadığım konser 2010, Roskilde’deki Them Crooked Vultures konseriydi. Muazzamdı! 

TARKAN

 • Eğer yurt dışında yaşamam gerekseydi, yaşamak isteyeceğim ülke İspanya olurdu. 
  En son döne döne dinlediğim, bir türlü durduramadığım albüm AC/DC’nin Power Up albümü oldu.
 • Ne zaman TV başına geçsem, sürekli izleyebileceğim dizi Married with Children.
 • Bana göre gelmiş geçmiş en iyi soundtrack Superfly – Curtis Mayfield’dır. 
 • İzleyicisi olarak gittiğim ve asla unutamadığım konser 1996, Köln’deki Tool konseriydi. Muazzamdı! 

LALE

 • Eğer yurt dışında yaşamam gerekseydi, yaşamak isteyeceğim ülke Japonya olurdu. 
  En son döne döne dinlediğim, bir türlü durduramadığım albüm The Black Crowes’un The Southern Harmony & Musical Companion albümü oldu.
 • Ne zaman TV başına geçsem, sürekli izleyebileceğim dizi Flight of the Conchords.
 • Bana göre gelmiş geçmiş en iyi soundtrack Enter the Dragon – Lalo Schifrin‘dir.
 • İzleyicisi olarak gittiğim ve asla unutamadığım konser 2012, İstanbul’daki Stevie Wonder konseriydi. Muazzamdı! 
 • Eğer listemde bir “guilty pleasure” şarkı görmek isterseniz, o şarkı ……………’nın ………….’sıdır. (Gizli modda dinliyorum)
  The Ringo Jets: Bunu düşündük bulamadık, üçümüzde de gizli mod yok, utanmıyoruz! Bananarama’dan Dua Lipa’ya kadar her şeyi dinleyebiliriz.