Ana SayfaÖzel DosyaThe Weeknd hakkında bilmeniz gereken 9 şey

The Weeknd hakkında bilmeniz gereken 9 şey

İşte son albümü After Hours’la listeleri alt üst eden The Weeknd hakkında bilmeniz gereken 8 şey. 

Abel Makkonen Tesfaye, nam-ı diğer The Weeknd, 2010’ların sonlarında YouTube’a kendi ismiyle şarkılar yüklemeye başladı. Kanadalı şarkıcı asıl çıkışını, 2015 yılında yayınladığı “Can’t Feel My Face” ile yaptı. Bu şarkı, kesinlikle “tek atımlık” bir başarı değildi. Kendine has vokalleri, yenilikçi performansları onu bir anda müzik dünyasının en popüler isimlerinden biri haline getirdi. Milyonlarca kez dinlendi, albümleri liste başı oldu. Popüler isimlerle olan ilişkileriyle magazin dünyasının da en sevdiği isimlerden biri oldu. Weeknd, son olarak yayınladığı dördüncü stüdyo albümü After Hours’la yine listelerde tozu dumana katıyor. İşte 30 yaşındaki ünlü yıldız hakkında bilmeniz gerekenler…

BİR KISA FİLM OLARAK “AFTER HOURS” KLİPLERİ 

The Weeknd, son albümü After Hours’un ilk 5 videosu kısa bir film gibi, belirli bir konu çerçevesinde ilerliyor. 2019’un son aylarında yayınlanan “Heartless” sonrasında sırayla yayınlanan “Blinding Lights”, “After Hours”, “Until I Bleed Out” ve “In Your Eyes” klipleri peşpeşe izlendiğinde ortaya mini bir film çıkıyor. Ancak videoları izlerken dikkat! Işığa ve ani geçişlere duyarlıysanız bu videolar sizi oldukça rahatsız edebilir. Videoların yönetmeni ise Anton Tammi. 

ÖDÜLLERE DOYAMADI 

Bugüne kadar 4 stüdyo albümü bulunan The Weeknd’in kariyerinde 3 Grammy, 8 Billboard Müzik Ödülü, 2 Amerikan Müzik Ödülü bulunuyor. The Weekend, 2016 yılında da “Grinin 50 Tonu” için bestelediği “Earned It” ile Oscar ödüllerine aday olmuştu. 

N9A4047

“THE HILLS” İÇİN YAZILMIŞ 67 FARKLI VERSİYON VAR 

Şarkı yazarken tam bir “takıntılı” gibi davrandığını söylüyor, ünlü sanatçı. Örneğin, en ünlü şarkılarından “The Hills”in kaydedilmiş 67 tane versiyonu varmış. Yanlış duymadınız: Tam 67 farklı versiyon! İlk versiyon 2015 yılında SXSW’de çalınmış. Weeknd’in bir arkadaşı da bu versiyonun yarısını telefonla kaydedip bunu SoundCloud’a yüklemiş. “Neredeyse tüm dünya şarkıyı bu haliyle biliyor ama benim stüdyoda kaydettiğim hali onun yanından bile geçmez, aynı şarkı olduğu bile şüpheli!” diyor, Weeknd. 

N9A4491

SELENA GOMEZ’E YAZILAN O ŞARKI 

The Weeknd, 2018 yılında birkaç ay boyunca Selena Gomez’le bir ilişki yaşamıştı. Gomez’in eski sevgilisi Justin Bieber’a dönmesinden sonra ise “Call Out My Name” şarkısını kaleme almıştı. Hatta bu şarkıda geçen “I almost cut a piece of myself for your life (Hayatın için az daha kendimden bir parça kesecektim)” satırının, o dönem böbrek nakli olan Gomez için kaleme alındığı söyleniyor.

HADİD’İN GÖZYAŞLARINA YAZILAN SATIRLAR 

The Weeknd’in magazin basınına sık sık malzeme olan ilişkileri, şarkılarına yansımaya devam ediyor. Bunun bir örneği de, ünlü şarkıcının yıllardır bir dargın bir barışık olduğu sevgilisi, ünlü model Bella Hadid için yazdığı şarkılar. Weeknd, albümün yapım aşamasındayken bir gece kulübünde rastlayıp göz göze geldiği eski aşkı Hadid’in gözünden bir damla yaş düştüğünü görüyor. Ve “Save Your Tears” şarkısı ortaya çıkıyor: 

“I saw you dancing in a crowded room
You look so happy when I’m not with you
But then you saw me, caught you by surprise
A single teardrop falling from your eye
***
Seni kalabalık bir odada dans ederken gördüm
Ben seninle değilken çok mutlu görünüyordun
Ama sonra beni gördün, seni şaşırttım 
Bir damla göz yaşı düştü gözünden” 

N9A4128

“UNCUT GEMS”TE ROL ALMIŞTI 

Weeknd hayranları, onu başrolünde Adam Sandler’ın yer aldığı, Safdie Brothers’ın ünlü filmi “Uncut Gems”te de görünce şaşırdılar. Weeknd burada kendisini canlandırıyor, ama bir farkla. “Uncut Gems” 2012 yılında geçtiği için, Tesfaye burada kendisini kariyerinin henüz başında, o kadar da ünlü olmamışkenki halini, biraz da kurgusal bir şekilde oynuyor. Film, eğer izlemediyseniz Netflix’te yayında. 

TIKTOK’TA DİJİTAL AVATARLA KONSER VERDİ 

After Hours albümünün yayınlanması pandemi sürecinin başlarına denk geldiği için The Weeknd, konser verme konusunda yaratıcı bir fikirle hayranlarının karşısına çıktı. Ünlü sanatçı, TikTok’ta dijital bir avatarla konser verdi. TikTok’ın “ilk uygulama içi çapraz gerçeklik deneyimi” olarak adlandırdığı bu konser için artırılmış gerçeklikten yararlanıldı. “The Weeknd Experience” aynı zamanda ABD’deki ırksal eşitsizliği sona erdirmeyi amaçlayan Equal Justice Initiative için de bağış topladı. 

İSMİ NEDEN WEEKND?

İsminin neden “Weekend (hafta sonu)” değil de “Weeknd” olduğuna dair birkaç iddia var. Birincisi, ünlü şarkıcının bir hafta sonu liseyi bırakıp bir daha hiç eve gitmediği iddiası. İkincisi ise yapımcı Jeremy Rose’un bu ismi bulduğu iddiası. Bu arada, Weeknd ismi, Kanadalı grup The Weekend’le karışmaması için bir “e” harfi olmadan yazılıyor.

wk

GERÇEK BİR JIM CARREY HAYRANI 

Gerçek bir Jim Carrrey hayranı olan The Weeknd, Variety’e verdiği bir röportajda 30’uncu doğum gününde yaşadığı bir anısını şöyle anlatıyor: “The Mask’ı izlediğimde 4 yaşındaydım. Aklımı başımdan almıştı. Carrey beni 30’uncu doğum günümde aradı. Balkonunda kocaman kırmızı balonlar vardı. Sonra beni almaya geldi ve beraber kahvaltıya gittik. Sürreal bir andı. Jim Carrey benim ilk ilham kaynağım ve 30 yaşımın ilk gününde onunla kahvaltıya gitmiştim!” 

KAYNAKLAR: Genius, Elle, Cinemablend, The Jakarta Post, Instagram, Variety, Complex
Görseller: Universal Music Turkey

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR