Ana SayfaHaberlerTroye Sivan'ı daha da yakından tanıyalım

Troye Sivan’ı daha da yakından tanıyalım

Troye Sivan yeni teklisi ‘Rush’ta odağına sadece eğlenceyi ve partilemeyi alıyor.

Beril TEKAY

YouTube’un son yirmi sene içerisinde, müzisyenler için görünür olmayı sağlama konusunda etkili bir platform olduğu aşikar. Bu isimlerden biri de Troye Sivan. Sivan, 2000’li yılların başında YouTube’da ürettiği içeriklerle popülerlik kazanan bir isim. 1995 yılında Güney Afrika’da doğan ve 2 yaşındayken ailesiyle birlikte Avustralya’ya taşınan Sivan, YouTuber kimliği dışında aynı zamanda şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu. YouTube’da oyunculuk ve şarkı söyleme yeteneklerini sergilediği içerikler üreten Troye Sivan, ilk EP’si “Dare to Dream”i 2007’de piyasa sürdü ve ardından geniş bir hayran kitlesine ulaşması da pek uzun sürmedi. Bu noktada, içten ve samimi şarkı sözlerinin, Sivan’ın özel bir takipçi kitlesine ulaşmasında büyük bir etkisinin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Troye Sivan, YouTube’da görünür olmaya başladığından beri eşcinsel olduğunu açık bir şekilde ifade eden ve müziğine de eşcinsel bir erkek olarak kendi yolcuğunu yansıtan bir müzisyen. Haliyle bu içten tutumu, insanın özdeşlik kurma ihtiyacıyla da birleşince Sivan, dinleyicisinde kolayca karşılık bulmayı başarıyor. Şarkı sözlerindeki genel tema, kuir bir birey olmaya ve bunun aşk, cinsellik ve kimlik deneyimleri konusunda nasıl şekillendiğine odaklanıyor. Aynı zamanda bu durumun, kendisinin önde gelen bir LGBT savunucusu olmasına yardımcı olduğunu da söyleyelim. Örneğin ‘Happy Little Pill’ şarkısında Troye Sivan, LGBT gençler arasındaki yalnızlık, depresyon ve uyuşturucu kullanımına değinirken ‘Heaven’ isimli şarkısının sözlerinde ise din açısından eşcinsel bir bireyin kabulü arasındaki mücadeleyi ve zorluğu irdeliyor.

Yeni teklisi ‘Rush’

Troye Sivan, son günlerde ise yeni çıkan teklisi ‘Rush’ ile gündemde. Ekim ayında piyasaya sürmeyi planladığı albümü “Something to Give Each Other”ın ilk teklisi olan ‘Rush’, akılda kalıcı hareketli bir sounda ve cüretkar sözlere sahip bir dans-pop parçası. Parçanın odağına partilemeyi alan sloganvari kısa ve net şarkı sözleriyle birlikte tezarühatvari vokaller birleşince şarkı bir yaz marşını andırıyor demek sanıyorum ki yerinde olacak. ‘Rush’, adının aksine bir süreliğine durmak ve yalnızca dans etmek isteyenler için küçük bir kaçış niteliğinde.

Ayrıca tekliye, Sergio Reis’in koreografisi ile oluşturulan ve Gordon von Steiner tarafından yönetilen ve şimdiden 2,5 milyon kişi tarafından tıklanan bir müzik videosu eşlik ediyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR