Bazı cover’lar da orijinal halini bile unutturacak kadar ünlü oluyorlar. İşte Türkçe rock sahnesinde çıtayı arşa kadar yükselten en iyi 9 cover.

Türkçe rock dünyasının önde gelen pek çok grubu ve müzisyeni, kendi şarkılarının yanı sıra mutlaka repertuarlarına birkaç cover ekliyor. Elektro gitarların, davulların coşkusuyla bildiğimiz şarkılar sakin kimliklerinden sıyrılıp birdenbire isyanın, yalnızlığın sesi olabiliyor, haliyle de rock seven kulakların en sevdiği hallerine dönüşebiliyorlar. İşte Türkçe rock dünyasının unutulmaz 9 cover şarkısı.

Teoman- Uykusuz Her Gece

Sahne performansıyla ayakta alkışladığımız Teoman, 1996’dan beri kendi şarkılarını yazıp söylüyor ama ara sıra sevdiği şarkıları da coverlıyor elbette. Bunlardan muhtemelen en popüler olanı, Ajda Pekkan’ın ünlü “Uykusuz Her Gece” şarkısı. Teoman’ın 2000 yılında Onyedi albümünde yer verdiği “Uykusuz Her Gece” onunla o kadar özdeşleşti ki, bazı kaynaklarda şarkı “Teoman’ın şarkısı” olarak geçiyor. Oysa orijinali 1983 yılında Ajda tarafından seslendirilmişti. 

Kurban- Sarı Çizmeli Mehmet Ağa  

Türk pop müziğinde Barış Manço’nun yeri çok başka. Şarkılarındaki hikâye anlatıcılığı, zengin tasvirler, müthiş deneysel izler derken, Manço’nun etkisi altına girmeyen az müzisyen vardır herhalde. Kurban, kariyerlerinin doruklarında oldukları 2000’lerde Manço’nun ünlü “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” şarkısını öyle bir coverlamıştı ki, bu versiyon Kurban’ın kendi şarkılarını bile kimi zaman gölgede bırakmıştı. Orijinali 1977 yılında oluşturulan bu şarkının Kurban cover’ı grubun 2004 tarihli Ters / Sert albümünde yer aldı. Bu arada “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” Türkçe’de kimliği belirsiz, anonim kişiler için kullanılıyor. Yani İngilizce’deki “John Smith” gibi, bu kişinin kim olduğu bilinmiyor. 

Duman- Her Şeyi Yak 

Bugüne kadar kuyruğu hep dik tutarak gelmiş, en güzide rock grubumuz Duman’a nazar boncukları takmalıyız. Elemanlarının tamamı solo albümler yapsa da, Duman olmaktan vazgeçmeyen ekip, Sezen Aksu’nun 1991 tarihli Gülümse albümünde yer alan “Her Şeyi Yak”la büyük bir patlama yaşamıştı. Bu şarkı o kadar sevildi ki, Duman 2002 yılında yayınlanan Belki Alışman Lazım albümleriyle rock dünyasının zirvesine çıktı. O zamanlar her önüne gelen Sezen Aksu şarkısı söylemiyordu, tabii. Duman dinleyicisinin “Ğaşk için ölmeli ğaşk o zaman ğğğğaşkkk” diye eşlik ettiği “Her Şeyi Yak” orijinalinden daha güçlü bir cover. Muhtemelen Sezen Aksu da bize hak verecektir.

mor ve ötesi- Sevda Çiçeği 

Fikret Kızılok’un 1983 yılında yayınladığı Zaman Zaman albümünde yer alan “Sevda Çiçeği” şarkısını Mor ve Ötesi 2004 yılında yayınladıkları Dünya Yalan Söylüyor albümlerinde coverlamıştı. Bu yorumla kulaklarımıza kazınmış ve kalbimize taht kurmuş olan “Sevda Çiçeği”nin klibiyle ilgili ilginç bilgiler verelim. Mor ve Ötesi bu klipte ayçiçekleri olan sahnede bölümü tutturabilmek için şarkıyı 10 kat yavaş çalmış. Gece planları ise iki kat hızlı çalınmış. Klibi izlerken grup üyelerinin ne kadar genç olduklarına da dikkat! 

