Ana SayfaMüzikTürkçe müziğin akıldan çıkmayan gitar melodileri

Türkçe müziğin akıldan çıkmayan gitar melodileri

Duyulduğu an içinde yer aldığı şarkının tamamının kafamızda dönmesine sebep olan o akıllardan çıkmayan gitar motiflerini bilirsiniz. O zaman haydi Türkçe müzik tarihinden akıllara kazınmış gitar melodilerine dönüp hep birlikte biraz eğlenelim!

Bazen sadece arkaya arkaya basılmış iki ya da üç nota bile bütün bir şarkıyı, o şarkının dünyasını ve onlara bağlı anıları canlandırmaya yeter. Kimisi vokalin yolunu izler, kimisi tüm şarkının en hatırlanan tınılarıyla başrol olur. Tüm dünyadan gitar motifleriyle öne çıkmış yüzlerce hit şarkıyı düşününce bizim coğrafyamızın unutulmaz gitar riff’lerini/motiflerini de analım istedik. Birçok örnekle çoğaltılabilecek bu başlık altında müzik tarihimizin akıldan çıkmayan meşhur gitar melodilerinden bir seçki derledik. Her bir sanatçıdan bir örnek alma kısıtlamasıyla hazırlayarak çeşitliliği olabildiğince arttırmaya çalışsak da siz burada yer alamamış favorilerinizle listeyi genişletebilirsiniz.

Duman – ‘Bu Akşam’

Elbette yalnızca birkaç kere tekrar edilen akılda kalıcı basit bir gitar satırından ibaret değil… Böylesi bir başlık altında birden fazla örnekle dahil olabilecek Duman’ın 2002 tarihli büyük hit’i ‘Bu Akşam’ adeta tek başına gitar melodisiyle bile tüm şarkıyı bir stadyuma söylettirebilecek bir marş niteliğinde.

Kayıtta icra eden gitarist: Kaan Tangöze

Barış Manço – ‘Kara Sevda’

Popüler Türkçe müziğin en büyük efsanelerinden Barış Manço‘nun unutulmaz şarkılarla dolu kariyerinin geç dönem hit’lerinden ‘Kara Sevda’ duyulduğunda yerinde durabilme imkanı vermeyen enerjisiyle gitaristler için de çalması oldukça eğlenceli bir motif.

Kayıtta icra eden gitarist: Bahadır Akkuzu

mor ve ötesi – ‘Bir Derdim Var’

‘Cambaz’, ‘Uyan’ ya da ‘Deli’… Hangi mor ve ötesi şarkısı böyle bir başlık altında tek başına yer alamaz ki? Ancak her sanatçıdan bir örnek dahil etmeli bir düzende tercihimizi ‘Bir Derdim Var’dan yana kullandık. Şarkının açılışını yapan ikonik gitar motifi aynı zamanda geciktirme (delay) pedalının en güzel kullanımlarından biri olarak hafızalarımızdaki yerini koruyor.

Kayıtta icra eden gitarist: Kerem Özyeğen

Tarkan – ‘Ölürüm Sana’

Genellikle elektro gitarın kullanım alanlarının başında Tarkan şarkıları gelmez, biliyoruz. Ama 90’lı yıllarda dünyadaki rock müzik fırtınasının esintilerine bolca rastladığımız Türkçe pop örnekleri içinde yine en vurucu ve akılda kalıcı kullanım Tarkan’dan ‘Ölürüm Sana’ ile gelmişti.

Kayıtta icra eden gitarist: Erdem Sökmen

Kurban – ‘Yalan Dostum’

2000’ler Türkçe rock müziğin bir diğer efsanesi Kurban’ın henüz ilk albümlerinde ortalığı sallayan şarkılarından ‘Yalan’ın ilk saniyesinden itibaren gitara eşlik etmemek mümkün mü?

Kayıtta icra eden gitarist: Deniz Yılmaz & Özgür Kankaynar

Erkin Koray – ‘Seni Her Gördüğümde’

Müzik tarihimizin en taklit edilemez ustalarından efsane Erkin Koray’ın da birden fazla eseri bu listeye girebilir kuşkusuz. Ancak ‘Seni Her Gördüğümde’nin prolog görevi gören gitar melodisiyle açılışını ve nakarat geçişlerindeki flick’lerini en unutulmazlar arasında anıyoruz.

