Yeni nesil müzisyen ve gruplar artık hiçbir kalıba sığmadan, sınırlarını tamamen kendilerinin belirlediği müzikleri icra ediyor. Onları ele geçiren bu özgür ruh, şüphesiz ki dinleyicinin de dikkatli kulaklarından kaçmıyor.

Bazısı İngilizce söylüyor, bazısı ise sadece enstrümanların gücünden yararlanıyor. Çoğunlukla da yerli dokunuşların dışında, yüzleri daha dünyaya dönük şarkılar kaydediyorlar. İşte ilk dinlediğinizde Türk olduklarına inanamayacağınız, 2020 içinde de yeni üretimler yapmış, birbirinden yetenekli 7 grup ve müzisyen…

Captain Kubar 
Elektronik

Ekran Resmi 2020 05 14 11.42.27

Trap, reggae, elektronik, caz gibi türler arasında usul usul gezinen bir sanatçı, Captain Kubar. Prodüktör, besteci ve multi-enstrumantalist Emre Tuncel’in projesi olan Captain Kubar kendini “ziyaret ettiği her gezegende yeni müzikal maceralar peşinde koşan bir gemi kaptanı” olarak tanımlıyor. 2018’de Space Camels, 2019’da Hyperspace Travelling adında albümleri de olan Captain Kubar bu yıl Planet Pop adında 7 şarkılık bir EP yayınladı. Planet Pop’la aslında bugüne kadar olan tarzından oldukça farklı bir uca savruldu. Elektronik dans müzikle post punk öğelerini birbirine harmanlayan sanatçının yeni albümündeki tüm şarkılar oldukça başarılı. 

Make Mama Proud 
Rock 

mmp header e1578029394478

Rock dünyasının ihtiyacı olan taze kan, Make Mama Proud’un zerkettiği şarkılarla damarlarınızda akabilir. Stoner rock ve garage seven ve şu sıralar kesinlikle bir hava almaya ihtiyacı olan bizler için bulunmaz bir Hint kumaşı olan Make Mama Proud, pencereleri titreten riff’leriyle gürültüyü kulaklarımıza bir nakış gibi işliyor. Gitarda Deniz Yurtdaş ve Ekin Çimren, davulda Parham A.G, bas gitar ve vokalde Kerem Çınar’dan oluşan ekip, 2018’de kuruldu. 2019’da kendi isimlerini taşıyan bir albüm yayınladılar. 2020’de ise “Filthy Lexy” adında yeni bir single’ı dinleyiciyle paylaşan ekip metal ve blues seven rock dinleyicilerini de avucunun içine alıyor ve derin bir nefes aldırıyor. 

Strider
Rock

Ekran Resmi 2020 05 14 11.46.29

Ankara çıkışlı olan heavy psych beşlisi Strider, 2015’te kuruldu ve ilk EP’leri Ironie 2018’de yayınlandı. İki yıllık bir aranın ardından bu yıl onlara iki şarkılık Them Doomed Roads Side-A adını verdiklerini ikinci EP’leyle tekrar kavuştuk. Bu EP’lerini inatçı ve yorgunluk nedir bilmez Ankara underground ailesine armağan ettiklerini söylüyorlar. Cayır cayır yanan şarkıları, güçlü vokalleriyle özellikle 2000’ler rock etkilerini özleyenler için kesinlikle kaçmaz bir grup.

Mind Shifter 
Elektronik

Ekran Resmi 2020 05 14 11.48.46

Orhan Yılmaz’ın 2012’de başlattığı bir solo proje olarak hayata geçen Mind Shifter, 2013’te Meriç Erseçgen’in bas gitara gelmesiyle bir grup halini aldı. Kurban ve Athena gibi ekiplerden tanıdığımız Burak Gürpınar’ın da dahil olduğu topluluk, synth pop, dreamwave ve synthwave olarak tanımlanabilecek müzikler üretiyor. Bugüne kadar Sonar İstanbul, One Love gibi festivallerde ve pek çok ünlü mekanda da canlı performanslarıyla alkış topladılar. Grup bu yıl içinde şubat ayında Everything is Now adını verdiği 9 yeni şarkıdan oluşan bir albüm de yayınladı. 

Deer From Space
Rock

Ekran Resmi 2020 05 14 11.50.10

Stoner rock dünyasını sallayan, şarkılarıyla gönlümüzde ayrı bir pencere açan İstanbul çıkışlı Deer From Space; Berzan Önen, Uğur Onatkut, Serkan Özgen, Mehmet Engin, Burçin Gülbahar’dan oluşan kadrosuyla göz kamaştırıyor. 2016’da yayınladıkları ilk EP’leriyle dikkatleri çeken topluluk, bu yılın şubat ayında da Escape adını verdikleri yeni albümlerini yayınladı. Oturaklı, dengeli bir rock sound’u içinde hikayelerini anlatan Deer From Space, tabii ki yer yer isyan bayrağını çekmeyi de ihmal etmiyor. 

Oğuz Kont
Enstrumantal 

Ekran Resmi 2020 05 14 11.51.40

Oğuz Kont aslında müzik kariyerine Yüzyüzeyken Konuşuruz’da davul çalarak başladı. Bazen de Yok Öyle Kararlı Şeyler grubunda çaldı. 2015’te The Flabbies adını verdiği kendi grubunu kurdu. Bir albüm, bir EP ve iki single yayınladıktan sonra, Kont solo olarak kariyerine devam etmeyi seçti. 2020’de ilk single’ı “Lost in Kyoto”yu yayınladı. Kont, enstrumantal şarkıların dream pop ve ambiance esinitleri taşıdığını söylüyor. İlk single’ı “Lost in Kyoto” ise gözlerinizi kapattığınızda kendinizi kocaman bir kiraz çiçeği ağacı altında hissettiren, akışına kendinizi kaptırdığınız çok iyi bir şarkı. 

Develer 
Enstrumantal 

2019 yılının mart ayında kurulan Develer, farklı müzikal elementlerden besleniyor. Etnik unsurların yanı sıra caz, fussion, ambient, koral müzikler gibi alternatifleri müziklerinde kullanan ekip, “Feveran” adındaki ilk single’larını 11 Nisan’da dinleyicisiyle paylaşmıştı. “Bosporion” adındaki EP’lerini de 16 Mayıs’ta yayınladı.