Kurtalan Ekspres ft. Hayko Cepkin- Yeni Bir Gün 

Hayko Cepkin cover konusunda usta bir müzisyen. Aslında iyi cover yapabiliyor olmanın ne kadar zor olduğunu ve cover yaparak büyük bir risk aldığının farkında. Hayko, bildiğimiz o şarkıları bir hayli bozuyor. Ama bunu yaparken şarkının özünü, lezzetini yerinde bırakıyor. Yorumladığı şarkının orijinal versiyonuyla bir alakası gerçekten de olmuyor. Ancak o şarkıya “Hayko Cepkin stili” içine öyle iyi yerleşiyor ki, bir anda “Bu şarkı nasıl bu kadar güzel bu hale gelmiş?” diyorsunuz. Hayko şarkıyı tamamen kendine benzetiyor yani! Hayko Cepkin’in cover’larını biliyoruz, hatta Beni Büyüten Şarkılar Vol.1 adında bir cover albümü de var. Ancak bizim rock listemizde onu alkışladığımız şarkısı “Yeni Bir Gün” coverı. Belki de Kurtalan Ekspres’le birlikte kimyaları çok tuttuğu için… “Tatlı dostum Ayşe Teyze, emekli Salih öğretmen…” Barış Manço’nun ünlü eseri, Hayko dilinden bize geçiyor. Şarkının arasında bir de “Anlıyorsun Değil Mi?” var. 

Adamlar- Küçüğüm 

Uzun zaman kendilerinden haber alınamayan Adamlar’ın 2021’deki hamlesi Sezen Aksu klasiği “Küçüğüm” oldu. Tabii bu yeni bir şarkı bekleyen hayranlar için bir hayal kırıklığı oldu, kabul. Ama üzerimizden bu hüzün buhranlarını atalım ve cover’a odaklanalım. Adamlar, bugüne kadar onlardan pek de duymaya alışık olmadığımız bir şey yaptı aslında. Yani onlar da büyük bir risk aldılar. Kendi tarzlarından oldukça uzak olan “Küçüğüm” zamanla değerlenecek, kıymeti bilinecek bir cover. Rock duruşlarının yanı sıra elektronik esintileri de kullanarak aslında daha da ileri gidebileceklerinin sinyallerini verdi Adamlar. Bu şarkıyı aslında bir proje için hazırlamış olduklarını ve proje iptal olunca da yayınlamaya karar verdiklerini biliyoruz. O halde, kulaklarımızı biraz daha açalım ve Adamlar’ın “Küçüğüm” cover’ına selam edelim! 

Can Gox- Severek Ayrılanlar 

Can Gox sahnelerin efendisi, rock ve blues dünyasının en iyi seslerinden biri. Hemen her dinleyicisi onun şarkıları yalnızca söylemekle kalmadığını, şarkıyı yaşadığını biliyor. Gox’un bildik şarkı ve türküleri kendi tarzında yorumlaması doyumsuz bir müzik zevki yaşatıyor insana. Üstelik onun cover için seçtiği şarkıların sınırı da yok. Bakınız, bu yıl yayınladığı Ayna şarkısı “Severek Ayrılanlar”. 90’larda bir pop şarkısı olarak çıkan “Severek Ayrılanlar” Gox’un yorumuyla bambaşka bir hale gelmiş. Ciğerler yanıyor, gözler doluyor, eskilere gidiliyor, o rüzgarın şiddeti yanaklarımıza vuruyor. Gox’un hemen her cover’ında bu duyguları yeniden yaşamak çok keyifli. 

maNga- Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile

2019 yılında yayınlanan Fikret Şeneş şarkıları – Kimler Geldi Kimler Geçti Vol.1 kapsamında Ajda Pekkan’la özdeşleşmiş “Haykıracak Nefesim kalmasa Bile” maNga yorumuyla karşımıza çıkmıştı. “Haykıracak Nefesim” sözleri Fikret Şeneş tarafından yazılırken bestesi Jean-Pierre Lang, Boris Bergman ve François Bernheim tarafından yapılan ünlü bir şarkı. Fransız şarkıcı Noëlle Cordier’nin “Mon coeur pour te garder” (1977) şarkısının bir aranjmanı. Bu şarkıyı bugüne kadar Ferdi Özbeğen, Pınar Aylin, Ziynet Sali gibi isimler seslendirdi. Ama şarkıya rock ruhunu üfleyen ilk grup maNga oldu. 

Kolpa- Böyle Ayrılık Olmaz 

Ethem Adnan Ergil’in 90’lara damgasını vurmuş şarkısı “Böyle Ayrılık Olmaz”ı kimler seslendirmedi ki? Nilüfer, Ferdi Özbeğen, Zeki Müren, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Müslüm Gürses… Ama bu şarkıyı rock dünyasına kazandıran ekip Kolpa oldu. Kolpa’nın 2010 yılında yayınlanan “Böyle Ayrılık Olmaz” o dönemki genç neslin de radarına girmiş, ayrılıklar sonrası dinlenen milli marşlardan biri haline gelmişti. Kolpa’nın yorumlamasıyla büyük hüzün rüzgarlarından ziyade dinleyenlerin içinde isyan duyguları uyandıran “Böyle Ayrılık Olmaz” da Türkçe rock’ın en iyi coverlarından biri oldu.