Tek şarkılık liste başarıları, global deyişiyle “one-hit-wonder”lar hemen her dönemde, her müzik türünde karşımıza çıkıyor. Bu deyim tam anlamıyla tek bir şarkıyla liste başarısı kazanan, geniş kitlelere yayılan ancak daha sonraki şarkılarıyla o başarıya ulaşamamış müzisyen ve gruplar için kullanılıyor. İşte Türkçe müzik tarihinin olay yaratmış ve sonra tarihin tozlu sayfalarında yerini almış “tek atımlık” şarkıları…

FATİH ERDEMCİ- BEN ÖLMEDEN ÖNCE

Söz yazarı, besteci ve mimar olan Fatih Erdemci’yi “9’da 9” adında bir toplama albümde keşfetmiştik. 1998 yılında yayınlanan “Ben Ölmeden Önce” şarkısının kazandığı büyük başarı sonrası “Yaşamak Zor” adında bir albüm yayınlayan Erdemci, bu albümden “Suçum Değil”le de alkış topladı. “Suçum Değil” 1994’te Yonca Kocadağ tarafından “İtirazım Var” adıyla söylenmişti. Ama “Suçum Değil” bir “Ben Ölmeden Önce” olamadı. Fatih Erdemci bu albümden sonra sağlık sorunları nedeniyle müziği bıraktı. Yıllar sonra, 2017’de “Kapılar” adında bir albüm daha yayınladı ama beklenen başarıyı elde edemedi.

TÜZMEN- SON RÜYA

Tüzmen’in 1996 yılında yayınladığı “T1” albümünde yer alan bir şarkıydı, “Son Rüya”. Cenk Eroğlu’na ait olan “Son Rüya” Tüzmen’in yorumuyla zamanının ötesinde bir eser olarak dinleyiciler tarafından tescillendi. Bu şarkının geri vokallerinde Şebnem Ferah, gitarında Cenk Eroğlu ve bas gitarında da eski Volvox elemanı Ebru Eroğlu yer alıyordu. Siyasetçi Kürşad Tüzmen’in kardeşi olan Tüzmen daha sonra birkaç single daha kaydetti. Ama hiçbiri “Son Rüya”nın başarısını yakalayamadı. 

MURAT KEKİLLİ- BU AKŞAM ÖLÜRÜM

Adana doğumlu olan müzisyen Murat Kekilli, aslında “Bu Akşam Ölürüm”ü 1994 yılında Murat ve Yolcular grubuyla birlikte kaydettiği “Vay Be! Eşek Gözlüm” albümünde çalmıştı. Ancak plak şirketiyle anlaşamadı ve aynı şarkıyı farklı bir düzenlemeyle 1999 yılında bir kez daha yayınladı. İşte şarkı o yıl, deyim yerindeyse gerçek anlamda “patladı”. Şarkı sonrasında 17 intihar vakası olduğu iddiaları alevlenince o dönem ana haber bülteni sunan Reha Muhtar’ın “Tekili midir Kekili midir, insanlara örnek ol” diyerek Murat Kekilli’ye verdiği tarihi ayar da unutulmadı elbette. Murat Kekilli, sonrasında albüm kaydetmeye devam etti ama 2013’ten beri yeni bir albüm yayınlamadı.

ZAFER PEKER- DİYEMEDİM

Benzer bir durum da Hakan Peker’in ağabeyi Zafer Peker’in başına gelmişti. Peker’in “Diyemedim” şarkısını radyoda istek yapan genç bir kızın canlı yayında intihar etttiği iddiası şarkıyı bir anda gündeme oturtmuştu. 1992-1993 döneminin en çok dinlenen şarkılarından biri olan “Diyemedim”, Zafer Peker’in adını hafızalara kazıdı. Peker sonra “Sensiz Sabah Olmuyor”la da hatrı sayılır bir başarı kazandı. En son albümünü 2005’te yayınlayan Peker, 2017’de bir single yayınladı. Ama “Diyemedim”in koparttığı fırtına aynı görkemiyle bir daha tekrarlanmadı. 

TARIK- OF DELİ GÖNÜL

2000’li yıllarda televizyon ekranlarını etkisi altına alan “Biri Bizi Gözetliyor” serisinin ilk yarışmacılarından biriydi, Tarık Ata Şimşek. BBG evinden başka hiçbir şeyin konuşulmadığı o yıllarda elinde gitarıyla sürekli “Of Deli Gönül” şarkısını söyler, ev ahalisini dans ettirirdi. Tarık BBG evinden çıkar çıkmaz stüdyoya girdi, 2001’de ilk albümünü yayınladı. BBG’nin de gazıyla “Of Deli Gönül” bir süre daha dinlendi. Ama sonra Tarık da şarkı da unutuldu. Tarık single’lar yayınlamayı sürdürüyor. “Of Deli Gönül” de bizim için “Aaa evet neydi bu şarkı?” dediğimiz şarkılar içinde yerini alıyor.

TUĞÇE SAN- NEREDESİN

Yayınlandığı 1996 yılında elektronik müzik dünyası için çok şeyler vaadediyordu, Tuğçe San. Klibinde yılanlarla birlikte dans etmiş, “yılanlı kadın” olarak tanınmaya başlamıştı bile. Albümü de hiç fena sayılmazdı, “Güneşten Sıcak” ve “Tuğçe San geliyoooor!” diye kulaklara yapışan “Ha ha ha” gibi şarkıları oldukça iyi hitlerdi. Ancak Tuğçe San bu şarkıdan sonra bir daha ortalarda görünmedi. Yıllar sonra onun ABD’ye yerleştiğini ve bir güzellik salonu açtığını öğrendik. Keşke müziği bırakmasaydı dediğimiz Tuğçe San şarkıları, aradan geçen onca yıla rağmen bugün bile en kaliteli elektronik Türkçe şarkılar içinde gösterilebilir. 

İREM- HAYALET SEVGİLİM

Nereden çıktığını, nasıl bu kadar patırtı koparttığını hiç anlayamadığımız bir eserdi, “Hayalet Sevgilim.” İrem Yağcı’nın seslendirdiği şarkı, 2006’da internette yayıldı ve ardından TV ekranlarında da bol bol döndü durdu. İrem bu şarkıdan sonra birkaç deneme daha yaptı ama hiçbiri “Hayalet Sevgilim”in başarısını yakalayamadı. İrem de asıl mesleği olan avukatlığa geri döndü ve müzik yapmayı bıraktı. Bir zamanların fenomeni şimdi evli ve bir kız çocuğu var. “Hayalet Sevgilim” ise internetin karanlık dehlizlerinden her çıktığında hafızalarımızda tatlı bir meltem gibi eser. 

ÖYKÜ BERK- EVLERİNİN ÖNÜ BOYALI DİREK

Öykü ve Berk adında ikiz kardeşlerin flamenkoyla sosladığı “Evlerinin Önü Boyalı Direk” türküsü bir gün biz ne olduğunu anlayamadan büyük şöhrete kavuştu. Küçük bir odada, pembe bir duvarın önünde çekilen video viral oldu ve 2008 senesini kasıp kavurdu. İkizler o sene “Kısmet” adında bir albüm de yayınladı. Ancak sonra iki kardeş yollarını ayırdı ve kariyerlerine solo olarak devam etme kararı aldı. Öykü Gürman müzik çalışmalarının yanı sıra oyunculuk da yapıyor. Berk Gürman da solo albümlerine devam ediyor. Ancak iki kardeşin bir daha hiçbir şarkısı bir “Boyalı Direk” olmadı. 

RENGİN- ALDATILDIK

90’larda Sezen Aksu tarafından müzik dünyasına kazandırılmış olan yeteneklerden biri de Rengin’di. Tam adıyla Didar Rengin Özsekban Öngören… Rengin söz ve müziği Sezen Aksu’ya, düzenlemesi Atilla Özdemiroğlu’na ait “Aldatıldık” şarkısıyla kaliteli Türkçe pop kulvarında hızlı bir yükselişe geçmişti. Ancak yıllar geçti, Rengin’den bir daha ses çıkmadı. Müzik defterini kapatan Rengin, eski basketbolcu, basketbol antrenörü Tolga Öngören’le evlendi ve bir kızı oldu. Güzelliği, enerjisi ve akıp gıden sesiyle keşke kendini bizden mahrum bırakmasaydı. “Aldatıldık” şarkısı yakın zamanda, 2017 yapımı “Aile Arasında” filmi ile tekrar gündeme geldi.