Artık birlikte değiller ve ne yazık ki elimizde sadece eski şarkıları kaldı. İşte rock dünyasının dağılmış ama asla unutulmamış ekipleri…

2000’li yıllar Türkçe rock müzikte gerçek anlamda altın bir dönem yaşanıyordu. Ardı ardına düzenlenen rock festivalleri, birbirinden kaliteli albümler, sayısı her gün artan rock grupları derken, gitarın gücü kulaklarımızın derinlerine kadar işliyordu. Fırtınanın gelişi 1999’da ilk şarkılarını yayınlamaya başlayan topluluklarla fark edildi. 2000’lerin ortasına gelindiğinde ise Türkçe rock müzik, birbirinden kıymetli şarkılarla örülmüş bir okyanustu adeta… Günümüz müzik dünyasında artık daha alternatif ve rap ağırlıklı şarkılar ön plana çıksa da, o dönemin grup ve şarkılarını hafızalarımızdan asla silemedik. Sevdiğimiz grupların dağıldıkları haberini aldık, albümlerine nadir bulunan bir element gibi sahip çıktık. İşte dağılmalarına rağmen kalbimizde yer etmiş en unutulmaz Türk rock grupları…

9KURBAN 

kurban

İlk albümleri Kurban’ı 1999 yılında yayınladıklarında henüz Türkçe rock müziğin malum patlaması gerçekleşmiş değildi. “Yalan dostum aşk diye bir şey yok!” cümlesi dönemin gençliğinin diline pelesenk olmuştu. Sadece bu şarkı değil, Kurban Türkçe rock tarihinin gelmiş geçmiş en iyi şarkılarına imza attı: “Sorma”, “İnsanlar”, “Yine”, “Güneş”, “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” bunlardan bazıları. Kurban, Metallica’nın alt grubu olarak çaldı, sayısız konser verdi. 2004’te Sert/Ters, 2005’te İnsanlar, 2010’da Sahip adında albümler yayınladı. 

Sonrasında single’larla devam eden ekip 2019 yılında “Gülümse” adında bir şarkı kaydettiler ancak solist Deniz Yılmaz ani bir kararla bu şarkıyı yayınlamama kararı aldı. Hiçbir zaman dağıldıkları yönünde resmi bir açıklama yapılmasa da, Kurban’ın artık aktif bir ekip olmadıkları aşikar. Kurban’ın halen onları unutmayan ve birleşmelerini bekleyen büyük bir fan kitlesi var. 

Şimdi ne yapıyorlar? 

Grubun solisti Deniz Yılmaz, 2016’da Mane adında bir ekiple çaldı ancak daha sonrasında müziği bıraktı. Davulcu Burak Gürpınar, Athena’nın yanı sıra kendi stüdyosu PÜR’de kayıt yapmaya devam ediyor. Gürpınar, bir süre önce Mind Shifter’dan da ayrıldı. Kerem Tüzün, Borusan Sanat’ta prodüksiyon sorumlusu olarak çalışıyor. Özgür Kankaynar da solo projelerine devam ediyor. 

Gidenin ardından bakma
Düşme peşine
Kimden ne fayda gördün ki
Niye bu çile
Kurban olam uyan artık
Dön özüne

Sorma, 1999

 

 

Dikkat! Hayko Cepkin, konserlerinde halen Kurban’a selam ederek “Sorma”yı seslendiriyor.

8MALT 

Bir proje grubu olarak bir araya gelen Malt, Cenk Durmazel’in solisti olduğu bir ekip olarak 2006 yılında bir araya geldi. Kendi Adını Taşıyan İlk Albüm’den yayınlanan ilk single “Deprem”, “Aşkın Gözü” ve Erdem Uygan’ın klibinde rol aldığı “Gol” eğlenceli, hayatı sorgulayan şarkılardı. Malt şarkılarının aslında tamamı ironik şarkı sözleriyle sert ve enerjik bir sound’a sahipti. Malt daha sonra yayınladığı Arıza albümünden de “Olmaz”, “Doldur”, “Neanderthal” gibi birbirinden başarılı şarkılara imza attı. Grubun Nilüfer’in 25 Düet albümündeki “Ara Sıra Bazı Bazı” cover’ı da büyük ilgi gördü. Malt’ın son çalışması 2014 yılında yayınladıkları “Merkezde Araç Yok Arkadaşlar” single’ı oldu. Grup 2016 yılında dağıldı. 

