Rock gitaristlerinin gönlümüzdeki yeri bir başka. Bir rock şarkısının belkemiği bizi uçuşa geçiren riff’ler ve sololar değil de nedir? 

Tüm zamanların en iyi gitaristi kim? Elbette bu konu, müzik dünyasında yıllardır konuşuluyor ve muhtemelen de zevkler ve renkler mertebesinde bazı değişkenlikler gösteriyor. Ama bazı isimler, hemen her kaynakta aynı kalıyor. Pek çok müzisyen, gitarist, müzik eleştirmeni ve gazetecinin seçtiği bu listelerde adı geçen ünlü gitaristleri not aldık. Tüm zamanların en iyi rock gitaristlri hangileri derseniz, buyrun listemize… 

Jimi Hendrix 

James Marshall “Jimi” Hendrix Amerikalı rock gitaristi, şarkıcısı ve söz yazarıydı. Ana akım kariyeri sadece dört yıl sürdü, ama tarihin en etkili gitaristlerinden biri ve 20. yüzyılın en ünlü müzisyenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Rock and Roll Onur Listesi onu “rock müzik tarihindeki en büyük enstrümantalist” olarak tanımlıyor. Seattle, Washington’da doğan Hendrix, gitar çalmaya 15 yaşında başladı. Gitar çalışı üzerinde çok çalışılmış gibi değil, içinden böyle geliyormuş gibiydi. Herhangi bir müzik kitabından göremeyeceğiniz akorlarla çalabiliyordu. 18 Eylül 1970’te, Londra’da bir otelde ölü bulundu. Efsanesi bugün de yaşıyor.

Eric Clapton 

Lakabı “Slowhand” olan dünyaca ünlü İngiliz gitarist Eric Patrick Clapton The Yardbirds, Bluesbreakers, Cream, Blind Faith, Derek and Dominos gibi gruplarda çaldı. ‘Tears In Heaven’ isimli şarkısıyla 6 dalda Grammy ödülü kazandı. Eddie Van Halen onun için şöyle demişti: “Temelde beni etkileyen tek gitarist – onun gibi olmasam da. Onun çalımında, stilinde, havasında ve sesinde temel bir sadelik var. Yaptığı ve yapmakta olduğu her şey için ona saygı duyuyorum – ama bana ilham veren, bana bir gitar almamı sağlayan şey, erken dönem işleriydi. O sololardan bazılarını şimdi çalabilirim – beynime kalıcı olarak yerleştiler. Bu blues tabanlı ses, hala modern rock gitarının özüdür.”

Jimmy Page (Led Zeppelin) 

Led Zeppelin’in Jimmy Page’i hakkında şu sözler sık sık sarfediliyor: “Bir lider olarak nerede ne yapacağını iyi biliyor ve her zaman doğru olanı yapıyor.” Page birkaç ders alarak fakat çoğunlukla kendi kendine öğrenerek 13 yaşındayken gitar çalmaya başladı. İlk ilham aldığı müzisyenler arasında Elvis Presley için çalan rockabilly gitaristleri Scotty Moore ve James Burton vardı. Joe Perry onun hakkında şunları söylüyor: “Gitarın yapabileceklerine dair klişeleri nasıl aşacağına dair bir vizyonu vardı. Gitarı ‘The Song Remains the Same’de baştan sona takip ederseniz, farklı şekillerle değişir: daha yüksek, daha sessiz, daha yumuşak, tekrar daha yüksek. Şarkıları yazıyor, çalıyor, yapımcılığını yapıyordu.” Bu yüzden 77 yaşındaki müzisyen tüm zamanların en iyi gitaristlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Brian May 

Brian Harold May bir İngiliz müzisyen, şarkıcı, söz yazarı ve astrofizikçidir. O rock grubu Queen‘in baş gitaristi. Şarkıları arasında ‘We Will Rock You’, ‘Tie Your Mother Down’, ‘I Want It All’, ‘Fat Bottomed Girls’, ‘Flash, ‘Hammer to Fall’, ‘Save Me’ sayılabilir. May, daha önce Taylor‘la üniversitedeyken katıldığı Smile adlı grupta konser vermiş, baş şarkıcı Freddie Mercury ve davulcu Roger Taylor ile birlikte Queen‘in kurucularından biriydi. Guitar World’ün anketinin 1 numarasında olan Brian May şu cümlelerle tanımlanıyor: Brian, “Ton konusunda gerçek bir öncü ve tek bir notadan anında tanınabilen ender gitaristlerden biri.”

Eddie Van Halen 

Hollandalı müzisyen, gitar virtüözü Eddie Van Halen’ı 2020 yılında kaybettik. Efsane mertebesine yükselmiş olan Van Halen’i Pearl Jam‘den Mike McCready şöyle anlatıyor: “Onun gibi çalmaya çalıştım. Ama bunun altında Eddie’nin ruhu var. Hendrix gibi – onun yazdığı şeyleri çalabilirsiniz ama elde edemeyeceğiniz bir X faktörü var.” Eddie, 11 yaşında ağabeyi ile birlikte müzik yapmaya karar veriyor. Önce piyano başına geçiyor ama orada çok sıkılıyor. Daha sonra davulu deniyor. Ağabeyi de gitar çalmaya başlıyor. En sonunda da enstrümanları değiştirmeye karar veriyorlar çünkü Eddie’nin içinde yatan gerçek aşk gitar! Kanser nedeniyle kaybettiğimiz büyük ustayı özlemle anıyoruz. 

Keith Richards 

Keith Richards’ın stili genellikle “karanlık ve uğursuz” olarak tanımlanıyor ama bu durum da Mick Jagger’ın şarkı söylemesi için bir alan açıyor. Belki de Rolling Stones’un tarzını bu denklem iyi özetliyor. Richards’ın yalnız teknik olarak değil, duygusal olarak da şarkıyı hissettirdiği bir gerçek. Chuck Berry vakti zamanında Richards için nasıl bir ikon olmuşsa, Keith Richards da günümüzün pek çok gitaristi için önemli bir ikon. Yenilikçi ritimleriyle tanınan Keef; yüzlerce şarkı yazmış, 100 Büyük Gitarist Listesi ve Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en büyük 500 albümü listesinde de yer almış önemli bir gitarist. 

Chuck Berry 

Amerikalı müzisyen ve rock’n roll’a yön veren gitaristlerden biri olan Chuck Berry daha önce saksafon ve piyano çalıyordu. Berry 40’larda keşfettiği Les Paul model elektro gitarı keşfetmesiyle rock’n roll’u bugünlere taşıdı. 50’lerin sonunda ‘Sweet Little Sixteen’, ‘Johnny B Goode’, ‘Back’ın The USA’ gibi hitleriyle büyük başarı kazandı. 1985 yılında Grammy tarafından “Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görüldü ve 18 Mart 2017’de 90 yaşında öldü. John Lennon, onun hakkında şöyle demişti ki bu cümle Chuck Berry efsanesini anlatmaya yeter herhalde: “Rock’n roll’a baska bir isim verilmesi gerekse bu kesinlikle Chuck’n roll olurdu…” 

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ GİTARİSTLERİ 
 • BB King
 • Carlos Santana
 • Frank Zappa
 • Pete Townshend
 • George Harrison
 • Gary Moore
 • Jeff Beck
 • Stevie Ray Vaughan
 • Albert King
 • Joe Satriani
 • Steve Vai
 • Muddy Waters
 • Prince
Kaynaklar: Ranker, The Rolling Stone, Guitar World