Ana SayfaMüzikThrowback: 80'lerin unutulmaz 8 hit şarkısı

Throwback: 80’lerin unutulmaz 8 hit şarkısı

80’ler son zamanlarda o kadar popüler oldu ki gelin o döneme damgasını vuran 8 şarkıyla throwback keyfi yapalım!

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Kate Bush‘un 1985 yılında çıkardığı “Hounds of Love” albümündeki hit şarkısı ‘Running Up That Hillin en çok dinlenen şarkılar listesinde yeniden bir numaraya oturmasıyla 80’li yıllara damgasını vuran şarkıları throwback‘li bu güzide perşembe gününde yeniden hatırlıyoruz.

Alice Cooper – ‘Poison’ (1989)

Ne yalan söyleyeyim, böyle bir liste hazırlama fikri ortaya çıktığında, 2020 Spotify En Çok Dinlediklerin listeme bir numaradan giren ve pandeminin ilk yılı boyunca gece gündüz loop’a alarak dinlediğim ‘Poison’ tabii ki ilk sırada olacaktı. Alice Cooper‘a selam olsun buradan!

Journey – ‘Separate Ways’ (1983)

70’li yılların başında kurulan ve 80’lerde adeta altın çağını yaşayan rock gruplarından biri olan Journey‘nin ‘Separate Ways’ şarkısı güne başlarken size ihtiyacınız olan enerjiyi direkt verecek.

Blondie – ‘Call Me’ (1980)

Dönemin new wave ve punk rock türünün öncü isimlerinden olan Blondie‘nin ‘Call Me’ şarkısı, aradan tam 42 yıl geçmiş olmasına karşın hala bir barda çaldığı zaman dinleyenleri gaza getiren sayılı parçalardan biri.

Hall & Oates – ‘Maneater’ (1982)

Daryl Hall ve John Oates ikilisinden oluşan Hall & Oates, 70’li yılların başında kurulmuş olsa da, 80’lerde rock ve soul müziği bir araya getirerek büyük çıkışlarını yapmış oldular. ‘Maneater’ de tam bu dönemde yayınladıkları şarkılardan biri.

Joan Jett & The Blackhearts – ‘Bad Reputation’ (1980)

Dönemin güçlü kadın vokallerinden Joan Jett grubu The Blackhearts’la birlikte 80’li yıllarda birçok hit parçaya imza attı. Öyle ki 1982 yılında ‘I Love Rock ‘n Roll’ şarkısı Billboard Hot 100 listesinde yedi hafta boyunca bir numarada kaldı. Ancak 1980’de yayınladıkları ‘Bad Reputation’ı ayrı bir seviyoruz.

Tears For Fears – ‘Shout’ (1985)

Bazı şarkılar vardır, çalmaya başladığı anda hep bir ağızdan söylenmeye başlar. İşte Tears For Fears‘ın 1985’te yayınladığı ‘Shout’ şarkısı tam da onlardan biri. O zaman hep birlikte söylüyoruz: “Shout, shout, let it all out / These are the things I can do without / Come on, I’m talking to you, come on”

Van Halen – ‘Jump’ (1984)

80’li yıllarda şarkılarıyla bütün dünyayı kasıp kavuran gruplardan biri olan Van Halen‘in ‘Jump’ parçası, o dönemin ruhunu ve enerjisini en güzel yansıtan örneklerden biri diyebiliriz.

 

Laura Branigan – ‘Self Control’ (1984)

Laura Branigan‘ın ‘Self Control’ şarkısı olmadan bu liste eksik kalırdı. 1984’te şarkıyla aynı ismi taşıyan albümünü yayınladığında, müzik listelerinde bir numaraya yerleşti ve günümüzde hala popülerliğini korumaya devam ediyor.

Bu arada tabii ki 80’li yıllara damgasını vuran Queen, David Bowie, AC/DC, Depeche Mode, Prince, Joy Division, The Smiths ve daha nice efsane sanatçı ve grubu unutmadık. Bir sonraki yazımızda onlara ayrı bir saygı duruşunda bulunuruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR