Ana SayfarockThe Ringo Jets ve Hey! Douglas'dan Esmeray'a saygı duruşu

The Ringo Jets ve Hey! Douglas’dan Esmeray’a saygı duruşu

Ülkemizin medar-ı iftiharı ekibi The Ringo Jets ve Hey!Douglas (VEYasin), Esmeray’ın “Ayrılık Olsa Bile” şarkısı için güçlerini birleştirdi.

The Ringo Jets’in 11 Aralık’ta yayımlanacak ve geçen sene bu zamanlarda yayımlanan Yadigâr EP’deki 4 şarkının Remix, Canlı, Demo, Enstrümantal ve Demo verisyonlarını içeren Yadigâr 4×4 Keepsake Edition albümünün ilk ve lokomotif teklisi olan bu Remix, grubun bu tarzda ilk işbirliği olmakla beraber onları şahsına münhasır DJ/Remixer Hey! Douglas’ı bir araya getiren ilk proje olma özelliğini de taşıyor. Bu projeye hayat veren şarkının kökleriyse Şubat 1972’ye kadar uzanıyor. 

Şarkının bestecisi Oscar Prudente’nin aynı zamanda solisti olduğu Delirium adlı İtalyan grup tarafından “Jesahel” ismiyle 1972 Sanremo Müzik Festivali’nde ilk defa seslendirilen şarkı, ülkemizin kült sahne ve ses sanatçılarından Esmeray tarafından 1974 yılında Oktay Yurdatapan’ın yazdığı Türkçe sözlerle kaydedildi. Bu kayıt, sanatçının en popüler teklisi olan “Unutama Beni” 45’liğinin B yüzünde yer aldı ve yıllar içerisinde kendi sadık dinleyici kitlesini yaratmış bir repertuvar klasiğine dönüştü.

273d2d38 3dad 48c6 9e5a 36044f97db94

The Ringo Jets ise şarkının içten, biraz hüzünlü ama umutlu tavrına yakın hissederek, Esmeray’ın kültürümüzde kapladığı yere ve günümüz koşullarında ihtiyaç duyulan sanatçı kişiliğine de selam mahiyetinde ele alarak eseri modern bir yerli pop icrasına dönüştürdü. Muhtelif projelerde VEYasin olarak da anılan ve özgün, enerjik, kitleleri coşturan canlı DJ performanslarıyla bilinen Hey! Douglas’ın müziği, tam da “Ayrılık Olsa Bile”nin ruhunu yansıtan, 60’ların ve 70’lerin Anadolu Rock ve Pop müziğinden ilham alan, soul, funk ve psychedelic janrlarında yaşayan bir karaktere sahip.

Yaklaşık bir sene önce grubun Ferment Records tarafından yayımlanan Yadigâr EP’sinin açılış şarkısı olan “Ayrılık Olsa Bile”nin Remix çalışması, Hey! Douglas’ın da The Ringo Jets ile birlikte yer aldığı video kliple eş zamanlı olarak 4 Aralık Cuma yayımlandı. The Ringo Jets ve Hey! Douglas bu zamansız şarkıya selamlarını ve onu kültürümüze kazandıran, hakkı belki de en az teslim edilmiş olan sanatçılarımızdan Esmeray’a saygılarını sunuyorlar.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR