Bir papağanı grubunuzun solisti yapmak aklınıza geldi mi mesela? Ya da iki Pitbull cinsi köpeğinizin havlamasını vokal olarak kaydetmek ister miydiniz? İşte tüyler ürperten gruplar.

Kabul ediyoruz, müzik yapmak aynı zamanda da şov yapmak ve bir şekilde dikkatleri çekerek rakiplerden sıyrılmak demek. Ama bazıları bu işi gerçekten abartmış. Bir papağanı grubunuzun solisti yapmak aklınıza geldi mi mesela? Ya da iki Pitbull cinsi köpeğinizin havlamasını vokal olarak kaydetmek ister miydiniz? Daha da ileri gidelim: Gerçek akıl hastalarının çıkardıkları sesler sizi ürpertir mi? Ya da bir zamanlar annesini öldürmüş bir solistin şarkılarını dinlerken acaba ne hissederdiniz? Bu örneklerimizin hepsi gerçek. İşte tüm zamanların tüylerinizi diken diken edecek en tuhaf 9 grubu. 

Gerçek akıl hastaları kullanıyorlardı: Stalaggh

Hollandalı ve Belçikalı black metal sahnelerinden müzisyenlerin bir araya gelmesiyle, bu grubu normların çok ötesine taşıyan şey, 2002 ile 2007 yılları arasında yayınlanan üç albümlerinde gerçek akıl hastalarını kullanmalarıydı! Nasıl yapıyorlardı derseniz, muhtemelen içlerinden biri gerçekten de bir akıl hastanesinde çalışıyordu. Müziklerinde karanlık bir umutsuzluğa sahip olma ana fikrini işleyen bu ekip bir şekilde izin almayı başarmıştı anlayacağınız. Bu sesleri dinlerken inanılmaz derecede rahatsız olacağınızı belirtelim. 

Annesini öldürmekten hüküm giymişti: NME 

Seattle çıkışlı punk-metal grubu NME’nin hikâyesinde oldukça ağır bazı detaylar var. Grubun solisti Kurt Struebing kendi annesini baltayla işlediği cinayetle öldürmekten hüküm giymişti. 1986 yılında o zamanlar 20 yaşında olan Struebing, bu cinayeti işlediğini de itiraf etmişti üstelik. Cezaevinden çıktıktan sonra grubu yeniden topladı. Ancak 2005’te köprüden atlayarak yaşamına son verdi. Müzik eleştirmenleri, NME’nin Unholy Death albümünün black metal dünyasında çığır açan bir kayıt olduğunu söylüyor. Trajik. 

Satanizm ve Şeytan Kilisesi’ni kuran adamın kızı burada: Radio Werewolf

80’lerin ortalarında Amerika’da Satanizm histerisinin zirvesi sırasında kurulan Radio Werewolf, büyük ölçüde vokalisti Zeena Schreck’in kötü şöhretinden dolayı bir zamanlar “dünyanın en tehlikeli grubu” olarak kabul edildi. Çünkü solisti, Satanizm’i ve Şeytan Kilisesi’ni kuran Amerikan okültist yazar Anton Lavey’in kızıydı. Grubun Nazi betimlemeleri, nekrofili, seri katiller ve gizemli kült ritüelleri gibi pek çok unsuru müziklerinde ve şovlarında kullanması dinleyicileri tedirgin etmişti. 

Parasını verin, dayağınızı yiyin: Bad Luck 13 Riot Extravaganza

ABD, Philadelphialı hardcore punk grubu Bad Luck 13 Riot Extravaganza’nın çok acayip bir hikâyesi var. Grup her sahne aldığında hem kendilerini hem seyircilerini yaralayacak derecede vahşi şovlarıyla ünlü. Kendileri buna “gerçek ve mutlak rock’n’roll kargaşası” diyor ama yaptıkları şeyler son derece pervasız ve tehlikeli. İnsanları nasıl bu kadar rahat yaralayabildikleri ve mekanların da bu tip bir şova nasıl izin verdikleri gerçekten kafamızı kurcalıyor. Ortalık toz duman, sandalyeler masalar havada uçuşuyor. 

Uzaydan geliyoruz, vallahi de billahi de uzaylıyız: Zolar X 

Tüm zamanların en tuhaf ekiplerinden biri de Zolar X. Kendileri uzaydan geldiklerini iddia ediyor ve bu anlamda iyi de çaba sarf ediyorlardı. Gümüş takım elbiseler, anten başlı uzaylılar gibi giyiniyor ve glam rock, punk rock ekolünden şarkılarıyla dikkat çekiyorlardı. Bir de kendi aralarında kendilerine ait bir yabancı dille konuşuyorlardı. Buna gerçekten çok inanmışlardı. Los Angeles’ın ilk glam rock grubu olan Zolar X 70’lerde çok ünlüydü. 

 

Sporlar yapıldı mı bakalım bu sabah: Village People

Ses mühendisi Tracy Coats bir sabah uyandı ve aklına gelen müthiş fikri hemen uygulamaya geçti. Tamamı sporculardan oluşan bir müzik grubu kurmak. Davulcu olarak bir boksörü, gitar ve bas gitarist olarak bir futbol ve beyzbol oyuncusunu, klavyeci olarak bir yarış arabası sürücüsünü ve solist olarak da bir karateciyi buldu ve All-Sports Band’i kurdu. Peki neden? İşte bu sorunun yanıtı yok. 

 

Bir papağanı solist yaptık ve bu konuda ciddiyiz: Hatebeak 

Blake Harrison ve Mark Sloan tarafından kurulan ve solistinin de gri bir papağan olan Waldo’nun olduğu Amerikalı death metal grubu Hatebeak tüm zamanların en acayip ekiplerinden biri. Şarkılarında Waldo ara sıra çığlıklar atıyor ve muhtemelen yem istiyor. Ya da biraz sevgi. Belki biraz nefret? Bilemiyoruz. Bugüne kadar 4 albüm yayınlayan ekip, “Kuşa işkence etmemek için” hiç turneye çıkmamış. Ya da sahne aldıklarında kuş kaçmasın diye de düşünmüş olabilirler. Kimbilir kuş ne düşündü!

Havlıyorsam bir sebebi var: Caninus 

Sadece bir kuşun solist olduğu grup mu ilginç diye düşünüyorsanız sizi hemen Caninus ile tanıştıralım. Bir deathgrind grubu olan Caninus’un iki solisti var. Basil ve Budgie. İkisi de dişi pitbull köpekleriydi. Grubun geri kalanı da gitarist Justin Brannan, Rachel Rosen, davulcu Colin Thundercurry’den oluşuyordu. Basil ve Budgie ölünce grup dağıldı. Muhtemelen de rapçi Pitbull sonrasında müzik dünyasına atılmıştır. 

Robot da olsa insan insandır: Compressorhead

2007 ve 2012 yılları arasında her bir üyesi geri dönüştürülmüş metalden yapılmış enstrümantal bir robot grubumuz vardı: Compressorhead. Gerçek enstrümanlar çalıyorlar, Motorhead, AC/DC, Pantera ve Ramones’ten şarkılar söylüyorlardı. 4 şarkıdan sonra kendilerine bir vokalist edinmek için bir kampanya başlattılar ama ne yazık ki istedikleri parayı toplayamadılar. Fingers, Stickboy ve Bones, sizin kıymetinizi bilemedik bizi affedin…

Grubun çoğu üyesi artık aramızda değil: Honolulu Mountain Daffodils

Dinlerken tüylerimizin gerçekten de ürperdiği bir grup, indie rock ekibi Honolulu Mountain Daffodils. 80’lerin ortasında kurulan bu ekibin üyelerinin çoğu bir şekilde yaşama veda etti. İngiliz topluluk; gitarist Joachim Pimento (Adrian Borland), gitarist ve klavyeci Zoe Zettner, gitarist vokalist Lord Sulaco, gitarist perküsyonist Daiquiri J. Wright, gitarist Franklin Silverheels ve bas gitarist Smoky Alvaro’dan oluşuyordu. Sulaco ve Wright alkolizmden hayatlarını kaybederken, Borland 1999’da akıl hastalığı sonucu intihar etti. 

 

Kaynak: Loudersound