Şimdi ne yapıyorlar?

Cenk Durmazel, “Müebbet Muhabbet”in YouTube kanalının yanı sıra solo olarak kariyerine devam ediyor. En son “Katı Sıvı Toz” adında bir şarkı yayınladı. Bas gitarist Cenk Turanlı Kes ve Ceza ile çalışıyor. Gitarist Barış Ertunç Fatma Turgut’la birlikte çalıyor, onu en son Lila’nın “Kalp” şarkısının klibinde gördük. Malt’tan ilk zamanlarında ayrılan davulcu Güray Gürsoy ise görsel efektler yapıyor.

Hayatıma asma bir kat yaptım
Yeni bir aşk bir de çekyat kattım
Tam mutlu olurum burda derken
Üç nokta bire bile dayanamadı, tepeme yıkıldı

Deprem, 2006

Dikkat! Malt’ın “Deprem” şarkısında geçen “Üç nokta bir’e bile dayanamadı” ifadesinin Üçnoktabir grubuna bir gönderme olduğu rivayet ediliyor.

7SAKİN 

1999 yılında kurulan indie rock grubu Sakin, önce küçük küçük besteler yapan kendi halinde Ankaralı bir gruptu. Zaman içinde kadrosu değişen ve İstanbul’da Babylon, Manhattan gibi önemli mekanlarda sahne alan Sakin, Barışarock gibi festivallerde de çaldı. Dönemin en güçlü platformlarından olan MySpace’e koydukları şarkılarıyla internette de ilgi gören topluluk, 2008 yılında Hayat adını verdikleri bir albüm yayınladı. Bu albümde onlara Mor ve Ötesi’nden Kerem Kabadayı da eşlik etmişti. Ne yazık ki bu albüm, Sakin’in ilk ve tek albümü olarak kaldı. Albümde yer alan “Edepsiz Komedya”, “Denek Hayatım”, “Yağmur Güncesi” gibi şarkılar Türkçe rock dünyasının en unutulmaz şarkıları arasında yerini aldı. Sakin, son olarak “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” filminin soundtrack’ini hazırladı. 2011 yılında grup dağıldığını açıkladı.

Şimdi ne yapıyorlar? 

Onur Özdemir Sakin dağıldıktan sonra pop sularına geçerek ONURR adıyla şarkılar yapmaya devam ediyor. Bas gitarist Cenker Kökten en son “Abluka”nın ses tasarımını yaptı. Davulcu Soner Özışık ise kariyerine mimar olarak devam ediyor.

Gözlerin ya vardı aklımda
Biz çoktan unuttuk dünya dediklerini
Aşk bir kaza dedin bizse sağ kurtulduk
Bugün senin günün onu da mahvettin

Edepsiz Komedya, 2008
 

Dikkat! Onurr, Sakin’in 2010 yılında Ghetto’da çaldığı “Sentetik Akustik” konserinin hiç yayınlanmamış kayıtlarını YouTube kanalında paylaştı.

6110 

“Bitti mi söyleyeceklerin? Yıllarca biriktirdiklerin!” Devamı kulaklarınızda çalmaya devam ediyorsa, tamam, siz de 110’un o çok katmanlı müzik dönemlerine yetişmişsiniz demektir. Grup Candan Tezel ve Ozan Yılmaz tarafından 2003’te kuruldu. Hem rock hem de elektronik sayılabilecek enerjik bir müzik icra eden ekibe daha sonra Burak Yerebakan ve Mehmet Uludağ da dahil oldu. 2005 yılında ilk albümleri Atomların Harika Dünyası’nı yayınladı. Grubun “Bitti Mi?”, “Özledim Seni”, “Gitme”, “Geri Dönme” gibi şarkıları ilgi gördü. İkinci albümleri Kontrol’ü 2007’de yayınladılar. Rock’n Coke, Rock İstanbul gibi önemli festivallerde çaldılar. 110, son albümleri Sıfır’ı USB bellekte yayınladı. 2010 yılında 110.biz adlı forum fan formatında işleyen bir sözlük projesine imza attı. Ancak grup 2013’te yollarını ayırdıklarını açıkladı.

Şimdi ne yapıyorlar? 

Grubun solisti Candan Tezel solo çalışmalarına devam ediyor. Ozan Yılmaz da Sertab Erener’le müzik çalışmalarına ve ev stüdyosunda kayıtlarına devam ediyor. Uzun zamandır Los Angeles’ta yaşayan Burak Yerebakan kendi girişimi olan The Wakeful Room’da dünyanın dört bir yanından müzisyen ve sanatçılara danışmanlık veriyor. Mehmet Uludağ ise ENBE Orkestrası’yla çalışmalarına devam ediyor ve solo çalışmalarına hazırlanıyor.

Söyleyecek çok sözüm vardı
Hepsi yarım kaldı
Neler ummuştum hayattan
Elimde ne kaldı
Kırılan kalbim miydi yoksa
Karnımdaki bu sancıyla
Küflenmiş ruhum unutmadı
Unutmadı seni hala

Özledim Seni, 2005
 

Dikkat! 110, adını Taksim-Kadıköy otobüs hattından almıştır. 

5ÜÇNOKTABİR 

Barda filminin soundtrack’inde yer alan “Dediler Ki”yle büyük bir patlama yaşayan Üçnoktabir, 2002 yılında kuruldu. Bir süre düzenli olarak Beyoğlu’nun en önemli mekanlarından Mojo’da sahne aldılar. 2004’te Pink’in ön grubu olarak sahneye çıktılar. Pek çok üniversite konserinde çaldılar. Barış Ertunç, Cenk Turanlı ve Mehmet Demirdelen’den oluşan ekibe solist Melis Danişmend katıldı. Grubun 2007 yılında yayınlanmış Sabaha Karşı adında bir albümü var. Bu albümde “Değişmem”, “Ölmeden Ünlü Olursam” gibi şarkılarıyla da dikkat çektiler. 2009’da ise yaşadıkları fikir ayrılıklarının gruba ve arkadaşlıklarına zarar verdiği gerekçesiyle yollarını ayırdılar. 

Şimdi ne yapıyorlar? 

Solist Melis Danişmend, o zamandan beri kariyerine solo olarak devam ediyor. Danişmend’in Ve Ev adındaki son albümü 2016’da yayınlandı. Danişmend, gazeteciliğe de devam ediyor. Mehmet Demirdelen Malt, Teoman, Kes ve Duman’la çalıştı. 

Dediler ki hayat güzel eğriyi doğruyu bilenler
Dediler ki umut sürer,insanları seversen eğer
Dediler ki hayat kısa eğer mutluluklar olmazsa 
Dediler ki kalmaz yanına yaptıklarin bu dünyada
İyiler kazanır kötülükler kazınır dediler.
Mutlu olmak için mutlu etmek yeter dediler

Dediler Ki, 2006
 

Dikkat! Üçnoktabir’in cover yaptıkları dönem isimleri Spitney Beers idi. Hatta Pink’in konserinden önce grubun adını çok beğendiği için onları ön grup olarak seçtiği söylenir.

4SEKSENDÖRT 

Vokalist Tuna Velibaşoğlu, gitarist Arif Erdem Ocak, bas gitarist Okan Özen ve baterist Serter Karadeniz’den oluşan grup, 1999’da kuruldu ve 2005’te ilk stüdyo albümü Seksendört ile tanındı. Grubun 2005 yılında yayınladığı “Ölürüm Hasretinle” şarkısı Türkiye çapında büyük bir başarı elde etti. Grup 2008’de K.G.B, 2011’de Akıyor Zaman, 2012’de ise Hande Yener’le birlikte bir remix albümü yaptı. Ekip 2020’de dağıldıklarını açıkladı. 

Şimdi ne yapıyorlar? 

Aynı zamanda bir seslendirme sanatçısı olan solist Tuna Velibaşoğlu, solo kariyerine devam ediyor. Son olarak “Unutma Sakın Beni” adında bir single yayınladı. Arif Erdem Ocak AEO adlı projesinin yanı sıra elektronik folk projesi Nardughan, Nasip Kısmet Band ve Büyük Ağaç projelerinde müzik yapmaya devam ediyor. Okan Özen ses mühendisliği, miks ve mastering çalışmalarını sürdürürken, Serter Karadeniz de Kentmen grubunda vokal yapıyor.

Geceler uykusuz, geçer oldu, ömrümde
Anılar birer birer, batırır hançeri kalbime
Kaderimde bu da mı vardı?
Sevdiğimi başkalarıyla
Göreceksem eğer kör olsun bu gözler
Görmeyeyim bir daha

Ölürüm Hasretinle, 2005
 

Dikkat! Seksendört’ün “Ölürüm Hasretinle” şarkısı, yayınlandığı dönemin en çok indirilen şarkıları içinde yer almıştı. 

3BADEM 

1995’te kurulan pop rock grubu Badem de ne yazık ki dağılan ekiplerden biri oldu. 5 kişilik grup; vokal, piyano ve gitarda Mustafa Kemal Öztürk, vokal, gitar ve perküsyonda Barış Bahçeci, bas gitarda Doğaç Başaran, gitar, banjo, mandolin ve vokalde Mert Özdemir, davul ve perküsyonda Emre Yıldız’dan oluşuyordu. Badem, Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü’nde kurulmuştu ve adını üyelerinin isimlerinin baş harflerinden almaktaydı. 

Badem, 2005 yılında kendi isimlerini taşıyan ilk albümleriyle dinleyiciyi selamladı. Sonrasında S’onsuz (2008), 3B (2010) ve Badem ve Konukları (2012) albümleri geldi. “Sen Ağlama”, “Ala Gözlerini Sevdiğim Dilber”, “Badem Ağacı”, “Sensiz Kalacak Bu Şehir” ve “Kalpsiz” gibi şarkılarıyla büyük beğeni topladı. Şarkı sözlerinde Karacaoğlan ve Aziz Nesin’in etkileri görülen Badem, sayısız konser verdi ve en popüler ekiplerden biri oldu. 

2Şimdi ne yapıyorlar? 

Mustafa Kemal Öztürk solo çalışmalarını sürdürüyor. Barış Bahçeci’nin Bahçeci Yapım ve Mırmır Yapım adında iki şirketi var, ayrıca 4 Vokal’le de çalışmalarına devam ediyor. Londra’da yaşayan Doğaç Başaran müzik geçmişini akademik seviyede gerçekleştirdiği elektrik elektronik mühendisliği eğitimiyle birleştirerek müzik sektöründe çalışmayı sürdürüyor. Emre Yıldız Çekirdek Kadro, Suit Up, Pamela, Bilge Nihan, Ceren Gündoğdu ve Serhat Kılıç’la çalışıyor. Mert Özdemir ise hem inşaat mühendisi hem de amatör olarak müzikle ilgilenmeye devam ediyor. 

Sen ağlama
Bir damla gözyaşın yeter
Sen üzülme gülüm
Gamzende güllerin biter
Yollarıma taş koysalar döneceğim
Gözlerinden yaşlarını

Sen Ağlama, 2005
 

Dikkat! Badem’in bir dönem pek çok klibinde düzenli olarak rol almış olan model, Özge Ulusoy’du.

1BU EKİPLERİ DE UNUTMADIK 

Dorian
Çilekeş 
Dandadadan 
Buz
Kreş
Pickpocket