Türkçe pop 2021 yılında nihayet üzerindeki ölü toprağını attı ve birbirinden yetenekli yeni pop sanatçıları listelerimize girmeye başladı bile.

Kimisi sıradışı kostümler ve altyapılarla pop müziğe tamamen başka bir boyut açarken, kimisi de tanıdık ve güvenli yollarda kendi üsluplarına göre ilerlemeyi tercih ediyor. Yani, arabeske eğilimli pop şarkıları yapanlar da var, funk tınıları kullanarak sınırlarını genişletenler de. Aslında 2021’de pop müzik tam da böyle bir şey, hemen her janrada olduğu gibi kurallar esnek, onlar içlerinden ne geliyorsa o yoldan yürüyorlar. Bugün yaptıkları stili başka bir şarkılarında değiştirebiliyorlar, mesela. Huzurlarınızda bu yıl içinde yıldızları parlamış genç yetenekler içinden seçtiklerimiz… 

Susel 

Susel, 2021’in en dikkat çeken isimlerinden biri. Tam adı Susel Ateş. 1999 yılında İstanbul’da doğdu. 7 yaşında hayatını şarkıcı olarak geçirmek istediğine karar verdi. Beyonce ve Michael Jackson konserleri izleyerek büyüdüğü için dansa büyük bir ilgisi oluştu. Lady Gaga, Pink ve Rihanna gibi ekolleri örnek alıyor. Lise yıllarında rock müzikle ilgilendi. Lisenin ilk yılını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünde okudu ve ikinci senesinde müzik bölümüne geçti. Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi mezunu olan Susel çello çalıyor ve ilerde şarkılarında çelloyu da kullanabileceğini söylüyor. Universal Müzik Türkiye çatısı altında şarkılarını yayınlayan Susel’in “Gitmiştin Baktığımda”, “Bak Yine”, “Özledim” gibi şarkıları pop çıtasını yükseklere taşıyacak cinsten. 

SUSEL

Hakan Kalgıdım

Yerli pop müziğin şüphesiz en renkli çıkışlarından biri Hakan Kalgıdım yaptı. Alanya doğumlu olan Hakan’ın babası da müzisyen. En büyük hayali kendi müziğini yapan bir sanatçı olmaktı. Mimar olarak mezun olduktan sonra İstanbul’da çeşitli koro ve gruplarda solist olarak yer aldı. Ünlü klasik opera sanatçılarından şan eğitimi aldı ve bir yıl boyunca bir müzik akademisinde caz vokal eğitimi aldı. Amatör gruplarda şarkı söylerken kendi şarkılarını yazmaya ve demolar kaydetmeye başladı. Ardından 2020 yılında ilk single’ını çıkararak profesyonel müzik kariyerine başladı. Hakan’ın ince sesi kulakları yakalayan cinsten. “Queer” kimliğini açıkça telaffuz etmesi alkışları hak ediyor. Ve bu kimlikten beslendiğini de belirtiyor. Kliplerinde sıradışı kostümler giyiyor, farklı kimliklere bürünüyor. Hakan’ın son single’ı “Sevgilim”, bunun yanı sıra “Derin Hatıra” ve “Dökünce Gül Dikenlerini” de şimdiye kadar yayınladığı şarkıları.

Ragıb Narin 

Arap bir anne ve Türk babadan doğmuş Antakyalı bir pop yıldızı, Ragıb Narin. Sosyal platformlarda seslendirdiği kendi besteleriyle bir adım öne çıktı. Ragıb; “Sevda Çiçeği”, “Gecekondu”, “Mavi”, “Gel Diyemem” “Menekşem” ve “Mucize” gibi single’larıyla son iki yıldır müzik yapıyor. 2021 de onun parladığı yıl oldu. 1996 yılında dünyaya gelen genç şarkıcı geçmiş senelerde profesyonel olarak futbol oynamış. Futbol kariyerini sonlandırdıktan sonra, çocuk yaşlardan itibaren ilgi duyduğu söz yazarlığını bir adım daha ileri taşımış ve müzik dünyasına single çalışması ile giriş yapmaya karar vermiş. Bu yıl yayınladığı son single’ “Mucize”, YouTube’da 1,5 milyona yaklaşan bir izlenme elde etti. Yakışıklı müzisyen, Mustafa Sandal – Yalın çizgisinde ilerliyor. 

Burak Duman 

Burak Duman’a sahnelerden aşina olan pek çok dinleyicisi var. İstanbul sahneleri onu Adam grubu ile tanıdı. Buğulu sesi ve gitarıyla ses rengi biraz Kaan Tangöze’yi hatta yer yer Müslüm Gürses’i andırıyor. Burak 1979 Balıkesir doğumlu. Sıkı bir Metallica, Bon Jovi ve Kurt Cobain hayranıyken, MSM’de okuduğu Hafif Batı Müziği de gönlünde büyük yer etti. Müzikal ruhunu farklı stillerle harmanlayan Burak Duman, Türk pop ve rock müziğinin efsane eserlerini kendine has yorumuyla sahneye uyarlıyor. Pop müziğin biraz daha rock’a dönen yüzü diyebiliriz aslında Burak için. O buna “indie pop” demeyi tercih ediyor. Buray şarkılarını seviyorsanız, Burak Duman’ı da kesinlikle seveceksiniz. Özellikle “Aşkın Izdırabı”, “Aşk Başıma Vurdu” ve “Beni Bana Bırak” dinlemeniz gereken şarkıları içinde. 

Bilge Su 

Türkçe pop bu sene nihayet kadın seslere bol bol yer verdi. Bilge Su, pürüzsüz sesiyle bu alanın en gelecek vaadeden isimlerinden biri. 1997’de ailenin tek çocuğu olarak Bursa’da doğdu. Şu an Bilgi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi öğrencisi olarak eğitim hayatına devam ediyor. Okulun ilk yıllarından itibaren müzikal etkinliklerde yer aldı. Müzik becerilerini geliştirmek için ortaokulda piyano eğitimi almaya başladı. Şan eğitimi aldığı sırada Süheyla Yengi’nin teşvikiyle müzik hayatını profesyonel bir seviyeye taşımak için adımlarını attı. İlk single’ı “Yaralı” dikkatleri çekti. “Yol Uzun”, “Yanamam” gibi şarkıları da benzerlerinden sıyrıldı. 

Tuğçe Haşimoğlu 

Sakin, huzur veren ve rahatlatan bir ses rengi var Tuğçe Haşimoğlu’nun. Aslen Konyalı olan Tuğçe Haşimoğlu 1989 doğumlu. Tuğçe henüz 8 yaşındayken müzik eğitimi almaya başlamış. Daha sonraki süreçte de müzikten hiç kopmamış ve 14 yaşındayken de profesyonel anlamda müzik eğitimi almaya devam etmiş. Edirne Güzel Sanatlar Lisesi’nde eğitim gören Tuğçe Haşimoğlu, üniversite eğitimini de müzik öğretmenliği üzerine tamamlamış.  Hem iyi bir müzisyen hem de iyi bir söz yazarı olan Tuğçe Haşimoğlu, aynı zamanda müzik eğitmenliği de yapıyor. “Dön Bana”, “Ben Artık Yokum”, “Geceler Kapkara Zülmet” gibi şarkılarıyla oldukça iyi yorumlar alan Tuğçe’nin son şarkısı “Yorgun Argın.” 

Özge Ürer 

Şehirli bir sound’u olan Özge Ürer de bu yılın en iyi çıkışını yapan isimlerinden biri oldu. Bass beat, synth wave, old school trip hop, electronica & retro pop gibi pek çok öğeyi şarkılarında kullanan Özge’nin dinamik stili ve enerjisi dinleyenleri kendine çekiyor. Özellikle haziran ayında yayınladığı “Kara Bela” 90’ların Europop dönemini anımsatan çekici bir şarkı. Özge Ürer farklı gruplarla ve bireysel olarak yurtiçi ve yurtdışında festivallere katıldı, Türkiye’nin önde gelen sahnelerinde konserler verdi. 2019’da vokali ve şarkı yazarı olduğu reggae grubu Good Vibes ile Özgür Ol EP’sini yayınladı. Çağrı Sinci, Genjah, Da Frogg gibi isimlerle çalıştı. Sanatçı şimdilerde son albümü Urbanist üzerine çalışıyor.