Kayıtta icra eden gitarist: Erkin Koray

Malt – ‘Deprem’

Üçnoktabir ve Cenk Durmazel‘in bir araya gelerek kurduğu Malt 2006 çıkışlı şarkıları ‘Deprem’ ile ortalığı tam anlamıyla sallamıştı. Bas gitar kanalını da burada anmamız gereken şarkı gitar motifiyle de akıllara kazınıyordu.

Kayıtta icra eden gitarist: Barış Ertunç

Mavi Işıklar – ‘İyi Düşün Taşın’

1960’lı yılların sörf gitar tonunu geleneksel Türk popüler halk müziğiyle sentezleyen ‘İyi Düşün Taşın’ ile efsane gruplarımızdan Mavi Işıklar’ı da listemizde ağırlıyoruz.

Kayıtta icra eden gitarist: Cihat Günaydın

Tünay Akdeniz ve Grup Çığrışım – ‘Salak’

1970’li yılların ortasında Tünay Akdeniz ve Grup Çığrışım bir araya gelip funk’tan henüz kökleri yeni atılmış punk müziğe dek birçok tarzı içine sığdırdıkları ‘Salak’ ile yenilikçi bir gitar kullanımını en akılda kalıcı şekilde sunmuşlardı.

Kayıtta icra eden gitarist: Tünay Akdeniz & Kenan Yavuz

Yavuz Çetin – ‘Yaşamak İstemem’

Türkçe rock müzik sahnesinde bugün hala gitar deyince gözümüzün önündeki sahnede ilk beliren isimlerden Yavuz Çetin en unutulmaz şarkılarından ‘Yaşamak İstemem’i yalnızca vokaliyle değil aynı zamanda wah pedalıyla da seslendiriyordu.

Kayıtta icra eden gitarist: Yavuz Çetin

Athena – ‘Serseri Mayın’

Ülkemizde ska ritim gitarın en ünlü örneklerini sergileyen Athena da diskografilerinde akılda kalıcı sayısız gitar motifine sahip. Ama bir şekilde bir tercih yapıp ‘Serseri Mayın’ın sörf gitar tarzını uygulayan unutulmaz melodisini bu listeye dahil etmeliydik.

Kayıtta icra eden gitarist: Hakan Özoğuz & Gökhan Özoğuz

MFÖ – ‘Sakın Gelme’

Pop müziğimizin efsane üçlüsü Mazhar Fuat Özkan, yazdıkları onlarca popüler şarkıda unutulmaz gitar melodileri de bıraktılar arkalarında. ’Sakın Gelme’ arkadan kısık sesle gelen bir zurna sesinin eşlik ettiği tematik gitar motifi de akıldan çıkacak gibi değil.

Kayıtta icra eden gitarist: Fuat Güner

Nev – ‘Sükut-u Hayal’

2000’li yılları düşününce gitar hit’leri bakımından da bir zenginliğe sahip olduğumuzu fark ediyoruz. Nev’in bir dönem her yerde çalan şarkısı ’Sükut-u Hayal’ de bu listenin tarz genişliğine çeşitlilik katıyor.

Kayıtta icra eden gitarist: Nev

Moğollar – ‘Bir Şey Yapmalı’

Anadolu rock müziğin efsane grubu Moğollar’ın marşa dönüşen politik hicvi ‘Bir Şey Yapmalı’ akıldan çıkmayan gitar melodisinin dışında grubun tüm müzik tarzını da özetleyen bir tarzı barındırıyor.

Kayıtta icra eden gitarist: Cahit Berkay

Nazan Öncel – ‘Ben Sokak Kızıyım’

Türkçe pop müziğin en büyük efsanelerinden Nazan Öncel de 1990’lı yıllarda elektro gitarı sıkça kullanan isimlerden biriydi. ‘Ben Sokak Kızıyım’ın yüksek distorsiyon ve temiz tonu birbiriyle uyum içinde kullanan gitarlarını da bir şekilde anmak gerekiyordu.

Kayıtta icra eden gitarist: Alper Erinç

Kuşkusuz ki daha birçok örnekle uzayabilecek bu listeyi evde siz de kendi favori gitar melodilerinizi ekleyerek genişletebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR