Ana SayfapopTürkçe pop'ta yeni bir soluk: Berkay Altunyay ve "Zor Mu?"

Türkçe pop’ta yeni bir soluk: Berkay Altunyay ve “Zor Mu?”

Türkçe pop müziğin 22 yaşındaki yeni yeteneklerinden Berkay Altunyay “Zor Mu” isimli single’ı ile dinleyiciye bir dönüşüm hikayesi anlatıyor.

Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan şarkının ilk bölümünde, karakterin işlediği küçük hataların yol açtığı geri dönülmez sonuçları ve beraberinde gelen içsel sorgulamasını anlatıyor. Şarkının ikinci bölümünde ise şarkının ana karakteri kendisiyle bir bağ kurarak geçmişteki konuları geride bıraktığını ima ediyor. Şarkının nakarat ve son kısmında ise artık kendinden emin ve kararlı bir karakter ön plana çıkıyor.

berkay altunyay pop2

Sözü ve bestesi Berkay Altunyay’a ait olan şarkıda öne çıkan hikayeleştirme, Turhan Daştan’ın yönetmenliğinde çekilen klipte de devam ederek izleyicileri görsel bir yolculuğa çıkarıyor. Karakterler üç aşamalı bir yolculuktan geçerek, başarı yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Birinci karakter sanatçının “Ben ne anladım bu işten’’ gibi duygusal şarkılarını ifade ederken, ikinci karakter “Zor Mu’’ ile kendiyle alakalı sorunları dile getiren bir tarzı yansıtıyor. Üçüncü karakter ise sanatçının henüz yayınlamadığı daha alışılmadık, daha karşıt şarkıları yansıtıyor.

BERKAY ALTUNYAY KİMDİR?

Berkay Altunyay, 1999 yılında Ankara’da doğmuştur. Henüz daha iki yaşındayken ailesinin müziğe olan ilgisi sayesinde müzik ile tanışmış ve bu ilgisini Türk sanat müziği parçalarına eşlik ederek göstermiştir. İlk müzik aleti 5 yaşındayken doğum günü hediyesi olarak kendisine aldırdığı bir darbuka olan Berkay, 8 yaşlarında ise gitar eğitimi almaya başlamıştır. Bu süreçte şarkı ve beste yapma konusunda denemelere başlamış ve şarkı söyleme tutkusunun farkına varmıştır. Ailesinden de büyük bir destek gören Berkay, 16-17 yaşlarında müzik prodüksiyonu ve vokal kaydı konusunda kendini geliştirmeye karar vermiş ve biriktirdiği harçlıklarından evinde küçük bir stüdyo kurmuştur. 19 yaşında ise ilk şarkısı olan “Beni Bi’ Gör Artık”ı üniversitede bir ders arasında eğlence amaçlı yazmış ve şarkıyı evinde kaydedip bağımsız olarak yayınladıktan sonra beklediğinden çok daha fazla ilgi görmüştür. Bu ilgi karşısında motivasyonu daha da artan Berkay, çok kısa bir süre içinde ikinci şarkısını da besteleyerek yayınlamıştır. Farklı müzik türlerine hakim olup ve bu türleri harmanlayıp kendi tarzını da ekleyerek ortaya hibrit eserler çıkarmaktadır. Bu yolda ilerlerken, kendine özgü tarzını müzik piyasasında kolaylıkla ayırt edilebilen bir hale getirmeyi hedeflemektedir.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR