Ana SayfacazTürkçe caz'da yeni bir soluk: Esra Kayıkçı

Türkçe caz’da yeni bir soluk: Esra Kayıkçı

Türkçe caz müziğinin yeni ve yetenekli seslerinden Esra Kayıkçı, iki şarkıdan oluşan EP’si Kelebek Orkide‘yle derin ve huzur veren bir nefes aldırıyor.

Yerli caz sahnesinin dinlendirici seslerinden Esra Kayıkçı’nın “Kelebek Orkide” ve “Sağım Solum Yokluğun” parçalarını içeren EP’si yayınlandı. “Sağım Solum Yokluğun” için Emre Durmaz’ın yönetmenliğinde çekilen klip ise ilgi gördü.

https://www.youtube.com/watch?v=uer5eL10o7Q

ESRA KAYIKÇI KİMDİR?

1999 yılında müzik teorisi ve gitar eğitimine başladı. 2002-2006 yılları arasında Trakya Üniversitesi Arkeoloji bölümünde okudu. 2003-2006 yılları arasında İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Allianoi kurtarma kazısında görev aldı. 2008 yılında Allianoi’nin sular altında kalmaması için sözleri Nilay Yılmaz’a, müziği kendisine ait olan Su Perisi Şarkısı’nı besteledi. Su Perisi Şarkısı, Allianoi’ye Mektuplar adlı kitapla birlikte CD olarak yayınlandı.

2016’da Angelique Kidjo’nun jüri başkanı olduğu Montrö Caz Vokal Yarışması’nda yarı finalist olarak sahne aldı. 2016’da aranjörlüğünü ve müzik direktörlüğünü Ercüment Orkut’un üstlendiği, sözlerini Mehmet Karadağ ile yazdıkları kendi bestelerinden oluşan ilk albümü Bozgun Hatıra’yı Kabak&Lin Record etiketi ile yayınladı.

2017’de Mike Stern, Randy Brecker ve Lenny White’ın jüri üyeliği yaptığı Made in NY Jazz Yarışması’nda solo vokal kategorisinde birinci oldu ve Tribeca Performing Arts Center’da sahne aldı. 2018’de Antik Dönem’de Kadın ve Müzik başlıklı tezini yazarak Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Yüksek Lisans Programından mezun oldu. Nail Yavuzoğlu şefliğindeki CRR Caz Orkestrası’nda kontrbasçı olarak yer almaktadır.  

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR