İsimlerini “Halimiz Duman” şarkılarından alan Duman’ın Türkçe rock tarihinde yeri müstesna sayısız hit şarkısı var. Aralarından 8 tanesini seçtik. 

Duman vokalde Kaan Tangöze, gitarda Batuhan Mutlugil, bas gitarda Ari Barokas ve davulda Mehmet Demirdelen’den oluşuyor.  90’lı yılların başında müzik hayatına atılan vokal Kaan Tangöze, öğrenim görmek amacıyla gittiği Seattle’da müzik hayatına devam etti ve Türkiye’de çıkarmak istediği albüm için parçalar hazırladı. Tangöze, Ari Barokas ve Yakup Trana’dan oluşan Türkiye’deki grubu Mad Madame ile Seattle ve Los Angeles’ta yayınlanan toplama albümlerde yer aldı. Türkiye’ye döndüğünde Blue Blues Band’de çalan Batuhan Mutlugil’i Mad Madame grubuna dahil etti ve 1999’da Duman kurulmuş oldu. Ancak Yakup Trana bu gruba dahil olmadı. İlk kadroda davulda Alen Konakoğlu yer alıyordu. Sonrasında ekibe Cengiz Baysal dahil oldu. Baysal’ın 2016’da ayrılmasıyla son kadroda davulda Mehmet Demirdelen yer alıyor. 

Köprüaltı 

Duman’ın 1999 yılında yayınlanmış olan, Eski Köprünün Altında albümünde yer alan ilk şarkı. “Köprüaltı” burada, Galata Köprüsü’nün altında olan bar ve meyhaneleri simgeliyor. Dikkat! Bu şarkı dinleyende eşlik edip bağırma ve hatta haykırma isteği uyandırıyor. Murad Akad yönetmenliğinde çekilen klibinde ise Kaan Tangöze’nin o dönem büyük bir aşk yaşadığı ve kendisine “balım” diye seslendiği model Ahu Paşakay yer alıyor. 

 

Her Şeyi Yak

Orijinali Sezen Aksu’ya ait olan bu şarkı, Duman’ın geniş kitleler tarafından bilinmesini sağlayan en önemli coverlardan biri oldu. Yunan besteci Mikroutsikos’a ait olan bu şarkı, Sezen Aksu’nun Gülümse albümünde yer almış ve 90’lara damga vurmuştu. Duman, 2002 yılında yayınladığı Belki Alışman Lazım albümünde yorumlamıştı “Her Şeyi Yak”ı. Bu şarkı için Duman fanları “Bizim için aşk diye bir şey yok, olsa olsa ‘ğakşk’tır o” yorumunda bulunur! 

 

Bal 

Bu şarkının Duman tarihinde ne yazık ki kötü bir anısı var. 1995 yılında Türkiye Güzeli seçilen Ahu Paşakay, Duman solisti Kaan Tangöze ile inişli çıkışlı büyük bir aşk yaşıyor. “Haberin Yok Ölüyorum”, “Köprüaltı”, “Senin Gibi”, “Oje” ,”Kırmış Kalbini” gibi şarkılar, Kaan’ın Ahu için kaleme aldığı şarkılar olarak söylenir. Kemancı Bar’da Duman’ın sahne aldığı bir gece, Kaan “Bal” şarkısını söylerken Ahu Paşakay’ın intihar ettiği haberi geliyor. Tangöze uzun bir süre evden çıkmıyor, büyük bir depresyon yaşıyor. Ve bir daha bu şarkıyı söylemiyor. Tek sefere mahsus bir istisna dışında: Bir konserinde seyircinin çok ısrar etmesi üzerine, seyircilere arkasını dönerek, ağlayarak bu şarkıyı seslendiriyor. 

 

Senden Daha Güzel

Duman’ın duble olarak yayınladığı iki albüm olan Duman I ve Duman II, 2009’da yayınlandığında dinleyicileri çok heyecanlandırmıştı. İki albüm, iki çıkış şarkısı olan “Senden Daha Güzel” ve “Dibine Kadar”la yayınlanmıştı. “Senden Daha Güzel” bir adım daha öne çıktı. İlk dinleyişte çok sarmayan ancak birkaç dinlemede hemen kulağı ele geçiren sade ve güçlü bir şarkıydı, “Senden Daha Güzel.” Bu şarkıyı Anadolu Efes basketbol takımı, taraftarı için de söylemişti. 

Öyle Dertli 

Söz ve müziği gitarist Batuhan Mutlugil’e ait olan bu şarkı, Duman’ın 2013’te yayınlanan Darmaduman albümünde yer alıyor. Grubun ustalık eseri olarak nitelendirilen bu şarkının klibi de şarkının kendisi kadar dikkat çekmişti. Mezbahada çekilen klipte, barbar insanlar bir boğayı kovalıyor ve insanoğlunun hayvanlara çektirdiği zulüm gözler önüne seriliyordu. 

 

Ah 

Grubun Belki Alışman Lazım albümlerinde yer alan en güçlü şarkılarından biri. Batuhan Mutlugil ve Kaan Tangöze imzası taşıyan “Ah”ı Nejat İşler de yorumlamıştı. Bu şarkının, 2001 yılında aramızdan ayrılan müzisyen Yavuz Çetin için yazıldığı söylenir. Tabii gerçekten de öyle mi, bilmiyoruz. Acıyı, ıstırabı, öfkeyi, üzüntüyü, kederi, feryadı ifade eden “Ah”, bu şarkıya tam anlamıyla oturmuş ve tüm bu duyguları da şarkının içinde hissettirmiştir. “Ah” aynı zamanda beddua anlamına da geliyor. 

 

Seni Kendime Sakladım

2005 yılında yayınlanan aynı isimli Duman albümünde yer alan “Seni Kendime Sakladım”, tıpkı albümdeki gibi iyi altyapılara ve kulakları şenlendiren gitar perküsyonlarına sahip bir şarkı. Yer yer “Köprüaltı” şarkısına benzetilen bu şarkı, grubun tarihçesinde önemli bir yer tutuyor. “Kim ne derse desin lan!” cümlesinin bir şarkıya bu kadar yakışabileceğini kim düşünürdü ki? Bu şarkının klibinin dinleyiciler tarafından pek benimsenmediğini de not düşelim. 

 

Bu Akşam

Duman konserlerinin vazgeçilmez şarkısı. Belki de grubun diskografisindeki en çok istek alan şarkı. “Kendime geldim geleli dostlar…” diye başlayan bu şarkının melodisini duyar duymaz devam ettiriyoruz değil mi? İşte bu da bize yıllar geçse de, marş kıvamındaki güçlü bir şarkının etkisini yitirmediğini gösteriyor.

BU ŞARKILARI DA UNUTMADIK 

  • Haberin Yok Ölüyorum
  • Sor Bana Pişman Mıyım
  • En Güzel Günüm Gecem
  • Sadece Koklayacaktım
  • Belki Alışman Lazım
  • İstanbul  
  • Oje 

Kaynaklar: Vikipedi, Milliyet